سلامتشناخت داروها

قرص سولفور چیست؟

4/5 - (1 امتیاز)

قرص سولفور چیست؟

 

موارد و مقدار مصرف

ضد آکنه، کراتولیتیک، ضد سبوره، ضد جرب.
بزرگسالان و کودکان: به عنوان ضد آکنه، لوسیون دارو 3-2 بار در روز، و به عنوان ضد سبوره یا کراتولیتیک، شکل پماد دارو با غلظت 10-5 درصد 2-1 بار در روز بر روی پوست مالیده می شود. به عنوان ضد جرب شکل پماد دارو با غلظت 10-5 درصد، شبی یک بار تا هفت شب به کار می رود.
در صورت لزوم می توان دوره درمان را بعد از سه روز تکرار کرد. به عنوان ضد آکنه یا کراتولیتیک، صابون حاوی گوگرد بر روی پوست استفاده می شود.

موارد منع مصرف و احتیاط:
تداخل دارویی
مصرف همزمان گوگرد با صابون های ساینده یا طبی یا مواد پاک کننده، فرآورده های موضعی ضد آکنه، فرآورده های موضعی حاوی مواد لایه بردار، مانند بنزوییل پراکسید، رزورسینول، اسید سالیسیلیک، ترتینوئین یا سایر فرآورده های ضد آکنه، فرآورده های موضعی حاوی الکل، مانند لوسیون های بعد از اصلاح، مواد قابض، مواد آرایشی معطر، کرم یا لوسیون های اصلاح صورت، مواد آرایشی یا صابون هایی که اثر خشک کننده قوی دارند، ایزوترتینوئین یا مواد آرایشی طبی، ممکن است موجب اثر تجمعی، تحریک یا خشک کنندگی شود، بخصوص با مصرف مواد لایه بردار؛ داروهایی که موجب پوسته پوسته شدن می شوند یا مواد ساینده، تحریک اضافی پوست ایجاد می شود.
مصرف همزمان با فرآورده های موضعی حاوی جیوه ممکن است موجب واکنش شیمیایی آزاد شدن سولفید هیدروژن شود که دارای بوی بد است و ممکن است سبب تحریک و سیاه شدن رنگ پوست شود.

مکانیسم اثر:

گوگرد اثر میکروب کش، قارچ کش، ضد انگل و کراتولیتیک دارد. فعالیت ضد میکروبی این دارو ممکن است ناشی از تبدیل آن به اسید پنتاتیونیک، توسط سلول های اپیدرم یا بعضی از میکروارگانیسم ها باشد.

 

موارد احتیاط:

حساسیت به گوگرد.
اشکال دارویی:
Soap: 10%(100g) Bulk اطلاعات دیگر:
طبقه بندی فارماکولوژیک: کراتولیتیک.
طبقه بندی درمانی: کراتولیتیک، ضد آکنه، ضد سبوره (به شکل پماد)، ضد جرب (به شکل پماد).
طبقه بندی مصرف در بارداری: رده B

عوارض جانبی
موضعی: تحریک پوست که قبل از درمان وجود نداشته است، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست که ممکن است بعد از چند روز بروز کند.
نکات قابل توصیه به بیمار
1- دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.
2- از تماس دارو با چشم ها خودداری نمایید.
3- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف آن خودداری نمایید.
4- قبل از مصرف شکل لوسیون یا پماد، موضع را با آب و صابون بشویید و به طور کامل خشک کنید. مقدار کافی از دارو را بر روی پوست مالیده و به آرامی مالش دهید.
5- هنگام استفاده از صابون حاوی گوگرد، با استفاده از آب گرم، در ناحیه مبتلا کف ایجاد کنید و سپس، موضع را شسته و آبکشی نمایید. دوباره با استفاده از صابون کف ایجاد کنید و ناحیه مبتلا را چند دقیقه به آرامی مالش دهید. سپس، بدون آبکشی موضع، کف های اضافی را با حوله پاک کنید.
6- این دارو تنها برای مصارف پوستی در نظر گرفته شده است.
مصرف در سالمندان: مطالعات کافی در مورد مصرف گوگرد در سالخوردگان انجام نشده است. با این وجود، عوارضی برای آن در انسان ثابت نشده است.
مصرف در کودکان:

مطالعات کافی در مورد مصرف گوگرد در کودکان انجام نشده است. با این وجود، عوارضی برای آن در انسان ثابت نشده است.

مصرف در شیردهی:

عوارضی برای آن در انسان ثابت نشده است.

 

گیاهان دارویی خطرناک برای سلامت جنین

کدام یک از قرص ها دندان درد را سریعتر قطع می کند؟

متداول ترین فواید و مزایای قرص های جلوگیری از بارداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا