کار و موفیقت

روش اتو کشیدن لباس های مختلف + نکات اتو کشی

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

روش اتو کشیدن لباس های مختلف + نکات اتو کشی

روش اتو کشیدن لباس های مختلف + نکات اتو کشی
روش اتو کشیدن لباس های مختلف + نکات اتو کشی

اتو کردن یکی از دشوارترین کارها است. اتو می‌کشید و تا لباس را برمی‌گردانید می‌بینید بخش دیگری از لباس، دوباره چروک شده است.  باید به دنبال راهی باشیدکه  تا جایی که ممکن است، لباس‌ها بعد از شست‌ و شو کمتر چروک شوند؛ نماگرد  برای اتوکشی به شما کمک خواهد کرد.

نکته:

1- دو نوع اتو در حقیقت به دو شیوه متفاوت لباس ها را صاف می کنند؛ یکی  با پرس کردن و فشردن پارچه آن را صاف می کند و اتوی دستی با کشیده شدن بر روی سطح پارچه چروک های آن را باز می کند. هر یک از این دو روش برای انواع خاصی از پارچه ها و لباس ها مناسب تر هستند و برخلاف تصور ما همیشه و برای همه لباس ها یکسان و قابل جایگزینی با یکدیگر نیستند.  ما اغلب در منزل از اتوهای دستی برای اتو کردن تقریباً تمام لباس ها و انواع پارچه های مختلف استفاده می کنیم. پارچه های ظریف مانند ژرسه ها، لباس های پشمی و همچنین لباس های پیلی دار باید به وسیله اتوی پرسی اتوکشی شوند. اما برای صاف کردن ملحفه ها، پارچه های نخی، پلی استر و ابریشم اتوی دستی مناسب تر است.

2-پس از تنظیم درجه اتو به تناسب جنس پارچه لباس رعایت برخی اصول دیگر نیز می تواند در حفظ وضعیت لباس به بهترین شکل و برای مدتی طولانی تر مفید باشد.

نوشته های مشابه

3-لباس هایی که از پارچه های درشت بافت دوخته شده اند را نیز همیشه از پشت اتو بزنید.

4- اگر می خواهید روکش پارچه ای میز اتو بر اثر اتو کشیدن مکرر لباس ها، تغییر رنگ ندهد و لکه دار نشود، روکشی جداگانه به اندازه میز اتوی خود بدوزید یا از روکش های آماده استفاده کنید و هر چند وقت یک بار آن را خارج کنید و بشویید.

5- برای جلوگیری از برق افتادن لباس های تیره به هنگام اتوکشی، تکه ای پارچه به رنگ روشن  و نمدار و مرطوب روی آن ها پهن کنید و از روی آن لباس را اتو بزنید.
لباس های نخی به سرعت چروک می شود. برای اتو کردن سریع آن ها می توان با آب پاش مخصوص کمی آب روی قسمت های مختلف لباس پاشید  و بعد چروک لباس ها را راحت تر با اتو صاف کرد.

6- برای اتو کردن لباس های دکمه دار و زیپ دار، ابتدا پارچه ای روی قسمت های برجسته لباس بیندازید و بعد اتو را روی آن بکشید تا روی لباس خط نیفتد.
اگر در سفر، به اتو دسترسی نداشتید، لباس چروک را از یک چوب لباسی آویزان کنید و آن را برای مدتی در فضای حمام بخار گرفته قرار دهید.

7- اگر می خواهید لباس یا رومیزی گلدوزی یا پولک دوزی شده ای را اتو بکشید بهتر است حوله ای را روی میز اتو پهن کنید و لباس یا رومیزی را به صورت برعکس روی حوله قرار دهید و شروع به اتوکشی کنید. با این کار قسمت های برجسته پارچه، پرس و تخت نمی شود.

8- به هنگام اتو کردن پرده های بلند و بزرگ خانه، قسمت های اتو شده را روی یک یا دو  صندلی که پشت میز اتو قرار داده اید، بیندازید تا دوباره چروک نشود.

9- هنگام اتو کردن لباس ها می توانید ملحفه ها را به صورت دولا یا چندلا روی میز اتو پهن کنید تا آن ها هم به همراه لباس ها اتو شود و بعد تنها به زمان کوتاهی برای صاف کردن قسمت های تا شده آن ها نیاز دارید.

