اخباراخبار حوادث

افزایش بحران آب و افزایش فرو نشست زمین+عکس

5/5 - (2 امتیاز)

افزایش بحران آب و افزایش فرو نشست زمین+عکس

افزایش بحران آب و افزایش فرو نشست زمین+عکس
افزایش بحران آب و افزایش فرو نشست زمین+عکس

در سال های پیش یک فرد خارجی به نام نشنال جئوگرافیک طی گزارشی اعلام کرد که زمین در منطقه ایران درحال نشست می باشد و سطح اب های زیر زمینی نیز دارد پایین می رود.

افزایش بحران آب و افزایش فرو نشست زمین+عکس
افزایش بحران آب و افزایش فرو نشست زمین+عکس

تمرکز بیش ازحد جمعیت و به تبع آن تردد زیاد وسایل نقلیه و استفاده از سوخت‌های فسیلی و فعالیت کارخانه‌ها در کلانشهرها سبب شده ریزش‌های آسمانی در محدوده این کلانشهرها به شدت کاهش، تفاوت دمای شب و روز افزایش و مصرف آب به صورت تصنعی بالا رود.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا ترددهای غیرضروری واستفاده از سوخت‌های فسیلی در کلانشهرها کاهش یافته و به سمت انرژی‌های نو حرکت کنیم، استفاده حمل و نقل عمومی شهری، ریلی و دوچرخه را نیز افزایش دهیم؛ اگر جزایر حرارتی افزایش یابد نیاز آبی نیز افزایش می‌یابد و این خود بحران آب را تشدید می‌کند.

مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به افزایش فرونشست زمین در کشور اشاره کرد و گفت: ماجرای فرونشست‌ها چند سال است که جدی شده، اولین هشداری که در این زمینه داده شد به سال ۲۰۰۶ بر می‌گردد.

وی تصریح کرد: نشنال جئوگرافیک آن زمان با انتشار گزارشی اعلام کرد که سنجش از راه دور و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که زمین در دو منطقه کالیفرنیای آمریکا و ایران مرکزی درحال نشست و سطح آب‌های زیر زمینی در این دو منطقه در حال پایین رفتن است.

وی ادامه داد: این گزارش به معنی این است که نشست زمین و افت آب‌های زیر زمینی در این دو منطقه به حدی وسعت و شدت داشته که می‌شود از طریق دوربین‌های ماهواره‌ها در خارج از جو هم آن را اندازه گیری کرد.

درویش ادامه داد: در ایران به رغم هشدار جدی ده سال پیش که حاصل یک پژوهش در آلمان بود، به آن توجهی نشد؛ به طوری که در یک دهه اخیر تعداد چاه‌ها همچنان رو به گسترش بود، حتی چند سال بعد از این گزارش مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرد که به موجب آن هر فردی تا سال ۱۳۸۵ چاه غیرمجاز حفر کرده دولت موظف است به آن پروانه دهد و همین نیز مجوز تشویق بی قانونی شد.

افزایش بحران آب و افزایش فرو نشست زمین+عکس
افزایش بحران آب و افزایش فرو نشست زمین+عکس

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: الان از حدود ۷۵۰ هزار چاهی که در کشور وجود دارد نیمی غیر مجاز است و از چاه‌های مجاز هم به صورت غیر مجاز آب برداشت می‌شود.

درویش تاکید کرد: اتفاقی که الان افتاده این است که دیگر بحث فرونشست زمین فقط در خارج از شهرها و در دشت‌های کشاورزی مانند دشت بزرگ طوس در خراسان رضوی، طبس در خراسان جنوبی، رفسنجان و سیرجان در کرمان، دشتی میان اردکان و میبد در یزد، بخش‌های جنوبی استان اصفهان، پارک کلاه قاضی و مورچه خورت نیست؛ بلکه اکنون در اردبیل و در دامنه‌های سهند و سبلان، بروجن، چهارمحال و بختیاری ، سرشاخه های کارون، دریاچه پریشان در فارس، جنوب تهران در دشت شهریار ، ورامین و نیشابور هم زمین در حال نشست است.

به گفته وی بزرگترین فروچاله‌ها در دشت میناب اتفاق می‌افتد و تقریبا همه چیز از بین رفته است و قبل از آنهم در دشت همدان شاهد فروچاله های بزرگی بودیم.

درویش افزود: در تهران برخی از حفاری‌های غیراصولی، آب دزدی‌ها یا آب روی‌های ناشی از فرسودگی لوله‌های آب و تصادفاتی که بین خطوط مترو و آب و برق اتفاق می‌افتد این روند را تسریع می‌کند علاوه بر اینکه خود سفره‌های آبهای زیر زمینی نیز به شدت در حال افت هستند.

وی ادامه داد: بررسی های انجام شده در منطقه ۲۲ غرب تهران نشان می‌دهد در آن منطقه بین ۷ تا ۱۷ متر سطح آب زیر زمینی در حال پایین رفتن است و حتی ۲ چاه آب باغ گیاهشناسی ملی ایران در پیکان شهر خشک شده است.

درویش اظهار کرد: شهرداری هم کف بیشتر روددره های تهران را سیمان کرده و اجازه تغذیه طبیعی را به آبخوان تهران نمی‌دهد، بحث فاضلاب‌ها هم نگرانی جدی ایجاد کرده و این است که فاضلاب هم شاید باعث شود دیگر آبخوان‌های تهران مشروب نشود و به این ترتیب ممکن است خطر نشست زمین افزایش یابد.

وی تاکید کرد: کارشناسان باید بررسی کنند که این فروچاله‌ها و نشست‌هایی که در تهران اتفاق می‌افتد چقدر آن مربوط به افت سطح آبهای زیر زمینی و چقدر به علت حفاری‌های غلط مترو یا فرسوده بودن شبکه‌های لوله کشی شهری است که منجر شده آب رها شود و زمین نشست کند.

درویش گفت: جایی که زمین نشست می‌کند دیگر از بین رفته است و قابل برگشت نیست، به آنها دشت مرده می‌گویند و دیگر برای بازگشت آن نمی‌شود کاری کرد پس باید تلاش کنیم برای بقیه جاها این اتفاق نیفتد.

 

بیرون آمدن مرده ها ازقبر در رامسر بعداز سیل وآبگرفتگی!!!+عکس

آبروریزی بهنوش بختیاری و حسام نواب صفوی در اینستاگرام + عکس

تیراندازی به جایگاه گاز در آبادان

زندان جنسی وبرده داری جنسی زنان توسط داعش!!!+عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا