مذهبیاحکام دینی

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

3.6/5 - (5 امتیاز)

زمانیکه غسل جنابت بر انسان واجب میشود از نظر مراجع تقلید

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟در ادامه ی بحث جنابت و جنب شدن ، در این پست بیشتر به این مسئله پرداخته ایم و برای رفع نجاست و تطهیر بدن بهغسلجنابت نیز پرداخته و نظر مجتهدین و آیات عظام را در مورد چگونگی آن جمع آوری نموده ایم .

 

چه زمانیفردجنب می شود؟

از نظر فقها جنابت از دو راه حاصل می‌شود:

نزدیکی و آمیزش جنسی و دخول، اگرچه منی بیرون نیاید.

بیرون آمدن منی، (حتی بدون دخول) چه در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، با اختیار باشد یا بی اختیار.

نکته: طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زنها خارج می شود، اگر همراه با شهوت (در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی) باشد درحکم منی است و باید غسل جنابت کند. بنابراین واجب است بعد از هر مقاربت و نزدیکی زن و مرد غسل جنابت انجام دهند چه از آنها منی خارج شود یا نشود.

این روزها و با شروع شدن ایام مبارک ماه رمضان این سوال در بین جوانان به وجود می‌آید که آیا جنب شدن در این ایام باعث باطل شدن روزه خواهد شد؟ فتوای فقها در این گونه موارد چگونه برای پاسخ به چنین سوالاای می‌توانید از مقاله زیر کمک بگیرید.

جنب شدن در ماه رمضان روزه را باطل می‌کند؟

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟
چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

آیا غسل جنابت واجب است؟

چه زمانی غسل جنابت بر مردو زن واجب می شود 

غسل جنابت به خودی خود واجب نیست اما برای انجام کارهایی که شرط آنها داشتن طهارت است، مانند: نماز، داخل شدن مسجد، دست زدن به خط قرآن و… غسل جنابت واجب می شود.

چگونه غسل جنابت کنیم؟

غسل به دو صورت انجام می گیرد؛ ارتماسی و ترتیبی

در غسل ارتماسی انسان بعد از پاک کردن بدن خود از نجاست نیت می کند (غسل جنابت می کنم قربتا الی الله ). بعد به یک باره تمام بدن خود را به زیر آب فرو می برد. مانند پریدن در استخر.

برای انجام غسل ترتیبی انسان ابتدا نیت کرده، بعد سر و گردن را می شوید. بعد از آن سمت راست بدن خود را می شود (دست راست و پای راست و نیم تنه سمت راست). پس از آن سمت چپ بدن را می شوید.

نکته: در صورتی که موقع شستن سر و گردن آب روی اعضای دیگر بریزد، اشکال ندارد. همچنین موقع شستن سمت راست. هنگام غسل لازم نیست که بدن خشک باشد. بلکه با بدن خیس هم می شود غسل کرد.

نکته: در هر غسلی نیت لازم است. انسان همین که در ذهن خود بداند که برای غسل جنابت و یا… سر و گردن و همچنین بقیه اعضا را می شوید، کافی است و لازم نیست که نیت را بر زبان جاری کند.

آیا می‌توان در ماه مبارک رمضان با همسر نزدیکی داشت؟ آیا این کار صحیح است یا خیر؟ احکام نزدیکی با همسر در ماه رمضان چیست؟ بسیاری از ما اطلاعات چندانی در این زمینه نداشته و نمی‌توانیم پاسخی برای این گونه سوالات دریابیم.نزدیکی با همسر در ماه رمضان چه حکمی دارد؟

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟
چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

 

چه زمانی غسل جنابت بر زن واجب می شود 

غسل جنابت چه زمانی بر زن واجب می شود زن در غیر از مورد نزدیکی و دخول،اگر بر اثر تحریک های جنسی به قدری تحریک شود که به اوج لذت و شهوت جنسی برسد و در آن حال مایعی از او خارج شود ،جنب می شود. اگر به اوج لذت نرسد و مایع خارج شود و یا به اوج لذت برسد، ولی مایعی خارج نشود و یا شک کند که مایعی خارج شد یا نه ،جنب نمی شود و غسل لازم نیست. زن اگر یقین به خارج شدن منی پیدا کند، جنب می شود .اگر یقین پیدا نکند جنب نمی شود. بنابراین مواقعی که زن بر اثر تحریک های شهوانی مقداری لذت می برد و در آن حال رطوبتی از او خارج می شود ،چون به اوج شهوت نرسیده ،جنب نمی شود . رطوبت خارج شده هم پاک است . وضو و غسل را باطل نمی کند. اوج لذت و شهوت به حالتی گفته می شود که در آن حال معمولا انسان از خود بی خود می شود و لذت زیادی می برد . منی بیرون می ریزد. بعد از تمام شدن آن حالت انسان احساس تخلیه شدن و ارضا می کند. حالت شهوتش تمام و بدنش سست می شود . حالت تحریک آمیزی که پیش از تخلیه شدن داشت، دیگر آن حالت را ندارد.

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟
چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

 

غسل جنابت از نظر مراجع تقلید چه زمانی بر زنان واجب می شود ؟

ملاک‌های فقها در‌باره غسل جنابت زنان متفاوت است.

آیت‌الله سیستانی معتقدند:

«اگر آبى خارج شود به شهوت و بدن سست شود، جنابت حاصل شده و این آب نجس است، ولى اگر این سستى حاصل نشود، در صورتى‌ که آب زیاد باشد و با شهوت خارج شود، بنابر احتیاط واجب همان حکم را دارد.»

آیت‌الله خامنه‌ای نیز می‌فرمایند:

«اگر زن به اوج لذت جنسى برسد و در آن حال مایعى از او خارج شود، جنابت محقق شده و غسل بر او واجب مى‏شود و اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه و یا شک در خروج مایع داشته باشد، غسل واجب نیست.»

اما آیت‌الله بهجت

در توضیح‌المسایل خود، علایم منی را صرفاً شهوت و سست ‌شدن بدن نمی‌دانند و می‌فرمایند: «چنان‌چه با شهوت و جستن بیرون آمده و بعد از بیرون آمدن آن بدن سست شده، آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر هیچ‌یک از نشانه‌های بالا را نداشته باشد، حکم منی را ندارد.»

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟
چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

 

آیا خانم ها هم در خواب محتلم می شوند؟

گاهی در خواب افراد خوابی می بینند که محرک شهوت است و در پی آن منی از آنها خارج می شود. شخص در این حالت جنب می شود و به شخصی که در خواب جنب می شود محتلم گویند.

در مورد احتلام زنان، آیت‌الله بهجت معتقدند: «بلى، ممکن است مثل مردان باشند؛ اگرچه بعید است، و بر فرض انزال، در احتلام و وجوب غسل، همانند مردان هستند و اگر محتلم شده؛ به‌طورى‌که منى خارج شده است، نمازهاى بدون غسل را باید قضا کند، ولى روزه‌هایى که جاهل به جنابت خود بوده، قضا ندارد.»

آگاهی در مورد احکام می‌تواند فرد مومن را از گمراهی در دین نجات داده و راه سعادت را بهتر به او نشان دهد. محتلم شدن می‌تواند در هر زمانی رخ دهد چه در ماه رمضان و چه در ماه‌ها و روزهای دیگر. احکام محتلم شدن در ماه رمضان چیست؟

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

فواید غسل جنابت از نظر علمی

طبق تحقیقات دانشمندان، در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتی وجود دارد که تمام فعالیت‏های بدن را کنترل می‏کنند. این رشته اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک نام دارند و در سراسر بدن انسان گسترده‏اند. وظیفه اعصاب سمپاتیک تند کردن و وظیفه اعصاب پاراسمپاتیک کند کردن فعالیت دستگاه‏های مختلف بدن است. گاهی جریان‏هایی در بدن رخ می‏دهد که این تعادل را به هم می‏زند، از جمله آنها مسئله ارگاسم و اوج لذت جنسی است که معمولا همراه با خروج منی صورت می‏گیرد.

از جمله اموری که می‏توان اعصاب سمپاتیک را به کار وادار و تعادل از دست رفته را تأمین کرد، تماس آب با بدن است و از آنجا که تأثیر ارگاسم روی تمام اعضای بدن به طور محسوس دیده می‏شود، دستور داده شده که بعد از آمیزش جنسی یا خروج منی، تمام بدن با آب شسته شود.و به همین دلیل است که در اسلام بعد از نزدیکی با همسر غسل جنابت واجب می شود

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟
چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

احکام مربوط به غسل جنابت

 • اگر هر دو غسل جنابت و حیض بر ما واجب شد برای نماز باید وضو گرفت یا نه؟ مرجع:آیت الله بهجت(ره)

در صورتی که غسل جنابت انجام شود با همان غسل می توان نماز خواند و وضو نباید گرفت ولو اینکه غسل حیض هم با غسل جنابت انجام شود.

 •  اگر فردی چند ساعت قبل ازاذان ظهر جنب شده و قبل از اذان، غسل جنابت کند، آیا با آن غسل می تواند نماز واجبش را بخواند؟

طبق نظر همه مراجع عظام در صورتی که نزدیک اذان ظهر به نیت نماز غسل شود با آن می توان نماز خواند.

 •  1- اگر بنا بر احتیاط غسل جنابت را انجام دهیم مشکلی دارد؟
 • 2- من چند روز قبل غسل جنابت را انجام دادم وبعد از یک یا دو روز بدون هیچ لذتی لباسم را مرطوب می بینم آیا منی هست یا خیر؟
 • 3- اگر غسل جنابت را انجام دادیم و ساعت هایی به اذان مانده است می توان بعد از غسل وضو گرفت؟

1- غسل احتیاطی نداریم؛

2- رطوبتی که بدون لذت خارج شود منی محسوب نمی شود و غسل ندارد.

3- غسل جنابت به خودی خود واجب نیست و وجوبش به خاطر نماز است و لذا اگر غسل به نیت طهارت از حدث باشد هر زمانی می توان انجام داد و اگر غسل باقی باشد و باطل نشده باشد هنگام نماز می توان با آن نماز خواند ولی اگر به خاطر نماز انجام می شود باید هنگام وقت نماز یا نزدیک نماز باشد وگرنه نمازخواندن با آن مشکل است.

 •  اگر برای نماز صبح غسل جنابت واجب شود می شود غسل را شب انجام داد و برای نماز صبح وضو گرفت؟

اگر کسی شب جنب شود و به قصد رفع کراهت و انجام طهارت غسل کند غسلش صحیح است و لازم نیست صبر کند تا صبح شود.

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟
چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

 

 •  در دوره نامزدی در صورت احتیاج به غسل آیا ممکن است به خاطر خجالت از والدین تیمم کرد؟ و نماز خواند ولی در اسرع وقت غسل را انجام داد؟

در صورتی که شرایط غسل وجود دارد انجام آن واجب است و ترک آن حرام است. خجالت نباید مانع از انجام وظیفه شرعی گردد.

 •  1- کسی که شب غسل جنابت بر او واجب شده و امکان غسل کردن نداشته باشد برای خوابیدن هم باید تیمم کند یا نه؟
 • 2- برای خوردن و آشامیدن چطور؟ زیرا شنیده ام این اعمال در حال جنابت کراهت دارد. آیا تیمم بدل از غسل برای نماز کافی است یا باید وضو هم گرفت؟
 • 3- آیا درمورد مرد و زن هم این موضوع تفاوتی دارد؟
 • 4- آیا برای نماز با تیمم لباس ها را هم بایدعوض کرد؟

شستن دستها رفع کراهت می کند؛

برای خوردن و آشامیدن نیز همان شستن دست ها رفع کراهت می کند.

در این موارد تفاوتی بین زن و مرد نیست.

در صورتی که لباس ها نجس باشد عوض کردن واجب است وگرنه اشکالی ندارد

 • شب جنب شویم وسرباز هم باشیم و وقت غسل نباشد حکمش چیست؟

برای نماز صبح باید تیمم کرد ولی برای نمازهای بعد باید وضو گرفت تا زمانی که بتوانید غسل کنید.

 

شک در جنابت

 • اگر از انسان آبی خارج شود که شک دارد منی است یا خیر، آیا در این صورت غسل جنابت بر او واجب می‌شود؟

آیت الله وحیدخراسانی می‌فرمایند: «رطوبتی که از مرد خارج می‌شود و نمی‌داند منی است یا خیر، اگر با شهوت و جهش همراه باشد و بعد از بیرون آمدن آن، بدن سست شود، آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر یکی از این سه علامت را نداشته باشد، حکم منی را ندارد؛ مگر در مریض که اگر رطوبتی با شهوت بیرون بیاید، حکم منی را دارد؛ ولو با جهش و سستی بدن بیرون نیامده باشد و در زن اگر از شهوت انزال کند، غسل جنابت بر او واجب است وآنچه حکم منی ندارد، غسل هم ندارد، و غیر از منی و بول، بقیه آب‌هایی که از مجرای بول خارج می‌شود، پاک است.»

شیخ محمدجواد فاضل‌لنکرانی در توضیح این نکته می‌فرمایند: «هر مایعی که از زن خارج شود، منی نیست، بلکه زنان (در غیر از نزدیکی با شوهر)، فقط در صورتی‌که به حدی تحریک شوند که به حالت رعشه جنسی و یا ارگاسم برسند (یعنی در اوج شهوت) و در این حالت مایعی از آنها خارج شود که با سایر ترشحات فرق دارد، و نسبتاً زیاد هم است، در این صورت جنب می‌شوند و باید غسل کنند. در غیر این حالت، آنچه خارج می‌شود پاک است و نیازی به غسل ندارد.»

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟
چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

احکام جنابت بانوان 

 •  اگر زن بعد از نزدیکى همسرش با وى، در حالى‌که منى در رحم او باقى مانده است، بلافاصله غسل کند و بعد از غسل، منى از رحم خارج شود، آیا غسل او صحیح است؟ آیا منى خارج‌شده بعد از غسل، پاک است یا نجس و موجب جنابت مجدد مى‏شود یا خیر؟

آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: «غسل او صحیح است و رطوبتى که بعد از غسل از او خارج مى‏شود، اگر منى باشد نجس است، ولى اگر منى مرد باشد، باعث جنابت مجدد نمى‏شود.»

 •  اگر بعد از غسل جنابت متوجه شویم که منی از داخل رحم خارج شده است، باید دوباره غسل کنیم؟

آیت‌الله مکارم‌شیرازی معتقدند: «غسل لازم نیست.»

 •  اگر در طی ماه رطوبتی از رحم خارج شود؛ درحالی‌که بعضی از نشانه‌های منی را داشته، با این حال بدون غسل روزه گرفته و نماز خوانده، نماز و روزه‌اش صحیح است؟

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی می‌فرمایند: «اگر یقین داشته که رطوبت خارج شده منی است، باید غسل کند و نمازهایی را که با آن حال خوانده، قضا کند و نسبت به روزه، اگر علم به منی‌بودن این را هم می‌دانسته که نباید با حال جنابت صبح کند، غسل نکرده و روزه گرفته، باید قضای روزه‌ها را نیز بگیرد و کفاره هم دارد، ولی اگر شک دارد که رطوبت خارج‌شده منی است یا رطوبت دیگر، نمازها و روزه‌ها صحیح است.»

 • من دختر مجردی هستم. اگر در هنگام چت کردن رطوبتی از من خارج بشود بدون اینکه قسمتی از بدنم را لمس کرده باشم آیا باید غسل کنم.

اگر با چت کردن به این حالت مبتلا می شوید انجام این کار جایز نیست و حرام است و اگر به گناه مبتلا می شوید ازدواج کردن بر شما واجب است. فقط در امر ازدواج سختگیری نکنید. هر رطوبتی که در اثر لذت از کسی خارج می شود غسل ندارد مگر رطوبتی که با شهوت «یعنی در اوج لذت و ارضا شدن کامل» از انسان خارج شود.

 •  آیا غسل جنابت بر دختران هم واجب می شود؟

بلی گاهی واجب می شود: 1- احتلام درخواب (یعنی خواب ببیند و رطوبتی در اوج شهوت و لذت از او خارج شود). 2- نعوذبالله استمناء کند (یعنی با خود یا دیگری بازی کند و کاری نماید که رطوبتی در اوج شهوت ولذت و ارضا شدن از او خارج شود.)

 • در مورد زنان اگر هنگام آمیزش دخول صورت نگیرد آیا غسل واجب است یا نه؟ سوال دیگر اینکه آیا استمناء غسل دارد و اگر دارد چه نیتی باید کرد؟

انسان به دو طریق جنب می شود و غسل بر او واجب می گردد: 1- آمیزش و دخول (ولو هیجیک ارضا نگردند)؛ 2- احتلام و خارج شدن منی در خواب یا بیداری حتی اگر آمیزش و دخولی انجام نگرفته باشد. بنابراین اگر از دختر یا زن، در خواب یا بیداری رطوبتی در اوج لذت جنسی خارج شود، آن رطوبت منی هست و نجس می باشد و غسل جنابت واجب می گردد.

اگر کسی “نعوذ بالله” استمناء کند و رطوبتی در اوج لذت از وی خارج شود آن رطوبت نیز منی هست و نجس می باشد و غسل جنابت واجب می گردد و همان نیت غسل صحیح است.

 

چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟
چه زمانی غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود ؟

استفتائات مراجع تقلید 

. اگر مردى با زنش از پشت نزدیکى کند، بر زن نیز غسل جنابت واجب مىشود؟

همه مراجع (به جز مکارم): اگر به اندازه ختنه گاه یا بیشتر داخل شود (گرچه منى بیرون نیاید)، هر دو جنب مىشوند و باید غسل به جا آورند.

آیه اللّه مکارم: اگر به اندازه ختنه گاه یا بیشتر داخل شود، (گرچه منى بیرون بیاید) بنابر احتیاط واجب، باید بین غسل و وضو جمع کنند.

 . آیا براى چند مرتبه آمیزش، یک غسل کافى است؟

همه مراجع: آرى، یک غسل کافى است

 . آیا شخص محتلم، قبل از غسل مى تواند با همسرش نزدیکى کند؟

همه مراجع: آرى، مى تواند؛ ولى کراهت دارد.

 . آیا مرد در هر نوبت که با همسرش نزدیکى مىکند؛ باید فورى غسل کند؟

همه مراجع: خیر، غسل تنها براى نماز و عباداتى لازم است که در آن طهارت شرط است.

 . براى جلوگیرى از حاملگى از کاندوم استفاده مى کنیم، آیا غسل واجب مىشود؟

همه مراجع: آرى، غسل واجب مىشود.

 

گردآوری :گروه مذهبی نماگرد

‫۲ دیدگاه ها

 1. من وقتی با نامزادم همدیگر را لمس میکنیم ، او ارضاع شود اما من نشوم ایا به هردوی ما غسل واجب است ؟

  1. طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زنها خارج می شود، اگر همراه با شهوت (در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی) باشد درحکم منی است و باید غسل جنابت کند. بنابراین واجب است بعد از هر مقاربت و نزدیکی زن و مرد غسل جنابت انجام دهند چه از آنها منی خارج شود یا نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا