طب سنتی و داروهای گیاهیدانستنی های سلامتشناخت داروها

آشنایی با خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش

4/5 - (8 امتیاز)

[ type=”blue”]گیاه مور خوش در جدول گیاهان دارویی ایران قرار دارد. از خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش می توان به تسکین درد، رفع التهاب، درمان مشکلات گوارشی و … اشاره نمود.

 

آشنایی با خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش
آشنایی با خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش

گیاه مور خوش چیست؟ 

گیاه مورخوش با نام علمی Zhumeria majdae Rech.f. & Wendelbo از خانواده ی نعنائیان می باشد. این گیاه بومی نواحی جنوبی ایران و استان هرمزگان است و  در طب سنتی از آن در جهت درمان برخی بیماری ها استفاده می گردد.

خواص درمانی گیاه مور خوش 

  • درمان مشکلات گوارشی: اصلی ترین خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش درمان مشکلات گوارشی می باشد. همچنین می توان از خواص درمانی گیاه بالنگو استفاده نمود.
  • ضد التهاب: ضد التهاب بودن یکی دیگر از خواص و فواید درمانی گیاه مور خوش می باشد که با به کارگیری علیه میکروارگانیسم های مختلف از جمله باکتری ها و قارچ ها استفاده شده است.
[ type=”red”]گیاه دارویی دیگر که در درمان مشکلات گوارشی موثرند عبارتند از: یونجه ، آویشن و …

  • ضد اسپاسم: گیاه مور خوش تاثیر بسیار زیادی در رفع مشکلات اسپاسمی دارد، همچنین برای رفغ این مشکلات نیز می توان از خواص دارویی گیاه پنیر باد استفاده نمود.
  • اشتها آور: گیاه مور خوش بسیار اشتها آور می باشد، همچنین برای افزایش اشتها می توان از میوه گیاه شوکران استفاده نمود
  • تسکین درد:  استفاده از گیاه مور خوش باعث تسکین درد می گردد، همچنین گیاه دیگری مانند خرمندی نیز وجود دارد که باعث تسکین دردها بوده و مسکن بسیار خوبی می باشد.
  • ضد اکسیدان
  • ضد التهاب
  • ضد میکروب
  • ضد ویروس
  • ضد درد

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مور خوش 

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مور خوش عبارتند از: ترکیبات مونوترپنی بویژه لینالول، کامفور و لیمونن و به ویژه آنتی اکسیدان ها

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

نکات بیشتر درباره گیاه مور خوش

در آزمایشات صورت گرفته بر روی دوگیاه مور تلخ و مورخوش مشخص شده که اسانس گیاه مورخوش و مور تلخ دارای اثرات ضد میکروبی بسیار قوی بوده که  می توان از آنها در مقیاس صنعتی جهت تولید داروهای مختلف استفاده نمود.

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه مور خوش  ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا