مد و زیباییزیبایی صورت و ناخن

علت پیدایش و درمان لک سفید روی ناخن

4.7/5 - (3 امتیاز)

لکه های سفید روی ناخن شما ایجاد می شود را کم و بیش دیده اید و شاید در بعضی مواقع نیز به دنبال غلت ان رفته اید.این لکه های سفید که عموما در وسط ناخن ایجاد می شود امری رایج و طبیعی است و برای همه افراد اتفاق می افتد و جای نگران کننده نیست .ما در بخش مد و زیبایی نماگرد عوامل به وجود آمدن این لکه های سفید بر روی ناخن را بررسی می کنیم .

لکه های سفید روی ناخن
لکه های سفید روی ناخن

علت ایجاد لکه سفید ناخن از نظر پزشکی 

نقطه ها و لکه های سفید که برروی ناخن ظاهر می شوند، از نظر پزشکی Leukonychia (لئوکونیچیا) نامیده می شوند. این لکه ها عموما بی ضرر بوده و اغلب توسط آسیب های کوچک ایجاد می شوند. برخلاف تصور عامه، لکه های سفید ناشی از کمبود کلسیم و روی یا سایر ویتامین ها در رژیم غذایی شما نمی باشد. در موارد بسیار نادر، این لکه ها ناشی از هایپوالبومینمیا (hypoalbuminemia نوعی بیماری مزمن کبدی) می باشد. هرچند درمان پزشکی خاصی برای این لکه ها وجود ندارد،

لکه های سفید روی ناخن
لکه های سفید روی ناخن

 

انواع لکه های سفیدی ناخن

سفیدی تمام ناخن: در این حالت کل ناخن شما سفید می شود. این حالت می تواند ناشی از هایپوالبومینمیا (آلبومین پایین) که در نوعی نارسایی کلیه دیده می شود، یا نارسایی کبدی و یا عدم جذب پروتئین و از دست دادن پروتئین باشد. همچنین می تواند مشکل ژنتیکی و یا عارضه جانبی سولفونامیدز (نوعی آنتی بیوتیک) باشد.

نوشته های مشابه

سفیدی ناخن استریاتا: در این نوع بر روی ناخن نواری به شکل تکی و یا نوارهای سفید و بی رنگ موازی ایجاد می شود. این عارضه عموما ناشی از آسیب فیزیکی و یا اختلال در ساختار ناخن می باشد. ایجاد این مورد از سفیدی ناخن معمولا ناشی از ضربه زدن به ناخن، بستن در ماشین و یا خانه برروی ناخن و استفاده زیاد از مانیکور می باشد و یا ممکن است ناشی از آسیب کفش برروی شصت پا نیز رخ دهد. همچنین این نوع آسیب دیدگی می تواند ناشی از مصمومیت با آهن، قلع و یا آرسنیک رخ داده و یا ناشی از سیروز کبدی و یا شیمی درمانی باشد.

سفیدی ناخن واقعی: این نوع سفیدی ناخن، معمول ترین نوع آن بوده که در آن تکه ها و لکه های سفید برروی ناخن ظاهر می شود. چیدن و جویدن ناخن یکی از متداول ترین علل ابتلا به این نوع سفیدی ناخن در بزرگسالان و کودکان می باشد. بجز این موارد، آسیب دیدگی هوای حبس شده در بین ناخن ها نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود.

لکه های سفید روی ناخن
لکه های سفید روی ناخن

 

مراقبت از ناخن ها

حدود شش هفته بعد از آسیب دیدن ناخن، ممکن است، لکه ی سفید برروی ناخن ظاهر شود. برای پیشگیری از سفید شدن ناخن، از جویدن ناخن ها، استفاده از آنها برای بریدن چیزهای سخت و در کل فشار آوردن برروی آنها اجتناب نمایید. ناخن ها قادر به تحمل فشار زیاد نیستند.

 

 افراد با تجربه برای مانیکور کردن ناخن انتخاب کنید 

از افرادی که برای شما مانیکور کردن ناخن را انجام می دهند بخواهید که بات ملایمت رفتار کنند تا ناخن های شما دچار آسیب نشود و بهتر این است که عمل مانیکور کردن را خود در خانه انجام دهید.

 

لکه های سفید روی ناخن
لکه های سفید روی ناخن

بیشتر بدانید :تغذیه مناسب برای ناخن ،جلوگیری از لب پر شدن لاک ناخن 

تغذیه مناسب داشته باشید 

اگر می خواهید مطمئن شوید ناخن های شما مرتب و منظم و سالم می باشند، پس رژیم غذایی سالم داشته باشید. خوردن سالم ضرری نداشته و می تواند باعث محکم شدن ناخن های شما شود، هرچند لزوما لکه های سفید را برطرف نمی کند. خیلی از افراد معتقدند، این لکه ها ناشی از کمبود روی، پروتئین و کلسیم نیست، اما مطمئنا رژیم غذایی سالم و سرشار از مکمل های غذایی طبیعی، فواید زیادی برای شما و پوست، مو و ناخن های شما دارد.مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سرشار از کلسیم را فراموش نکنید. کلسیم نقش بسیار موثری در تقویت ناخن‌ها دارد.مواد غذایی و میوه‌های حاوی ویتامین C را در برنامه غذایی خود بگنجانید. پرتقال، گریپ فروت و کیوی منبع بسیار خوبی از ویتامنی C هستند. روی، گوگرد و آهن در مصرف غذاهای حاوی این مواد غافل نشوید و آن را در برنامه غذایی خود جای دهید.

 

لکه های سفید روی ناخن
لکه های سفید روی ناخن

تمیز کردن ناخن ها 

بعضی از محققان معتقدند، سفید شدن ناخن ها ناشی از عفونت می باشد. از آنجا که نوع عفونت و میکروب عامل آن را مشخص نکرده اند، در صورت درست بودن این نظریه، به نظر می رسد تنها راه پیشگیری از آن تمیز نگه داشتن دست ها و ناخن ها می باشد.

همواره ناخن‌های خود را با استفاده از روغن‌های مختلف و طبیعی مرطوب کنید. یک لوسیون حاوی ویتامین E نیز نقش بسیار موثری در کاهش سفیدی روی ناخن دارد.

 

گروه مد و زیبایی نماگرد 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا