آرایش و زیباییدانستنی های زیباییزیبایی پوست و مومد و زیبایی

شناخت انواع پوست و مراقبت از آنها

4.7/5 - (6 امتیاز)

شناخت انواع پوستها 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 

برای بهتر مراقبت کردن از پوست خود باید شناختی نسبت به آن داشته باشیم .ما در این مبحث از مباحث متعدد مدو زیبایی نماگرد به شناخت انواع پوست پرداخته و مراقبتهای هرکدام را برای شما عزیزان شرح داده ایم تا بتوانید همیشه پوستی با لطافت و زیبا داشته باشید .در یک تقسیم بندی کلی چهار نوع پوست وجود دارد .پوست خشک ،چرب ،معمولی ،و مختلط .با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا پوست خود را بشناسید .

تشخیص نوع پوست

شما می‌توانید با مراجعه به یک مشاور پوست یا متخصص درماتولوژیست، نوع پوستتان را به طور دقیق تشخیص دهید. از طرفی هریک از انواع پوست، مشخصات و وِیژگی‌های خاصی دارند که در ادامه شرح داده شده است. با مطالعه این موارد می‌توانید اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید.

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 

ویژگی پوست معمولی (نرمال)

واژه پوست نرمال یا معمولی در اصطلاح به پوستی گفته می‌شود که از نظر چربی و خشکی در موازانه خوبی قرار گرفته است. چربی و رطوبت آن متعادل است و از تعادل خوبی در میزان آب و چربی برخوردار است و می‌توان از آن به عنوان یک پوست سالم یاد کرد. در علم پزشکی به چنین پوستی اصطلاحاً پوست «یودرمیک» گفته می‌شود. پوست نرمال معمولاً با ویژگی‌های ظاهری زیر تشخیص داده می‌شود:
منافذ کوچک و متناسب هستند.

فاقد هرگونه حساسیت شدید است
جریان خون در پوست صورت متناسب است.
بافت پوست مخملی، نرم و صاف است.
رنگ قرمز تازه و شفاف روی گونه‌ها و کلیت پوست دیده می‌شود.
خطوط مورب و پرده مانند روی پوست مشاهده نمی‌شود.

 

مراقبت از پوست‌های معمولی

پوست‌های معمولی عموماً به دلیل تعادل در میزان رطوبت و چربی نیاز به مراقبت خاصی ندارند و صرفاً استفاده از یک کرم ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده خوب برای آنان کافی خواهد بود.

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

ویژگی پوست خشک

واژه خشک برای توصیف پوستی استفاده می‌شود که غدد سبوم در آن نسبت به یک پوست نرمال میزان چربی و لیپید کمتری تولید می‌کنند. فقدان لیپید در پوست‌های خشک منجر به کاهش میزان رطوبت در پوست شده و پوست را در برابر آسیب‌های محیطی و عوامل خارجی آسیب‌پذیر می‌کند. پوست‌های خشک معمولاً شکننده، خشن و کدر هستند. همچنین میزان الاستیسه، قدرت ارتجاعی یا کشش آن نیز کم است. این مسئله اگر درمان نشود به مرور زمان باعث تکه تکه شدن (موزاییکی شدن) پوست، ایجاد ظاهر خشن و کدر در افراد، ایجاد چین و چروک و بالا رفتن سن پوست و خارش و التهاب می‌شود. همچنین مناطقی از پوست مانند کف پا، زانوها، آرنج و کف دست‌ها در معرض بروز خشکی شدید هستند.انواعی مختلفی از خشکی پوست در افراد مختلف دیده می‌شود. براساس شدت خشکی و درجه آسیب‌پذیری، این نوع از پوست به درجات مختلفی تقسیم بندی می‌شود:
خشکی پوست معمولی
خشکی پوست زیاد
خشکی پوست شدید
خشکی پوست معمولاً به دلایل زیر رخ می‌دهد:
۱-پوست مرتباً به دلایلی همچون استرس، گرما، فشار و فعالیت زیاد آب و رطوبت خود را از دست می‌دهد. همچنین پدیده طبیعی انتشار آب موجب از دست رفتن حدودا نیم لیتر آب از لایه‌های عمیق پوست می‌شود.
۲-فقدان نرم کننده‌های طبیعی مانند اوره، آمینواسید‌ها و لاکتیک‌اسید که از طریق ایجاد پیوند با مولکول‌های آب، باعث حفظ و نگهداری آن در سلول‌های پوست می‌شوند.
۳-فقدان اسید‌های چرب ضروری، سرآمید‌ها و کلسترول که برای عملکرد طبیعی سلول‌های پوست و سوخت و ساز آن‌ها ضروری هستند.

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 

عوامل که باعث خشکی پوست می شود

افزایش سن و یا تغییرات هورمونی
شرایط آب و هوایی چون باد، خورشید، سرما و یا اشعه ماوراءبنفش
گرمای داخلی بدن و آب‌رسانی محدود به بدن
حمام کردن و دوش گرفتن‌های گرم طولانی مدت
محتویات موجود در برخی از صابون‌ها، مواد آرایشی و عوامل تمیزکننده
استفاده از برخی داروها

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 

مراقبت از پوست خشک

بنابراین برای مراقبت از پوست‌های خشک دوش و حمام بیش از یکبار در روز توصیه نمی‌شود. افرادی که پوست‌ها خشک دارند در زمان استحمام نباید پوست خود را با لیف و فشار زیاد تمیز کنند. استفاده از صابون‌های دئودورانت برای این نوع پوست مجاز نیست در عوض لازم است از صابون و پاک‌کننده‌های ملایم استفاده شود (مثل صابون بچه). بلافاصله پس از حمام از کرم مرطوب کننده صورت استفاده کنید و در صورت لزوم در طول روز آن را تکرار کنید از دستگاه رطوبت ساز در خانه استفاده کرده و نگذارید دمای هوا بیش از حد گرم شود. اگر خشکی پوستتان مربوط به افزایش سن شما می‌شود از کرم‌های مرطوب کننده مخصوص افراد مسن استفاده کنید که با قابلیت حفظ رطوبت در پوست موجب نرمی و لطافت پوستتان شود. همواره از لوازم آرایش ملایم فاقد الکل استفاده کنید-هر روز پوست خود را با مرطوب کننده مرطوب کنید از کـرمـهـایـی کــه محتوی آلفاهیدروکسی اسید میباشد استفاده کنید. این ماده سبب پیلینگ ملایم لایه خشک و مرده خارجی پوست می شـود- شستـشوی صـورت بـا روغــن بادام و یا زیتون بسیار موثر می باشد. یـک سیب را رنده کرده مدتی در یخچال گذاشته و 15 دقیقه روی صورتتان قرار دهید.

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 

ویژگی پوستچرب

از واژه چربی پوست به منظور توصیف فعالیت بالای غدد سبوم و تولید محصولات آن که همان لیپید‌ها هستند استفاده می‌شود. فعالیت بیش از حد غدد سبوم در پوست صورت عموماً با نام علمی «سبورا» (seborrhea) شناخته می‌شود.پوست اغلب چرب است سطح پوست ضخیم و خشن می بــاشد .منافذ پوست بزرگ و قابل رویت میباشد پوست براق است. صورت زیاد جوش می زند. این جوش‌ها در نواحی صورت، گردن، شانه‌ها، سینه و پشت نیز دیده می‌شوند و پوست معمولاً قرمز و ملتهب است.گرد و غبار و آلودگی بیشتری را به خود جذب می کند. غـدد چـربـی بـیـش از حـد فـعـال میباشند به همین خاطر منافذ پوست در معرض انسداد است. پـوست کـمـتـر چـروکیده میشود.

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 

عواملی که باعث چربی پوست می شود 

عوامل متعددی باعث افزایش فعالیت غدد سبوم و چرب شدن پوست می‌شوند، از جمله:
عوامل ژنتیکی
تغییرات هورمونی
اثرات دارویی
استرس و فشار
استفاده از مواد آرایشی محرک
پوست چرب توسط نشانه‌های ظاهری بسیاری شناخته می‌شود مانند وجود منافذ پوستی متعدد و بزرگ، براق بودن صورت، ضخامت زیاد پوست طوری که رگ‌های خونی به سختی دیده می‌شوند یا اصلاً قابل مشاهده نیستند. همچنین پوست‌های چرب بسیار مستعد بروز انواع جوش‌ صورت و آکنه‌های سر سفید و سرسیاه هستند.

مراقبت از پوست چرب 

روزی 2 مرتبه صورت خود را با شوینـده هـای مـلایـم شسـتـشو دهـیـد.همواره از شوینده های ملایم و غیر چرب و حاوی الکل استفاده کنید. از لــوازم آرایشی غیر چرب استفاده کنید.به خاطر داشته باشید پوست چرب نیز نیاز به مـرطـوب کــننده دارد بنابراین از مرطوب کننده هر روز استفاده کنید. با آب سرد صورت خود را بشویید تا منافذ پوستتان بسته گردد. از غذاهای سرخ شده و شکلات کمتر استفاده کنید.

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 

ویژگی پوست مختلط

واژه مختلط برای تشریح و توصیف انواعی از پوست به کار می‌رود که ترکیبی از هر دو حالت چرب و خشک است. در پوست ترکیبی یا همان مختلط پوست نواحی که اصطلاحاً به آن منطقه T گفته می‌شود با سایر نقاط صورت متفاوت است. یک پوست مختلط در نواحی پیشانی، چانه و بینی (منطقه T) چرب است و عموماً آکنه‌ها و منافذی بزرگ در این نواحی دیده می‌شود. گونه‌ها نیز در این نوع پوست مناطق خشک یا نرمال به حساب می‌آیند. این مسئله به دلیل عدم توزیع متوازن و متعادل غدد سبوم در پوست یا عدم فعالیت یکسان آن‌ها در نواحی مختلف صورت ایجاد می‌شود، چنان که در ناحیه گونه میزان فعالیت سبوم و ترشح لیپید در آن کمتر بوده و برعکس در نواحی بینی و پیشانی فعالیت غدد سبوم منجر به تولید چربی مازاد می‌شود.

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

طرز مراقبت از پوست مختلط

. از آنجایی که نواحی مختلط در این نوع پوست متفاوت هستند درمان‌های متفاوت نیز برای هر بخش ضروری است. به عنوان مثال برای پیشانی، بینی، چانه و اطراف دهان که چرب‌ترند استفاده از یک محصول ضد جوش مناسب می‌باشد در حالی که برای گونه‌ها که خشک‌ترند می‌توان از یک مرطوب کننده و پاک کننده استفاده کرد و در مواردی که جوش‌های سرسیاه بیشتر باشند می‌توان از ماسک‌های لایه‌بردار مثل ماسک اسکراب استفاده کرد که ضمن از بین بردن جوش‌های سرسیاه، چربی اضافی پوست را جذب کرده و موجب کوچک شدن منافذ پوست می‌شوند. صورت خود را روزی 2 مرتبه با شوینده های ملایم شستشو دهید-گلاب برای طراوت پوست بسیار موثر است.

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 ویژگی های پوست حساس:

آن دسته از پوست‌هایی که هنگام استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی دچار قرمزی، خارش، سوزش، جوش، التهاب، خشکی، اگزما، تاول، سفتی و یا ناراحتی می‌شوند به پوست‌های حساس مشهورند. خصوصیات پوست حساس:

پوست نازک، بافت لطیف و منافذ باز که پوست را در برابر حملات خارجی آسیب‌پذیر می‌کند.

چین و چروک زودرس

احساس سفتی پس از پاکسازی پوست

آسیب‌پذیری نسبت به سوختگی، روزاسه، آکنه، مواد آلرژی زا و اگزما

واکنش‌پذیری بالا نسبت به شرایط آب و هوایی چون سرما و گرما

بروز خارش، سرخی، کهیر و تاول روی سطح پوست پس از مصرف محصولات خاص

 

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

 

مراقبت از پوست حساس

به طور مداوم از کرم مرطوب‌کننده استفاده نمایید و از بکارگیری محصولات الکل‌دار و معطر پرهیز کنید. بجای لیف و کیسه کشیدن از پاک‌کننده‌های غیرصابونی نرم و ملایم استفاده کنید و پس از شست‌وشو لوسیون‌های پاک‌کننده صورت را فراموش نکنید چرا که التیام‌بخش و آرامش‌دهنده پوست شما بوده و با تنگ کردن منافذ پوستتان، از ورود آلودگی‌های محیطی به زیر پوست جلو‌گیری می‌کند.نرم‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌های طبیعی پوست که به اختصار NMF‌ها شناخته می‌شوند شامل اوره، لاکتات، PCA، اسید‌های آمینه، نمک و قند‌ها است. شما می‌توانید با تهیه انواع ماسک‌های خانگی از مواد خوراکی و روغن‌هایی که حاوی این مواد بوده یا گنجاندن آن‌ها در وعده‌های غذایی‌تان، به بهبود کیفیت پوست خود کمک کنید.

 

امیدوارم توانسته باشیم برایتان راه گشا ی خوب باشیم شما عزیزان می توانید درمان خشکی پوست و آب رسانی به پوست صورت را مطالعه کنید

گروه مدو زیبایی نماگرد 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا