سرگرمیمعما و تست هوش

فرمول جدید حل کردن مکعب روبیک

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

فرمول جدید حل کردن مکعب روبیک

 

فرمول جدید حل کردن مکعب روبیک
فرمول جدید حل کردن مکعب روبیک

 

مکعب روبیک توسط شخص بنام ارنو روبیک در سال 1974 اختراع شد.  نسخه کلاسیک این اسباب بازی یک مکعب 3 در 3 در 3 خانه در دو رنگ و سه ردیف است که برای حل آن باید با حرکت دادن ردیفهای خانه رنگهای هر یک از ابعاد را به یک شکل واحد در آورد.

جالب ترین بخش این مکعب دوست داشتنی که آن را به یکی از معماهای بزرگ ریاضی در طول دهه های اخیر تبدیل نموده این است که بتوانید آن را در کوتاهترین زمان و کمترین حرکت، انجام دهید.

بتازگی ریاضیدانان “ام. آی. تی” توانسته اند با تعیین ارتباط میان اعداد مکعب روبیک و حداکثر تعداد حرکات مورد نیاز فرمول جدیدی برای حل کردن مکعب روبیک ارائه نمایند.

حال دانشمندان موسسه تکنولوژی ماساچوست با همکاری دانشگاه واترلو و دانشگاه تافتس توانستند آلگوریتم جدیدی را که برپایه یکی از رایج ترین استراتژیهای حل این معما قرار دارد، ارائه کنند….
این آلگوریتم با حرکت دادن یک مربع رنگی در جهت مورد نظر و بدون تکان دادن بقیه های خانه های مکعب می تواند باعث حل شدن این پازل بشود.
اما نکته مهمی که باید بدانید این است که در استفاده از این راه حل، تعداد حرکات برای جور کردن خانه ها در کنار هم است.

یعنی در این مکعب، هر خانه رنگی یک مسیر حرکت برای قرار گرفتن در موقعیت مناسب را پیش روی خود دارد که به اعتقاد این دانشمندان با این آلگوریتم، تمام این خانه ها می توانند در جهت مناسب خود قرار بگیرند.
همچنین این دانشمندان در این باره توضیح دادند: “با این فرمول قادریم به روشی موازی خانه های بیشتری را جور کنیم و تعداد حرکات را کاهش دهیم.”

بر اساس این فرمول جدید، تعداد حداکثر موقعیتهای لازم برای حل این مکعب برپایه نسبت تناسب n²/log n تعیین می گردد. 
در این تناسب، متغیر n تعداد خانه های رنگی است که در یک طرف مکعب در کنار هم قرار می گیرند. به طوریکه برای مثال در مورد یک مکعب کلاسیک فرمول به این شکل جایگزین می شود: 9 به توان 2 تقسیم بر لگاریتم 9.

براساس گزارش هفته نامه ی علمی بین المللی نیوساینتیست، برای حل مکعب روبیک در حدود 43 میلیارد میلیارد ترکیب ممکن وجود دارد.
این آلگوریتم نشان داد که برای حل یک مکعب 20 در 20 در 20 خانه تنها به 5 حرکت نیاز است.
در آگوست سال گذشته گروهی از دانشمندان بین المللی نشان دادند که برای حل پازل روبیک به بیش از 20 حرکت نیاز نمی باشد.

 

 گرد آوری و تنظیم : بخش سرگرمی نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا