بیماری ها و راههای درمانسلامتشناخت داروها

مورفین چیست؟

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

مرفین، فواید و عوارض

مورفین چیست؟
مورفین چیست؟

در این قسمت از سایت نماگرد می خواهیم مطالب مفیدی در رابطه با مرفین در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم.

مرفین یکی از فرآورده های مثبت تریاک است، که اثرات التیام بخش و آرام بخشی برای بدن دارد.

درصد مرفین موجود در تریاک خشک شده ممکن است بین ۴٪ تا ۲۱٪ باشد. مرفین اولین آلکالوئیدی‌ست که در سال ۱۸۰۳ از تریاک استخراج شد. مکانیسم تأثیر آن از طریق تأثیر بر دستگاه عصبی مرکزی است که احساس درد را کاهش می‌دهد. مرفین دارویی به شدت اعتیادآور به شمار می‌اید. تحمل دارویی و وابستگی جسمی و روحی به آن به سرعت ایجاد می‌شود.

با این وجود مرفین از داروهای محبوب پزشکان برای دردهای شدید و حاد است و در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

دسترسی

با وجود قیمت نسبتاً ارزان مرفین بیماران در برخی از کشورهای فقیر به این دارو دسترسی ندارند. ۷۹٪ مرفین دنیا در سال ۲۰۰۵ فقط در شش کشور ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، آلمان و فرانسه مصرف شده و کشورهای فقیرتر دنیا که حدود ۸۰٪ جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند تنها ۶٪ از تولید جهانی مرفین را مصرف کرده‌اند. برخی از کشورها اصلاً هیچ مرفینی وارد کشور خود نمی‌کنند و حتی افرادی که از شدیدترین دردها رنج می‌برند از حق دریافت این دارو محروم هستند. مسئله‌ای که ترس پزشکان از اعتیاد و ترس مقامات از قاچاق مواد مخدر باعث آن شده‌است. یکی از مقامات سازمان بهداشت جهانی که در این مورد تحقیق کرده است گفته که «در برخی کشورها حتی اگر رئیس‌جمهور دچار درد سرطان باشد این مسکن به او داده نمی‌شود». دیوید یورانسون رئیس گروه مطالعه درد دانشگاه ویسکانسین دلیل این امر را وحشت شدید از اعتیاد می‌داند که به شکل نادرستی درک شده‌است و این که جنگ با مواد مخدر باعث شده تا به مسئله تسکین درد انسان‌ها بی‌توجهی شود. هرچند علائم ترک پس از قطع مصرف مرفین اتفاق می‌افتند اما معمولاً پس از پایان درد بیماران می‌توان مصرف مرفین را قطع کرد.

اگر موارد زیر را داشتید نباید مرفین مصرف کنید:

حساسیت شناخته شده به مرفین
تنگی نفس، آسم یا مقدار غیر عادی و غیر طبیعی دی اکسیدکربن در بدن.
ایلئوس پارالیتیک، انسداد روده ناشی از فلج عضلات روده

مرفین ممکن است به دپرسیون تنفسی منجر شود. خطر دپرسیون تنفسی و سایر مشکلات کشنده همچون کاهش فشار خون، کما و مرگ زمانی افزایش پیدا می کند که مرفین به همراه سایر مواد آرام بخش،خواب آور یا مواد مخدر مصرف می‌شود. خطر دپرسیون تنفسی با مرفین برای افراد کهنسال ، افراد ناتوان و افرادی که از مشکلات تنفسی رنج می برند بالاتر است.مرفین خوراکی با غلظت بالا( ۱۰۰ میلی گرم به ازای هر ۵ میلی متر) باید برای افرادی مصرف شود که قادرند چنین حجم از مواد مخدر را تحمل کنند یا قبلا از آن استفاده کرده اند و عارضه جانبی نداشتند. این موضوع در مورد کپسول های Avinza که در برگیرنده ۹۰ میلی گرم مرفین است نیز صدق می کند. مرفین در افرادی که حجم خون پایینی دارند، به کم خونی مبتلا هستند یا تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اند می تواند به کاهش شدید فشار خون منجر شود. اگر به سرتان آسیبی وارد شده است مصرف مرفین ممکن است دپرسیون تنفسی ناشی از دارو را بدتر کند. این موضوع می تواند فشار داخل جمجمه را بیشتر نماید.زمانی که بیماری کیسه صفرا یا پانکراس را دارید، مصرف مرفین می تواند باعث اسپاسم اسفنکتر شود وترشحات صفراوی و پانکراس را کاهش دهد. اگر مشکلات شدید کلیوی یا کبدی، فشار خون پایین، بیماری آدیسون،کم کاری تیروئید،بزرگ شدن پروستات، تشنج، مشکل در بلع یا مشکلات ادراری دارید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

مرفین و بارداری:

مرفین جزو داروهای طبقه بندی C است. این موضوع بدین معنی است که مطالعات انجام شده بر روی حیوانات اثر نامطلوب بر روی جنین و اسیب به جنین را نشان داده است. به همین خاطر چنین دارویی تنها باید به زنان بارداری داده شود که مزیت آن نسبت به خطرات موجود بیشتر باشد. همچنین مرفین نباید قبل از زایمان به فرد باردار داده شود. مصرف آن در زنان شیرده نیز توصیه نمی شود زیرا این دارو می تواند به کودک یا جنین برسد و به آن اسیب وارد نماید.

عوارض جانبی مرفین:

عوارض جانبی شایع مرفین:

شاید بتوان گفت شایع ترین عارضه جانبی مرفین در برگیرنده موارد زیر است:

یبوست
حالت تهوع و استفراغ
خواب آلودگی و حالت آرام بخشی
سبکی سر و سرگیجه
تعریق

عوارض جانبی شدید مرفین در برگیرنده موارد زیر است:

ضربان قلب تغییر یافته
تشنج
غش کردن
درد در قفسه سینه
تب
بثورات جلدی و خارش، کهیر
تورم گلو و صورت
خشن شدن صدا و مشکل در تنفس و بلع

تداخلات دارویی مرفین:

مرفین ممکن است با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

داروهای افسردگی CNS
شل کننده های عضلانی
سایمتیدین
مهار کننده های مونوآمین اکسیداز
آنتی کولینرژیک ها
مهارکننده های PGP
داروهای ادرار آور

مرفین و الکل:

نوشیدن الکل به هنگام مصرف مرفین می تواند خطرات جدی برای بدن داشته باشد و حتی زندگی فرد را تهدید نماید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که کپسول هایی همچون Avinza را مصرف کنید زیرا الکل باعث می شود مرفین به سرعت ازاد شود و رها گردد. گاز زدن یا جویدن این کپسول ها یا سایر کپسول های موجود به یکباره باعث آزاد شدن مرفین خواهد شد.

مرفین و اثرات دیگر:

زمانی که مرفین مصرف کرده اید از رانندگی و کار با ماشین آلات مختلف خودداری کنید. کودکانی که ناخواسته و به صورت تصادفی در معرض مرفین قرار می گیرند ممکن است اور دوز کنند. پس آن ها را هر چه سریع تر به بیمارستان برسانید.

دوز مرفین:

همانطور که می دانید مرفین به اشکال مختلفی همچون خوراکی، کپسول و تزریقی در اختیار افراد قرار دارد. دارو را همانند دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

اوردوز مرفین:

اوردوز ناشی از مرفین سولفات به موارد زیر منجر می شود:

دپرسیون تنفسی
خواب آلودگی شدید، کما
شل شدن عضلات
پوست سرد و رنگ پریده
تنگ شدگی مردمک حتی در فضای کاملا تاریک
تجمع غیر طبیعی مایعات در ریه ها
فعالیت آهسته قلب یا ایست قلبی
کاهش فشار خون
مرگ

اگر فردی دچار اوردوز شده بود هر چه سریع تر به اورژانس اطلاع دهید.

دوز مصرف نشده مرفین:

اگر مصرف مرفین را فراموش کردید، بلافاصله بعد از یادآوری آن را مصرف کنید اما اجازه دهید مدت زمان طبیعی بین دوزها قبل از مصرف دوز بعدی وجود داشته باشد. اگر زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. همچنین اگر کپسول Avinza مرفین را مصرف می کنید بهتر است دوز فراموش شده را دیگر مصرف نکنید و از آن عبور نمایید.

 

مرفین در این موارد تجویز می‌شود:

ضددرد برای بیماران بستری
دردهای بیماران قلبی
درد ناشی از بیماری خونی سلول‌های داسی شکل
درد ناشی از جراحی و پس از جراحی
دردهای مزمن شدید
درد ناشی از جراحت
سرطان
سنگ کلیه
کمر درد شدید
درد های شدید ریفلاکس معده
داروی کمکی به همراه داروهای بی‌هوشی
ضدسرفه در سرفههای شدید
ضداسهال در اسهالهای مزمن (از جمله اسهال بیماران مبتلا به ایدز).”

 

منبع: ویکی پدیا

گردآوری: سایت تفریحی نماگرد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا