نامها و معانی

معنی اسم بختیار – نام بختیار – اسمهای فارسی پسرانه

4.2/5 - (9 امتیاز)

[ type=”blue”]اسم بختیار از نام های زیبا و اصیل پسرانه کردی است که به معنی با اقبال و خوشبخت است. برای خواندن مطالب بیشتر درباره معنی و ریشه این اسم توجه شما عزیزان را به ادامه مطلب جلب می نماییم

معنی اسم بختیار – نام بختیار – اسمهای فارسی پسرانه

معنی اسم بختیار

اسم بختیار از نام های زیبا و اصیل پسرانه کردی است که به معنی با اقبال و خوشبخت، نیکبخت، کامروا

معنی بختیار در لغت نامه دهخدا

 • بختیار. [ ب َ ] (ص مرکب ) بختمند.بختور. بخت آور. دولتی. حظی. بخت جوان. (آنندراج ). سعید. خوشبخت. (ناظم الاطباء). دولتمند. مجدود. خوش طالع. مبخوت. بخیت. فیروزبخت. (از شعوری ). مقبل. نیک اختر. خجسته روزگار. جوان بخت. (از آنندراج ) :

امیدم به دادار روز شمار
که از بخت و دولت شوی بختیار
فردوسی.

معنی بختیار در فرهنگ فارسی معین

 • (بَ) (ص مر.) با اقبال ، خوشبخت .

اسامی شخصیت های معروف با نام بختیار

 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) استاد رودکی بود در موسیقی. عوفی در لباب الالباب گوید: «او را [ رودکی را ] آفریدگار تعالی آوازی خوش و صوتی دلکش داده بود، و بسبب آواز در مطربی افتاد و از ابوالعبیک بختیار که در آن صفت صاحب اختبار بود بربط بیاموخت و در آن ماهر شد».
 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) امیر ابوالعلاء بختیاربن مملان از امرای آذربایجان و اران و ممدوح قطران تبریزی.
 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) لقب فرخ زادبن پرویز ساسانی.
 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) ملقب به عزالدوله پسر معزالدوله دیلمی. جنگهای او با عمران بن شاهین و آل حمدان و دیگرطوایف معروف است. یکبار توسط پسر عمویش عضدالدوله زندانی و به سفارش رکن الدوله پدر عضدالدوله آزاد شد، بعدها با عضدالدوله به مخالفت برخاست. در شوال 367 هَ. ق. بسن 36سالگی در نزدیکی های بغداد به قتل رسید.الطائع باﷲ خلیفه  عباسی با دختر بختیار ازدواج نموده بود: معزالدوله در خلافت المطیع باﷲ به بغداد بمرد اندر شب سه شنبه هفدهم ماه ربیع الاخر سنه ست و خمسین و ثلثمائه و بجای او پسرش بنشست بختیار، و مدت پادشاهی او بیست ودو سال، و بختیار را عزالدوله لقب دادند،… و بختیار از بغداد برفت و بوتغلب با وی یکی شد و بحرب عضدالدوله آمدند، و عضدالدوله را با ایشان کارزار افتاد بقصرالجص، و ایشان را هزیمت کرد و بختیار را کشته یافتند و کس ندانست که چه افتاد.در الکامل آمده است که بختیار اسیر شد واو را نزد عضدالدوله آوردند و امر به قتل او داد و این با مشورت ابوالوفاء طاهربن ابراهیم بود، و این واقعه در قصرالجص تکریت در شوال 367 هَ. ق. اتفاق افتاد. و ابن بقیهالوزراء را هم بر دار کردند در آن روزگار که عضدالدوله فناخسرو بغداد بگرفت و پسرعمش بختیار کشته شد- که وی را عزالدوله می گفتند – در جنگ که میان ایشان رفت… و این پسر بقیهالوزراء جباری بود از جبابره ، و هم خلیفه الطائع ﷲ را وزیری میکرد و هم بختیار را، و در منازعتی که می رفت میان عضدالدوله ، بی ادبیها و تعدیها و تهورها کرد و از عواقب نیندیشید… لاجرم چون عضد بغداد بگرفت ، فرمود تا او را بر دار کردند وبه تیر و سنگ بکشتند.
 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) سمنانی ، خواجه نظام الدین. از اهالی ولایت سمنان بود در ایام دولت سلطان حسین میرزا در امر وزارت دخل نموده متعهد جهات غایبی گشته قبول کرد که مبلغ سه هزار تومان از این ممر واصل دیوان گرداند، و چون نصف آن مبلغ ممکن الحصول نبود به اندک زمانی مهم خواجه به اضطرار انجامید. روزی در سر دیوان به زبان آورد که چون فی الحقیقه باغ سفید و باغ زاغان و سایر باغات پادشاهی داخل جهات غایبی است ، آنها را بها کرده از جمله مبلغ مذکور حساب می باید کرد تا آنچه قبول نموده ام تن پیدا کند. این هذیان به سمع سلطان سخندان رسیده ، رقم عزل بر ناصیه حال خواجه نظام بختیار کشید، و خواجه با بخت برگشته مؤاخذ و مقید گشته… در محبس از عالم فانی به جهان جاودانی انتقال نمود. (دستور الوزراء ص 394).
 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) پسر حسنویه. از اکراد برزیکانی. او بعد از فوت پدرش در قلعه سرماج مسکن داشت ، نخست با عضدالدوله از در اطاعت درآمد و سپس طغیان کرد و بر اثر لشکرکشی عضدالدوله منکوب شد و برادرش ابوالنجم بدربن حسنویه مورد محبت عضدالدوله قرار گرفت.
  بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) ابوالعلاء بختیاربن بنیمان بن خرزاد اصفهانی. از جمله شعرای اصفهان است و از ابیات عربی اوست :
  سقیت یا اصفهان من کوره
  مدحه صقع سواک منکوره
  فالارض عقد و انت واسطه
  والبر شخص و انک الصوره.
 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ )جهان پهلوان بود. از فرزندان رستم و به بختیارنامه قصه او بازخوانند. نسبت بختیار الاسبهبد: بختیاربن شاه فیروزبن بزفری بن شیر اوژن بن خدایگان بن فرخ به بن ماه خدای بن فیروزبن کرد آفرین بن پهلوان بن اسپهبدبن مهرآزادبن رستم بن بولادبن کان آزاد مردبن رستم بن جهر آزادبن نیروسنج بن فرخ به بن دادآفرین بن سام بن به آفریدبن هوشنگ بن فرامرزبن رستم الاکبربن دستان…
  بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) ابن محمد مکنی به ابوحرب. ممدوح منوچهری است و به تقریب ، نه قطع و یقین ، او فرزند علاالدوله ابوجعفر محمدبن دشمنزیار فرزند کاکویه و حاکم نطنز باشد. مسجد جامع سمنان را کتیبه ای است از امیر اجل بختیار پسر محمد حاکم قومس که بی شک میان سالهای 417 و 446 ه. ق. بنا شده است. و جای آن دارد که این بانی مسجد سمنان را بطور تقریب همان ابوحرب فرزند علاالدوله ابوجعفر محمدبن دشمنزیار کاکویه ، حاکم نطنز، بدانیم.
  ای بختیار راستین صدر امیرالمومنین
  چون تو نه اندر خانقین چون تو نه از انطاکیه.
  منوچهری.
  خاصه که روز دولت مسعود یار باشد
  خاصه که باده خوردن با بختیار باشد.
  منوچهری.
 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ ) دهی از دهستان افشاریه ساوجبلاغ بخش کرج است که 453 تن سکنه دارد.
 • بختیار. [ ب َ ] (اِخ )دهی از دهستان سرکوه بخش ریوش شهرستان کاشمر است که 156 تن سکنه دارد.

معنی اسم بختیار به فارسی

 • خوشبخت، سعادتمند، کسی که بخت با او است
  ( صفت ) ۱ – دارای بخت با اقبال . ۲ – آنکه بختش مساعد باشد .
 • دهی از دهستان سر کوه بخش ریوش شهرستان کاشمر است .
 • بختیار وند
  طایفه ای از هفت لنگ بختیاری از ایت بختیاری و تابع هفت لنگ است .
 • بختیار کتی
  [ گویش مازنی ] /bakhteyaar kati/ روستایی از دهستان هرازجنوبی آمل
 • بختیار کوتی
  [ گویش مازنی ] /bakhtiyaar kooti/ رابینو(سرکنسول انگلیس در رشت)از بختیار کوتی در آمل یاد کرده، ولی محل آن را مشخص نکرده استدر انتهای محله ی چاکسر جاده ای فرعی است که به تپه ای بلند می رسداین تپه در محل، معروف به کوتی استشاید این کوتی همان بختیارکوتی باشد
 • قشلاق بختیار
  دهی از دهستان چهاردولی بخش مرکزی شهرستان مراغه . واقع در ۸۴ هزار گزی جنوی خاوری مراغه و ۷ هزار گزی خاور شوسه شاهین دژ بمیاندو آب . موقع جغرافیایی آن دره و هوای آن معتدل است .

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسمهای پسرانه کردی اصیل و زیبا را از اینجا مشاهده کنید.

 

ریشه اسم بختیار

نوع:پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: اقبال و خوشبخت، نیکبخت، کامروا

فراوانی اسم بختیار 

فراوانی نام بختیار در ایران تا سال ۱۳۹۸ برابر است با : 18397

 

اسم های مشابه بختیار

بختیاری، بخشان، بخشیر،بختاور، اختیار،بختار، بختور، بردبار، اختیار، خدایار، خدادار

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام بختیار میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا