سلامتشناخت داروها

قرص متوکاربامول چیست؟ عوارض خطرناک قرص متوکاربامول

4/5 - (8 امتیاز)

همه آنچه که درباره قرص متوکاربامول باید بدانید؟

متوکاربامول چیست؟
متوکاربامول چیست؟

در این بخش از معرفی داروها قصد داریم شما را با یکی از داروهای مسکن و پر مصرف آشنا کنیم. قرص متوکابامول دارویی است که برای گرفتگی عضلانی و درد عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو معمولا همراه سایر درمان ها نظیر فیزیوتراپی و استراحت توصیه می گردد. به عبارتی قرص متوکاربامول موجب شل شدن عضلات می گردد. نام های تجاری متوکاربامول شامل – مارباکسین ، کاربوکوت و … می باشد.

متوکاربامول با شل کردن عضلات موجب بهبود و کاهش گرفتگی و درد عضلات می شود. در این مقاله با اطلاعات دارویی قرص متوکاربامول و همچنین کاربردها و عوارض این دارو آشنا خواهید شد.

قرص متوکاربامول دارویی برای درد عضلانی و گرفتگی عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص معمولا همراه با سایر درمان ها مانند فیزیوتراپی و استراحت تجویز می شود. به طور کلی متوکاربامول موجب شل شدن عضلات می شود. این دارو به صورت قرص های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی گرم در داروخانه ها و مراکز بهداشتی موجود است.

متوکاربامول دارویی است که برای کزاز، کمر درد، اختلالات دردناک حاد عضلانی و اسکتی تجویز می شود. داروی متوکاربامول بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد و باعث شل شدن عضلات می شود. متوکاربامول یک نوع داروی کمکی است و در کنار روش های مختلف فیزیوتراپی به کار گرفته می شود.

متوکاربامول چیست؟
متوکاربامول چیست؟

ویژگی های قرص متوکاربامول و عوارض آن

قرص متاکاربامول از طریق دستگاه گوارش به صورت سریع جذب می شود و از طریق کلیه ها عملیات دفع را انجام می دهد. قبل از مصرف این قرص باید تمام اطلاعاتی که برای آگاهی شما در روی بسته و داخل آن تهیه شده است را به خوبی مطالعه نمایید و اگر سوالی داشتید حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

نام های تجاری Robaxin – Robaxin-750 – Skelex – Carbacot
 موارد مصرف  درمان بیماری‌های دردناک عضلانی-اسکلتی
درمان کزاز
 عوارض  آلرژی، تضعیف سیستم عصبی، سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، تشنج، کاهش تعداد ضربان قلب، وابستگی روانی به دارو و اسهال
 تداخل دارویی  الکل، مخدرها، داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای و داروهای ضد سایکوز

نحوه مصرف متوکاربامول

این قرص را می توانید همراه با آب با معده خالی و یا همراه با غذا میل کنید. معمولا این دارو برای دو تا سه بار در روز تجویز می شود. دوز مصرف قرص متوکاربامول به میزان پاسخ شما به دارو، سن، شدت مشکل و همچنین سایر دارو هایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد. این قرص از طریق دستگاه گوارش به سرعت جذب می شود. اثرات داروی متوکاربامول نیم ساعت بعد از مصرف آن شروع می شود و به طور گسترده در سرتاسر بدن اثرات این دارو پخش می شود.

در کودکان: مصرف این قرص در کودکان کمتر از ۱۲ سال فقط برای درمان کزاز تجویز می شود.
مصرف در سالمندان: بیماران سالخورده و کهنسال نسبت به اثرات تمام داروها حساس تر هستند، از این رو توصیه می شود تا مقادیر کمتری از این دارو به آن ها تجویز شود.
مصرف در دوران شیردهی: مصرف قرص های متوکاربامول در دوران شیردهی موجب می شود تا میزان کمی از این دارو در شیر مادر ترشح شود. از این رو در دوران شیر دهی مصرف این دارو توصیه نمی شود.

 

موارد منع مصرف متوکاربامول

مصرف قرص متوکاربامول همزمان با سایر دارو های مضعف مانند مخدرها، دارو های ضد اضطراب، الکل، ضد افسردگی های سه حلقه ای و دارو های ضد سایکوز ممکن است موجب بروز اثرات اضافی مضعف شود.
مصرف متوکاربامول به افرادی که مبتلا به میاستنی گراویس هستند و دارو های ضد کولین استراز مصرف می کنند توصیه نمی شود زیرا ممکن است موجب بروز ضعف شدید شود.
در بیماران مشکلات کلیوی، صرع و ضعف باید با احتیاط تجویز شود.
در حالت اغما نباید مصرف شود.

متوکاربامول چیست؟
متوکاربامول چیست؟

عوارض جانبی متوکاربامول

 • قلبی عروقی: برادیکاردی، افت فشار خون
 • اعصاب مرکزی: سرگیجه، سر درد، منگی، خواب آلودگی، سنکوپ، عدم تعدل خفیف عضلانی، سرگیجه، حملات تشنجی
 • دستگاه گوارش: بی اشتهایی، انسداد فلجی روده، انسداد فلجی روده، احساس طعم فلزی در دهان
 • چشم و بینی: دو بینی، نیستاگموس، تاری دید، احتقان بینی یا اتهاب ملتحمه همراه
 • دوبینی و خواب آلودگی و عدم هماهنگی عضلات از عوارض شایع این دارو خصوصاً اوایل درمان می باشد.
 • سوءهاضمه و معده درد ناشی از این دارو با مصرف پس از غذا و داشتن رژیم با وعده های غذایی سبک بهتر می شود.
 • احساس طعم فلزی در دهان ممکن است با مصرف این دارو رخ دهد که پس از اتمام درمان به مرور برطرف می شود.
 • در صورت تیرگی مدفوع ،تغییر رنگ پوست ،لرز،افزایش فشار خون ،تب،گرگرفتگی ،قرمزی چشم توام با گرفتگی بینی و هرگونه علائم غیر طبیعی به پزشک خود مراجعه نمایید.
 • در صورت ایجاد واکنش حساسیت ،قرمزی پوست و تشنج مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.پ
 • احساس خستگی و سرگیجه یا سبکی سر هنگام تغییر وضعیت از حالت نشسته و خوابیده به ایستاده عارضه ی شایعی میباشد.بهتر است به آرامی تغییر وضعیت دهید و در صورتی که احساس سرگیجه نمودید برای چند دقیقه بنشینید و سپس بلند شوید.
 • در مدت درمان با این دارو ممکن است رنگ ادرار شما به قهوه ای یا سبز تیره تغییر نماید.
 • کهیر، بثورات پوستی، خارش، تب، بر افروختگی، واکنش های آلرژیک
 • تظاهرات بالینی: خواب آلوگی شدید، تهوع و استفراغ، آریتمی قلبی
 • توجه داشته باشید که در صورت بروز حساسیت مفرط، حملات تشنجی و بثورات پوستی باید مصرف این دارو قطع شود.

 

تداخل دارویی قرص متوکاربامول

مصرف همزمان با سایر داروهای مضعف CNS از جمله الکل، مخدرها، داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای ضد سایکوز، ممکن است باعث بروز اثرات اضافی مضعف CNS شود. در صورت مصرف همزمان ، باید از مصرف بیش از حد آنها خودداری نمود. مصرف متوکاربامول توسط بیماران مبتلا به میاستنی گراویس که داروهای ضد کولین استراز مصرف می کنند ، می‌تواند باعث بروز ضعف شدید گردد. در ضمن عملکرد این دارو با الکل دچار اختلال می شود.

در صورتی که از دارو هایی که موجب خواب آلودگی می شوند استفاده می کنید، حتما آن را به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از این دارو ها شامل موارد زیر می شوند. دیازپام، مورفین، کدئین، دیفن هیدرامین، دارو های خواب آور، آلپرازولام، شل کننده های عضلانی، ستریزین، مصرف الکل، آنتی هیستامین ها، نارکوتیک ها و مخدرها، زولپیدم، 

 

نکات مهم در مصرف قرص متوکاربامول

 • مصرف داروی متوکاربامول ممکن است موجب خواب آلودگی شود. از این رو در هنگام مصرف این قرص از انجام فعالیت های خطرناک که نیازمند هوشیاری کامل هستند خودداری نمایید.
 • ممکن است رنگ ادرار به آبی، قهوه ای، سیاه و یا سبز تغییر یابد.
 • از مصرف فراورده های حاوی الکل خودداری نمایید.
 • متوکاربامول را دور از گرما و نور خورشید و همچنین دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.
 • بهتر است مصرف خوراکی دارو باید به محض امکان جانشین مصرف تزریقی آن شود.
 • مصرف این دارو در کودکان کوچکتر از 12 سال، فقط برای درمان کزاز توصیه می‌شود.
 • در بیماران با مشکلات کلیوی، صرع و ضعف باید با احتیاط تجویز شود.

در این مقاله با اطلاعات دارویی قرص متوکاربامول و کاربردها و عوارض آن آشنا شدید. در صورت تمایل برای داشتن اطلاعات در رابطه با ویژگی های دارویی دیگر می توانید به بخش اطلاعات دارویی مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا