احکام دینی

حکم لوله بستن زنان و مردان

 

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

حکم لوله بستن در مردان و زنان از نظر مراجع تقلید چیست ؟

 

حکم لوله بستن زنان و مردان
حکم لوله بستن زنان و مردان

 

وازکتومی یا لوله بستن مردان و زنان عملی است که برای جلوگیری از فرزند آوری انجام می شود .که با پیشرفت علم به این نتیجه رسیده اند .این موضوع باید از دیگاه قران و مراجع تقلید مورد بحث قرار گرفته اند که اکثر قریب به اتفاق مراجع لوله بستن زنان و مردان را جایز نمی دانند و محل اشکال بیان می کنند . در این مقاله ما احکام مربوط به این موضوع را برای شما عزیزان نوشته ایم .

نوشته های مشابه

بادیگر مباحث ما در مورد سقط جنین احکام رحم اجاره ای  و احکام محرمیت فرزند خوانده آشنا شوید

 

 لوله بستنمردان وزنان مطابق نظر آیت الله خامنه ای

بستن لوله‌های منی مرد برای جلوگیری از افزایش جمعیت چه حکمی دارد؟

ج: اگر این کار با یک غرض عقلایی صورت بگیرد و ضرر قابل ملاحظه ‏ای هم نداشته باشد، فی‏ نفسه اشکال ندارد، اما انجام این عمل امر مذمومی است.

 آیا زن سالمی که حاملگی برای او ضرری ندارد، جایز است از طریق عزل یا دستگاه دیافراگم یا خوردن دارو و یا بستن لوله‌های رحم، از بارداری جلوگیری کند، و آیا جایز است شوهرش او را وادار به استفاده از یکی از این راهها غیر از عزل نماید؟

ج: جلوگیری از بارداری فی‏ نفسه به طریق عزل، اشکال ندارد و همچنین استفاده از راههای دیگر هم اگر با یک غرض عقلایی صورت گیرد و ضرر قابل ملاحظه‏ای هم نداشته و با اجازه شوهر بوده و مستلزم لمس و نظر حرام نباشد، اشکال ندارد ولی شوهر حق ندارد همسر خود را به این کار وادار نماید.

 آیا جایز است زن بارداری که قصد دارد لوله‏ های رحم خود را ببندد، از طریق عمل سزارین فرزند خود را به دنیا آورد تا در هنگام آن عمل، لوله‌های خود را هم ببندد؟

حکم بستن لوله‏ های رحم قبلاً گذشت، ولی جواز عمل سزارین متوقف بر نیاز به آن یا درخواست خود زن باردار است و به هر حال لمس و نظر مرد اجنبی به زن هنگام عمل سزارین و بستن لوله‏ های رحم حرام است. مگر در حال ضرورت.

 آیا جایز است زن بدون اجازه شوهرش از وسائل پیشگیری از بارداری استفاده نماید؟

ج: محل اشکال است.

 مردی که دارای چهار فرزند است اقدام به بستن لوله‏ های منی خود کرده است، آیا در صورت عدم رضایت زن، آن مرد گناهکار محسوب می‏شود؟

جواز این کار متوقف بر رضایت زوجه نیست و چیزی بر عهده مرد نمی‏باشد. اجوبه الاستفتائات.

 

حکم لوله بستن زنان و مردان
حکم لوله بستن زنان و مردان

 

 لوله بستن مردان و زنان طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

آیا عمل بستن لوله مردان، وازکتومی در مواردی که طرفین تمایلی به داشتن فرزند دیگری ندارند مجاز می باشد؟

برای جلوگیری از انعقاد نطفه هر وسیله مشروعی که بی ضرر باشد و باعث نقص مرد یا زن نشود یعنی مرد یا زن برای همیشه از قابلیت تولید مثل ساقط نگردند، ذاتاً مجاز است ولی اگر مستلزم نظر و لمس نامشروع می باشد، تنها در صورت ضرورت فردی یا اجتماعی جایز است. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی .

 

حکم لوله بستن زنان و مردان
حکم لوله بستن زنان و مردان

 

لوله بستن زنان و مردان مطابق نظر آیت الله سیستانی

بیمار بعلت بیماری دیگری تحت عمل جراحی قرار می گیرد و آیا در اینجا می توان بیمار را وازکتومی کرد؟ در مقام اضطرار چطور ؟

جایز است مرد با عمل جراحى لوله هاى خود را ببندد هر چند مستلزم این باشد که دیگر هرگز بچه دار نشود ، ولى در صورتى که متوقف بر کشف قسمتى از بدن که ستر آن واجب باشد ، یا دست زدن به قسمتى که لمس آن بدون دستکش حرام باشد این عمل جایز نیست ، مگر در صورت ضرورت ، و جایز نیست عمل جراحى براى برداشتن بیضه و مانند آن که ضرر مهمى مانند قطع عضو دارد انجام دهد ، مگر این که بیمارى این ضرورت را ایجاب نماید .

بستن لوله های زن و مرد که مستلزم عقیم شدن است چه حکمی دارد و آیا رضایت طرف شرط است و اگر پزشک انجام دهد مستلزم دید می باشد ؟

پاسخ: جایز است زن با عمل جراحى لوله‏ هاى رحم را ببندد هر چند مستلزم این باشد که دیگر هرگز باردار نشود ، ولى در صورتى که متوقف بر کشف قسمتى از بدن که ستر آن واجب باشد ، یا دست زدن به قسمتى که لمس آن بدون دستکش حرام باشد این عمل جایز نیست ، مگر در صورت ضرورت ، همچون کسی که بچه‏ دار شدن براى او ضرر داشته باشد. و لی جایز نیست عمل جراحى براى برداشتن رحم ، یا تخمدانها و مانند آن که ضرر مهمى مانند قطع عضو دارد انجام دهد ، مگر اینکه بیمارى این ضرورت را ایجاب نماید. و حکم این مسأله تماماً درباره مرد نیز جارى است.
و رضایت مراجعین موجب رفع حرمت شرعی نمی شود . و اگر موجب قطع یکی از اعضاء اصلی بدن مانند تخمدان در زن شود پس فعل حرام می شود و بر ذمه پزشکی که عمل را انجام داده دیه ثابت می شود .

 

حکم لوله بستن زنان و مردان
حکم لوله بستن زنان و مردان

 

لوله بستن زنان ومردان از دیدگاه دیگر مراجع تقلید 

 بستن لوله های رحم جهت کنترل جمعیت چه حکمی دارد؟

حضرت آیه الله بهجت(ره):
اگر ضرورت ایجاب کند و موقت باشد اشکال ندارد ولی عقیم کردن جایز نیست.

حضرت آیه الله فاضل لنکرانی(ره):
چنانچه موجب عقیم شدن دائم یا مستلزم حرام مثل نگاه به عورت باشد جایز نیست.

حضرت آیه الله صافی گلپایگانی(دام ظله):
جایز نیست.

حضرت آیه الله تبریزی(ره):
اگر بستن دائمی باشد فی نفسه اشکال دارد.

 

گردآوری :گروه مذهبی نماگرد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا