زرمهر نام پسرانه فارسی/ مازندرانی است که به معنای خورشید زرد است. در ادامه برای مشاهده معنی نام زرمهر و نامهای مشابه آن تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.
معنی نام زرمهر

معنی نام زرمهر

معنی اسم زرمهر : 

  1. زرمهر از دو واژه زر + مهر تشکیل شده است که زر به معنای زرد و مهر به معنای خورشید است و زرمهر در لغت به معنای خورشید زرد است.
  2. دهی از دهستان ارغنه است که دربخش فیض آباد محولات شهرستان تربت حیدریه واقع است
  3. از نوادگان کاوه آهنگر ،استهبد تبرستان
  4. زَرمِهر یا سوخرا ملقب به هزاررفت فرمانروای ایالت سیستان در زمان ساسانیان و از آزادگان (اشراف یا نجیب زادگان) بزرگ ایران در اواخر سده پنجم میلادی بود.

وی از خانوادهٔ کارن و زادگاهش ناحیه اردشیرخوره در پارس بود. مقتدرترین نجبای ایران در زمان پیروز یکم دو تن بودند یکی زرمهر یا سوخرا، و دیگری شاهپور که از مردم ری و خاندان مشهور مهران بود. پس از کشته شدن پیروز در جنگ با هفتالیان این دو سردار که با لشکری بزرگ در ایبری و ارمنستان به جنگ مشغول بودند، با عجله به تیسفون برگشتند تا نفوذ خود را در انتخاب پادشاه جدید به کار ببرند. زرمهر در رویارویی با ارمنیان، گشنسب داد را مأمور مذاکره با آنان کرد. وی لقب هزارپت داشت. او با وهن رئیس یاغیان ارمنی صلح کرد.
بعد از پیروز بلاش برادر پیروز انتخاب شد و در زمان سلطنت این پادشاه فرمانروای حقیقی ایران زرمهر بود. او از ابتدای سلطنت بلاش به سال ۴۸۴ تا ۴۸۸ میلادی عهده دار مقام وزارت بود. بلاش بااینکه نیک نهاد بود مردی نبود که کشور ایران در آن وقت به وجود او احتیاج داشت. ناخرسندی بزرگان تعمیم یافت و پس از چهار سال سلطنت بلاش را خلع و کور کردند و قباد یکم را بر تخت سلطنت نشاندند. بلاشک محرک اصلی این انقلاب زرمهر بود.
فردوسی دربارهٔ او می گوید:
در شاهنامه از زرمهر با نام سوفرا و در تاریخ طبری با نام سوخرا نیز یاد شده.

 

بیشتر بخوانید نام های پسرانه مازندرانی با معنی را مشاهده کنید :

ریشه اسم زرمهر : 

نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: از نوادگان کاوه آهنگر ،استهبد تبرستان

فراوانی اسم زرمهر : 

فراوانی اسم تا سال 1397 برابر است با : 101

اسم های مشابه :

1 : اسم های مشابه از نظر معنا و مفهوم : مهرسام – مهرشاد – مهرسان – مهرداد – مهرنوش – – مهریار – مهراب

2 : اسم های مشابه از نظر اوا : دی مهر – آذر مهر – رهنمون – قهرمان – ایزد چهر – حق شناس – پهلوان

3 : اسم های مشابه از نظر نوشتار : برزمهر – زرگر – هورمهر – فرمرز – مطهر – مهرفر

اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام زرمهر میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

 

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.

کلیه حقوق برای وب سایت نماگرد محفوظ می باشد و کپی فقط با ذکر لینک پست مجاز است.