10- پس از استفاده از اتوی بخار، نه تنها باید آب مخزن آن را خالی کنید بلکه اگر دستگاه اتو دکمه مخصوصی برای خارج کردن بخار دارد نیز باید آن را آن قدر فشار دهید تا باقی مانده آب داخل مسیر آن هم بخار شود و در صورت خارج شدن رسوب به صورت خرده گچ، نگران نباشید چون این رسوبات لکه ای ایجاد نمی کند و فقط باید پارچه یا لباس را بتکانید تا جدا شود.

11- اتو را در اتاق خواب انجام دهید تا بتوانید از تخت برای قرار دادن لباس ها استفاده کنید و به کمد و چوب لباسی ها دسترسی داشته باشید.

12- زمان اتو کردن را با قرار دادن یک تکه فویل زیر پارچه میز اتو کاهش دهید. فویل گرما را منتقل کرده گویی از دو طرف اتو می کنید.

13- از لباس هایی که به گرمای کم تر نیاز دارند، شروع کنید. لباس هایی که گرمای زیادی لازم دارند را آخر بگذارید.

14-  در صورتی که رویه میز اتو را شسته اید، بگذارید نم دار روی میز اتو خشک شود.

15- برای جلوگیری از چروک، قبل از اتو کردن یک حوله را لوله و داخل آستین ها فرو کنید.

روش اتو کشیدن لباس های مختلف + نکات اتو کشی
روش اتو کشیدن لباس های مختلف + نکات اتو کشی

16- می توانید برای آهار، خود اسپری مخصوصی را با اضافه کردن 1 قاشق غذاخوری آرد ذرت به 2 پیمانه آب تهیه نمایید. تا زمان حل شدن آرد خوب هم بزنید سپس آن را داخل یک بطری اسپری تمیز بریزید. هنگام اتو کردن، کمی از آن را روی پارچه بپاشید.

17- برای رفع چروک کراوات، یک تکه مقوا به اندازه آن ببرید و داخل آن فرو کنید. روی آن را با پارچه تنظیف بپوشانید و به آرامی اتو بخار را فشار دهید.

حفظ خط شلوار

برای اینکه شلوار شما خط اتوی خوبی داشته باشد، در محل خط انداختن شلوار صابون بکشید و سپس اتو کنید.

نحوه اتو کردن لباس های ریون، ابریشمی ، پشمی با استفاده از فویل

برای از بین بردن چروک های پارچه های ابریشمی، پشمی و ریون که نمی توان آنها را در معرض حرارت مستقیم قرار داد، یک ورق فویل آلومینیومی را روی میز اتو بگذارید، سپس لباس را روی آن پهن کنید. با بخار اتو به سطح لباس، حرارت از 3 الی 4 اینچ (2/54 سانتی متر) بالای تار و پود پارچه عبور می کند. گرمای مرطوبی که از فویل به سطح لباس می خورد باعث برطرف شدن چین و چروک های لباس می شود.

رفع چروک لباس بدون اتو

لباس هایی که از چمدان یا کمد خارج می شوند، بر اثر فشار لباس های دیگر چروک خواهند شد.
وقتی اتوی شما سوخته یا برق ندارید، برای رفع این چین وچروک چه باید کرد؟
لباس ها را به چوب لباسی بزنید و سپس آنها را در نقاط مختلف حمام آویزان کنید. پنجره های حمام را بسته و شیر آب گرم را بازکنید و مجرای خروج آب راهم ببندید. یک ساعت بعد زمانی که به سراغ لباس ها بروید، تقریبا همه چروک ها صاف شده اند.

اتو کردن پارچه های مخملی

برای آنکه پرزهای مخمل نخوابد، لباس را به پشت برگردانید.

یک ظرف پر آب را جوش بیاورید و پارچه را روی آن بگیرید تا با بخار آن اتو شود.

نحوه شستشو، اتو و نگهداری از پارچه های نخی

1- برای شستشوی پارچه های نخی، ماده قلیایی و آب ( 60 درجه) همراه با فشار یا چنگ زدن مناسب است.

2- در هنگام اتو کردن احتیاج به روانداز نداشته و حرارت 150 درجه برای آن ها مناسب است. باید دقت کنید که از طرف طول، پارچه را اتو کنید.

3- برای آهار زدن از نشاسته استفاده کنید.

4- در صورتی که می خواهید پارچه های نخی را برای مدتی طولانی نگهداری کنید آن ها را داخل کیسه های نایلونی قرار دهید تا عوامل جوی روی آن ها اثر نکند. هر چند وقت یکبار هم تای آن ها را عوض کنید.

اتو کردن لباس ابریشمی

براى اتو کردن لباس هاى ابریشمى ابتدا آنها را کمى با آب مرطوب کنید و سپس از پشت در حالى که یک قطعه پارچه نخى روى آن قرار داده اید اتو بزنید.

نحوه اتوی پرده

هنگام اتو زدن پرده ها، یک صندلى در پشت میز اتو قرار دهید و قسمت هایى از پرده را که اتو زده اید روى صندلى بگذارید تا به این ترتیب از افتادن پرده روى زمین و چروک شدن دوباره آن و همچنین سنگینى و کشیده شدن باقیمانده پارچه پرده جلوگیرى شود.

بر طرف کردن برق افتادگی بر اثر اتو

اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو کشیدن برق افتاده، پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهید و اتو بکشید تا بخار حاصله، برق افتادگى را از میان ببرد.

جلو گیری از باقی ماندن برق اتو در زیپ

براى اینکه نقش درزها و جاى دوخت زیپ روى پارچه به صورت براق باقى نماند هنگام اتو کشیدن این قسمت ها نیز از یک قطعه پارچه استفاده کنید و اتو را مستقیماً روى لباس نگذارید.

نحوه اتو کردن پارچه های با الیاف مصنوعی

هنگام اتو کردن پارچه هاى تهیه شده از الیاف مصنوعى به ویژه اگر رنگى تیره دارند براى جلوگیرى از برق افتادن پارچه، آن را از پشت اتو کنید یا یک قطعه پارچه تمیز نخى را روى آن بیاندازید و سپس اتو بکشید.

روش اتو کشیدن لباس های مختلف + نکات اتو کشی
روش اتو کشیدن لباس های مختلف + نکات اتو کشی

اتو کردن پیراهن‌های مردانه

در بین لباس‌هایی که نیاز به اتو دارند، سخت‌ترین لباس  پیراهن های یقه دار مردانه است . برای داشتن یک پیراهن خوش‌فرم بعد از شست‌وشو به شیوه زیر عمل کنید:
1-از یقه لباس شروع کنید. ابتدا پشت یقه را اتو بکشید. برای این کار اتو را از وسط به سمت گوشه یقه بکشید تا چروک‌ها کاملا باز شود. بهتر است اتو را روی درجه حرارت مناسب برای لباس با الیاف طبیعی قرار بدهید. اگر چنین گزینه‌ای روی اتوی شما به چشم نمی‌خورد، اتو را روی کمترین حرارت قرار بدهید.
2- در مرحله بعد سراغ شانه‌های پیراهن بروید. شانه لباس را روی لبه میز اتو قرار دهید به گونه‌ای که محل مورد نظر برای اتو گوشه میز اتو و بقیه لباس از لبه میز آویزان باشد. از محل اتصال آستین و شانه به طرف داخل و برعکس اتو بکشید؛ این کار را چند بار تکرار کنید. براساس جنس لباس باید گاهی برای باز کردن چروک‌ها از آب کمک بگیرید. با استفاده از اسپری آب محل مورد نظر را خیس و دوباره اتو بکشید. این روش را برای هر دو شانه، جلو و پشت تکرار کنید.
3-در سومین مرحله نوبت آستین‌ها و سرآستین‌هاست. ابتدا آستین را روی میز پهن کنید به گونه‌ای که دگمه‌های سرآستین رو به بالا باشد و داخل سرآستین را اتو کنید؛ بعد آستین را برگردانید و سرآستین را از بیرون اتو کنید. بعد آستین‌ها را اتوکنید، برای این کار اتو را از لبه سرآستین به طرف داخل حرکت بدهید.
4-قسمت‌های سخت تمام شده و حالا نوبت دونیمه جلو و پشت پیراهن است. ابتدا نیمه‌های جلو و بعد پشت لباس را اتو کنید. برای باز کردن چروک‌های سخت از اسپری آب کمک بگیرید.
5-به ظاهر کار تمام شده اما یک نکته ظریف باقی مانده: فضای بین دگمه‌ها. فضای بین دگمه‌ها را هم اتو بکشید ولی این کار را به آرامی انجام بدهید چون ممکن است دگمه‌ها بشکنند. بلافاصله بعد از تمام شدن کار اتو پیراهن را آویزان کنید و از تا کردن به ویژه تا وقتی که داغ است، خودداری کنید.

 

مطالب مرتبط:

کاربردهای متنوع و شگفت انگیز خمیر دندان

روش های تمیز کردن سرامیک و کاشی

چگونه لوازم برقی خود را تمیز کنیم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا