نامها و معانی

معنی اسم علی – معنی علی – نام زیبای پسرانه عربی

3.3/5 - (6 امتیاز)
[ type=”blue”]یکی از نام  های زیبایی که می توان برای پسران خود انتخاب کنید علی می باشد. معنی اسم علی بلند قدر، بزرگ ، بیان شده است. شما عزیزان همراه در ادامه می توانید با دیگر معانی، فراوانی و اسم های مشابه این نام پسرانه عربی آشنا شوید، پس تا پایان همراه ما باشید.

معنی اسم علی
معنی اسم علی

معنی اسم علی

 • یکی از زیباترین نام های پسرانه عربی علی است. معنی این نام،بلند، بلند بر آمده، بلند قدر، بزرگ، شریف، توانا، کلان، نامی از نام های خدای تعالی، « وهو العلی العظیم» به معنای بلند قدر و شریف است و نیز به معنای شدید، محکم و ارجمند بکار رفته است نام امیرالمؤمنین علی (ع) بیان شده است.
 • علی: نام اولین امام شیعیان است و کنیه او ابوالحسن و ابوتراب و ملقب به مرتضی ، حیدر کرار و امیرالمومنین می باشد . مولا علی (ع) پسر عمو و داماد پیامبر اکرم (ص) در دوران حکومت 5 ساله خود الگوی کاملی از حکومت و مدیریت اسلامی را از خود به یادگار نهاد که در نهج البلاغه اثر گرانبهای آن بزرگواری جمع آوری شده است .
 • هر کس نام او « علی» باشد و حرمت این نام را حفظ کند از رفعت طبع و مروت و عدالتخواهی وعشق به حقیقت آفرینش بهره مند خواهد شد خداوند متعال به حرمت این نام عنایت ویژه ای به او و خاندانش خواهد کرد ، همچنین خانواده ای که با نام علی بر روی فرزندان خود به یاد مظلومیت و تنهائی مولا علی (ع) باشند و قلب خود را به کانون ولایت او نزدیک کنند ، خدای متعال نور معرفت خود را در قلب آنان شعله ور می سازد و مولای متقیان علی ( ع) را ضامن عبور آنان از پل صراط خواهد کرد.
 • کسانیکه نامشان « علی » است اگر اهل طهارت و دائم الوضو باشند « علی » بعنوان یکی از اسماء الهی مربی نفوس آنان خواهد شد و سبو های جانشان را از علم لدن پرخواهد کرد و هوشمندی و فراگیری علوم در آنان زبان زد خاص و عام خواهد شد و از سلامت روان و صلابت نفس قابل ملاحظه ای بهره مند خواهند شد بویژه در فردای قیامت که همه دل ها لرزان و همه چشم ها گریان است ، عَلَم شفاعت مولا بر سر آنان برافراشته خواهد شد.

معنی علی در لغت نامه دهخدا و فارسی

 • موضعی است بین وادی القری و شام. پیغمبر اسلام ص. در راه تبوک بدانجا فرود آمد و آنجا که وی نماز گزارد مسجدی بنا کردهاند .
 • حرف جربه معنی بر، رفعت، بلندی قدر، شرف، بزرگواری، بلند، بلندمرتبه، بلندقدر، شریف، ونام امام اول شیعه
 

افراد معروف با نام علی

 • علی زرگری گیاه شناس و داروساز ایرانی
 • علی ملک حسینی پدر پیوند کبد ایران
 • علی شکوری راد پزشک و سیاستمدار اصلاح طلب
 • علی شیخ الاسلامی استاد دانشگاه و پژوهشگر
 • علی درویش زاده زمین شناس و پژوهشگر
 

 

ریشه اسم علی

نوع: پسر

ریشه اسم: عربی

معنی : بلند، بلند بر آمده، بلند قدر، بزرگ، شریف، توانا، کلان، نامی از نام های خدای تعالی،  نام امیرالمؤمنین علی (ع)

فراوانی اسم علی

فراوانی برای نام علی برابر با 2412740 می باشد.

 

اسم های مشابه علی

علیرضا، علی سینا، علی آریا، یارعلی، شیرعلی

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای علی میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این نام لری اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا