دانازول چیست؟

 

دانازول برای درمان آندومتریوز (رحم زنان)، بیماری فیبروکیستیک پستان، پستان درد، ژنیکوماستی، اختلالات قاعدگی مانند منوراژی، جلوگیری بعد از نزدیکی مشکوک به حاملگی و در بدنسازی استفاده می‌گردد.

موارد و مقدار مصرف
 الف) آندومتریوز خفیف
بزرگسالان: دارو به صورت 100 تا 200 میلی گرم دو بار در روز خوراکی به مدت 3 تا 6 ماه مصرف می شود. درمان ممکن است تا 9 ماه ادامه یابد. ادامه درمان برحسب پاسخ بیمار است.
ب) آندومتریوز متوسط ـ شدید
بزرگسالان: دارو به صورت 400 میلی گرم دو بار در روز خوراکی به مدت 3 تا 6 ماه مصرف می شود. درمان ممکن است تا 9 ماه ادامه یابد.
پ) بیماری فیبروسیستیک پستان
بزرگسالان: مقدار mg/day 400-100 در دو مقدار منقسم مصرف می شود و این برنامه درمانی به مدت 6-2 ماه به طور مداوم دنبال می شود.
ت) پیشگیری از آنژیوادام ارثی
بزرگسالان: مقدار 200 میلی گرم 3-2 بار در روز مصرف می شود تا پاسخ مطلوب به دست آید. مقدار مصرف باید هر 3-1 ماه به نصف برسد. در صورت عود بیماری، دوز مجدداً به 200 میلی گرم دو بار در روز افزایش یابد. تنظیم دوز با احتیاط صورت گیرد.
موارد منع مصرف و احتیاط:

موارد منع مصرف: بیماری شدید قلبی یا کلیوی (احتباس الکترولیت و مایعات ناشی از مصرف این دارو ممکن است این حالات را وخیم تر کند)، بیماری کبدی (اختلال در دفع این دارو ممکن است موجب تجمع سمی آن شود)، خونریزی غیرطبیعی دستگاه تناسلی با علت نامشخص (دانازول ممکن است رشد بافتهای سرطانی در پروستات یا پستان را تحریک کند)، زنان حامله و مادران شیرده (مطالعات انجام شده در حیوانات نشان داده است که مصرف آندروژن ها در دوران حاملگی موجب عضلانی شدن جنین می شود).
موارد احتیاط: دارو سبب اثرات آندروژنیک برگشت ناپذیر می شود. استروئیدهای آنابولیک باعث تغییرات لیپیدهای خون و افزایش احتمال آترواسکلروز می شود. مصارف طولانی مدت دارو باعث آدنوم های خوش خیم کبدی می شود. دارو می تواند باعث افزایش خوش خیم فشار داخل مغز شود (سودوتومورسربری)، بیمار را از نظر علائمی مانند سردرد، تهوع/ استفراغ، تغییرات بینایی و ادم پاپی مانیتور کنید.ترومبوآمبولیسم و وقایع ترومبوتیک به دنبال مصرف دارو گزارش شده است. در موارد دیابت، احتباس مایعات (مانند بیماریهای قلبی ـ عروقی، کلیوی) بیماریهای کبدی و پورفیری با احتیاط استفاده شود. ایمنی و اثربخشی دارو در کودکان اثبات نشده است. قبل از شروع درمان حتماً تست حاملگی انجام شود، متد غیر هورمونی پیشگیری از بارداری ضمن درمان استفاده شود.
عوارض جانبی:

اعصاب مرکزی: سرگیجه، سردرد، اختلال در به خواب رفتن، خستگی، عصبانیت، رعشه، تحریک پذیری، اضطراب، افسردگی، پارستزی، ناپایداری روانی، سودو تومور سربری.
قلبی ـ عروقی: افزایش فشارخون.
پوست: آکنه، پرمویی، چرب شدن مو یا پوست.
چشم: اختلال بینایی.
دستگاه گوارش: گاستروآنتریت، تغییر اشتها، یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ.
کبدی: یرقان برگشت پذیر، اختلال کبدی.
ادراری ـ تناسلی: هماچوری، اثرات هیپواستروژنیک مثل فلاشینگ، تعریق، واژینیت (شامل خارش، خشکی و سوزش)، خونریزی واژینال، بی نظمی قاعدگی، تحریک پذیری.
سایر عوارض: اسپاسم یا کرامپهای عضلانی، برافروختگی، تعریق، واژینیت، خونریزی مهبلی، ایجاد بی نظمی های قاعدگی، خیز، افزایش وزن بدن، خشن شدن صدا، بزرگ شدن کلیتوریس، آتروفی بیضه، کاهش اندازه پستان، تغییر میل جنسی.
مسمومیت و درمان
هیچ گونه توصیه خاصی در دسترس نیست. معده را می توان با واداشتن بیمار به استفراغ یا شستشو تخلیه کرد. سپس، با مصرف زغال فعال می توان جذب دارو را کاهش داد. درمان مصرف بیش از حد دارو حمایتی است.
تداخل دارویی:

دانازول باعث افزایش سطح پلاسمایی کاربامازپین می شود. بیمار را به دقت مانیتور کنید.
دانازول ممکن است اثر داروهای ضدانعقاد از گروه شبه وارفارین را تشدید کند و زمان پروترومبین را افزایش دهد.
این دارو ممکن است غلظت های پلاسمایی سیکلوسپورین را افزایش دهد.
مکانیسم اثر:

اثر ضد استروژن: دارو با مهار تولید گنادوتروپین های هیپوفیزی باعث مهار محور هیپوفیز ـ تخمدان می شود. این دارو موجب غیر فعال و آتروفی شدن بافتهای سالم و بافتهای نابه جای آندومتر می شود. همچنین، این دارو سرعت رشد بافتهای غیرطبیعی و گرهی در پستان را در بیماری فیبروسیستیک پستان کاهش می دهد.
اثر آندروژنی: دانازول غلظت های اجزای C1 و C4 کمپلمان را افزایش می دهد. در نتیجه، تعداد و شدت حملات ناشی از آنژیوادم ارثی را کاهش می دهد.
اثر ایمنو ساپرسیو: دارو باعث کاهش سطح ایمنوگلوبین M,G و A می شود.
فارماکوکینتیک:
فارماکوکینتیک
جذب: مقدار جذب شده به مقدار مصرف بستگی ندارد. دو برابر کردن مقدار مصرف تنها به میزان 40-34 درصد موجب افزایش جذب می شود.
پخش: مشخص نیست.
متابولیسم: به 2-هیدروکسی ـ متیل اتیسترون متابولیزه می شود.
دفع: مشخص نیست.

اشکال دارویی:
Capsule: 100,200mg

اطلاعات دیگر:
طبقه بندی فارماکولوژیک: آندروژن
طبقه بندی درمانی: ضد استروژن، آندروژن
طبقه بندی مصرف در بارداری: رده X
نام های تجاری: Danogen
ملاحظات اختصاصی
1- از آنجایی که مصرف این دارو ممکن است موجب اختلال در عملکرد کبد شود، انجام آزمونهای عملکرد کبد به طور مرتب ضروری است.
2- در درمان آندومتریوز و بیماری فیبروسیستیک پستان، مصرف دانازول باید از دوران قاعدگی شروع شود.
3- قبل از شروع درمان با دانازول، باید احتمال حاملگی رد شود. بیماران زن در طول درمان با دانازول از روشهای مؤثر جلوگیری از حاملگی استفاده کنند.
4- اختلالات ترومبوتیک، ترومبوآمبولیسم، ترومبوز سینوس ساژیتال و سکته مغزی به دنبال مصرف دارو گزارش شده است.
5- مصارف طولانی مدت باعث آدنوم های خوش خیم کبدی شده که معمولاً بدون علامت بوده ولی ممکن است باعث خونریزی های حاد داخل شکمی شوند. تست های کبدی بیمار به دقت مانیتور شود.
6- موارد متعددی از افزایش خوش خیم فشار داخل مغز به دنبال مصرف دارو گزارش شده است. در صورت بروز ادم پاپی، سردرد، تهوع/ استفراغ، اختلالات بینایی، مصرف دارو متوقف شده و بیمار به نورولوژیست ارجاع شود.
7- قبل از شروع درمان جهت فیبروز کیستیک سینه، سرطان سینه در بیمار رد شود.
8- دانازول را باید هنگامی استفاده کرد، که سایر درمان های موجود مؤثر نباشند.

نکات قابل توصیه به بیمار
1- در طول مصرف دانازول از روشهای غیر هورمونی جلوگیری از حاملگی استفاده کنید، زیرا قرصهای هورمونی جلوگیری کننده از حاملگی ممکن است در طول درمان با این دارو تخمک گذاری را متوقف نسازند.
2- در صورت تغییر صدا یا بروز خصوصیات مردانه، مصرف دارو را فوراً قطع کنید. برخی از اثرات آندروژنیک (مانند خشن شدن صدا) ممکن است با قطع مصرف دارو برگشت پذیر نباشند.
3- طی مصرف دانازول برای درمان بیماری فیبروسیستیک، پستانها را به طور منظم بررسی کنید. در صورت بزرگ شدن گره های پستان در طی درمان، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
4- آمنوره معمولاً از 8-6 هفته بعد از درمان با این دارو در زنان بروز می کند.
5- پیگیری مرتب مایع منی در مردان ممکن است لازم باشد.
6- به بیمار آموزش دهید تا علائمی مانند تهوع، استفراغ، سردرد، اختلالات بینایی که دال بر سودو تومور سربری می باشد را گزارش دهد.
مصرف در سالمندان: دانازول در این بیماران باید با احتیاط مصرف شود. مردان سالخورده باید از نظر بروز هیپرتروفی پروستات تحت مراقبت باشند. در صورت بروز نشانه های هیپرتروفی پروستات یا کارسینوم پروستات، باید مصرف دانازول قطع شود.
مصرف در شیردهی: به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی شدید در شیرخوار، قطع شیردهی یا قطع مصرف دارو (بسته به اهمیت مصرف دارو در مادر) باید صورت گیرد.
اثر بر آزمایشهای تشخیصی
زمان پروترومبین (بخصوص در بیمارانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند) ممکن است افزایش یابد. دارو باعث افزایش آنزیمهای کبدی می شود.

 

گیاهان دارویی خطرناک برای سلامت جنین

درمان خشکی واژن با طب سنتی

دارویی جادویی برای پرشدن مژه ها در کمتر از ۱۵ روز

از خواص کندر چه میدانید؟

 

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.

کلیه حقوق برای وب سایت نماگرد محفوظ می باشد و کپی فقط با ذکر لینک پست مجاز است.