اسم ویس از نام های زیبا و اصیل پسرانه کردی است که به معنی عشیره یک رنگ است. برای خواندن مطالب بیشتر درباره معنی و ریشه این اسم توجه شما عزیزان را به ادامه مطلب جلب می نماییم
معنی اسم ویس

معنی اسم ویس

معنی اسم ویس

اسم ویس از نام های زیبا و اصیل پسرانه کردی است که به معنی عشیره یک رنگ است.

معنی اسم ویس در لغتنامه دهخدا

 • ویس.[وَ] کلمه ای است که در محل رأفت و استملاح کودکان مستعمل شود. درویشی،  فقر، خواسته مردم. آنچه را انسان بخواهد و آنچه را نخواهد. از اضداد است.
  ویس. در اوستایی به معنی ده و قریه است. ده و طایفه و قبیله : میر ویس ؛ بزرگ قبیله. در زمان ساسانیان شاهزادگان را ویسپهر [ویسپور] یعنی زاده خانواده  بزرگ مینامیدند. شکل حکومت در ایران قدیم ملوک الطوایفی بود، از چند تیره عشیره یا قبیله ترکیب مییافت و محل سکنای آن بلوک خوانده میشد.چند عشیره قومی را به وجود می آورد و محل سکنای آنان را ولایت [ ده یو ] میگفتند.
 • ویس پوهر؛ مراد از کلمه  «ویس پوهر» (پسر طایفه ) پسر ویس پتی یا ویس بذ (رئیس طایفه ) نبوده است، بلکه این لفظ دارای ارزش اجتماعی بیشتری شده بود و شاهزادگان خانواده شاهی را بدان می نامیدند. اما لفظ واسپوهر در مورد اعضای طبقه نژادگان و نجبای درجه اول به کار می رفت، ولی کم کم در اواخر دوره ساسانیان کلمه ویسپوهر از یادرفته و واژه  واسپوهر جای آن را گرفته است.
  ویس. [وی / وَ] (اِخ ) نام معشوق رامین است (با بلقیس قافیه کرده اند)، و او را ویسه هم میگویند چنانکه رامی را رام هم خوانند، و قصه ویس و رامین مشهور است.قصه  ویس و رامین را فخرالدین گرگانی منظوم کرده و به هر کس نسبت دهند خطاست.
  ویس. [وِ] دهی است از دهستان باوی بخش مرکزی شهرستان اهواز.
  ویس. [وِ] (اِخ ) دهی است از دهستان سردرود بخش رزن شهرستان همدان.

معنی اسم ویس در فرهنگ فارسی

 • میرویس: در اوستایی بمعنی ده و قریه است ده و طایفه و قبیله.

معنی اسم ویس در فرهنگ فارسی عمید

 • نایب کنسول، کاردار
بیشتر بخوانید; مجموعه اسمهای پسرانه کردی اصیل و زیبا را از اینجا مشاهده کنید.

 

ریشه اسم ویس

نوع: پسرانه
ریشه اسم: کردی
معنی: عشیره یک رنگ

فراوانی اسم ویس

فراوانی نام ویس در ایران تا سال ۱۳۹۸ برابر است با: 101

 

اسم های مشابه ویس

ورزیار، ورزمیار، ورزیار، ورزیر، ورشنگ، ورگر، واران، وارش، واتیار، وادیار،ورگیر، وریا، ویرا

اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام ویس میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

 

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.

کلیه حقوق برای وب سایت نماگرد محفوظ می باشد و کپی فقط با ذکر لینک پست مجاز است.