خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
خانه » سلامت » دانستنی های سلامت » آشنایی با خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش

آشنایی با خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش

گیاه مور خوش در جدول گیاهان دارویی ایران قرار دارد. از خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش می توان به تسکین درد، رفع التهاب، درمان مشکلات گوارشی و … اشاره نمود.

 

آشنایی با خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش

آشنایی با خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش

گیاه مور خوش چیست؟ 

گیاه مورخوش با نام علمی Zhumeria majdae Rech.f. & Wendelbo از خانواده ی نعنائیان می باشد. این گیاه بومی نواحی جنوبی ایران و استان هرمزگان است و  در طب سنتی از آن در جهت درمان برخی بیماری ها استفاده می گردد.

خواص درمانی گیاه مور خوش 

  • درمان مشکلات گوارشی: اصلی ترین خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش درمان مشکلات گوارشی می باشد.
  • ضد التهاب: ضد التهاب بودن یکی دیگر از خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش می باشد که با به کارگیری علیه میکروارگانیسم های مختلف از جمله باکتری ها و قارچ ها استفاده شده است .
  • ضد اسپاسم
  • ضد اکسیدان
  • تسکین درد
  • ضد التهاب
  • ضد میکروب
  • ضد ویروس
  • ضد درد
گیاهان ضد التهاب دیگر عبارتند از: گیاه منداب،‌ گیاه لوئی، گل فیلی و …

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مور خوش 

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مور خوش عبارتند از: ترکیبات مونوترپنی بویژه لینالول، کامفور و لیمونن و به ویژه آنتی اکسیدان ها

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

نکات بیشتر درباره گیاه مور خوش

در آزمایشات صورت گرفته بر روی دوگیاه مور تلخ و مورخوش مشخص شده که اسانس گیاه مورخوش و مور تلخ دارای اثرات ضد میکروبی بسیار قوی بوده که  می توان از آنها در مقیاس صنعتی جهت تولید داروهای مختلف استفاده نمود.

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه مور خوش  ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

آشنایی با خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش
4 رای، میانگین: (5) (100%)

باز نشر مطالب فقط با ذکر منبع و لینک مطلب در سایت namagard.com مجاز است.