قارچ ناحن پا عارضه ای است که با سفید یا زرد شدن ناخن پا مشخص می شود.قارچ ها به راحتی و در جاهای مرطوب رشد می کنند. قارچ ها در روی پوست مو و ناخن می توانند قرار بگیرند و رشد کنند. بهترین فضای های مناسب برای رشد قارچ ها حمام استخر داخل کفش زمین و خاک است. هنگامی که ناخن دچار عفونت قارچی می شود رنگ آن تغییر کرده و ضخیم می شود. ما در نماگرد شما را بیشتر با قارچ ناخن آشنا می کنیم پس با ما همراه باشید.

قارچ ناخن

قارچ ناخن

نشانه های  عفونت قارچ ناخن

ضخیم شدن غیر طبیعی ناخن ها

تغییر شکل و ظاهر ناخن

تیرگی و از بین رفتن درخشندگی ناخن

تغییر رنگ ناخن شست پا به زرد یا قهوه ای

تجمع آلودگی بدبو زیر ناخن

افتادن ناخن

شکستگی یا ناصافی ناخن

ظاهر شدن لکه روی ناخن

شکنندگی ناخن ها

سفت شدن ناخن

قارچ ناخن

قارچ ناخن

عوامل مبتلاشدن به  قارچ ناخن

همانطور که می دانید قارچ ها، اورگانیسم های میکروسکوپی هستند که برای زنده ماندن به نور خورشید نیازی ندارند. برخی از این قارچ ها برای انسان دارای مصارف سودمندند و در صنعت نیز به کار گرفته می شوند. اما برخی دیگر می توانند عامل عفونت و بیماری باشند.

– در محیط های گرم و مرطوب زندگی می کنند، مانند استخرها و آرایشگاه ها.

– می توانند به پوست حمله کنند و آنقدر کوچک اند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. خیلی وقت ها این قارچ ها، فاصله بین ناخن تا پوست و کناره های ناخن ها را مورد هدف قرار می دهند.

عفونت قارچی درمان نشده می تواند به اطراف ناخن

پوشیدن کفش های تنگ

حجم غیرعادی PH پوست

کاهش ایمنی بدن

مرطوب بودن پا پس از حمام و یا ورزش

آسیب دیدن ناخن

بهداشت نادرست پا

مستعد بودن به قارچ.

، پوست پا و حتی ناخن ها و انگشتان دیگر منتشر شود. این عارضه ای شایع در پای ورزشکاران است.

قارچ ناخن

قارچ ناخن

 

توصیه های پیشگیری عفونت قارچی پا

بعد از بیرون آمدن از استخر، سونا و حمام ، پاهای خود را به طور کامل خشک کنید.

در حمام و استخر های عمومی پا برهنه راه نروید

از کفش های ساخته شده از مواد طبیعی (مثل چرم طبیعی) استفاده کنید. همچنین به دنبال کفش هایی باشید که اجازه هواخوردن به پاهای تان را بدهند.

حداقل روزی یک بار جوراب های خود را عوض کنید.

اگر ورزشکار هستید و یا به هر دلیلی از کفش کتانی استفاده می کنید و مشاغل پر تحرکی دارید، برای پیشگیری از ابتلا به عفونت قارچ ناخن، از پودرهای ضد قارچ در کفش یا جوراب تان استفاده کنید.

https://namagard.com/fungus-nails/

قارچ ناخن

راه درمان عفونت قارچی ناخن

عفونت قارچی ناخن در بین افراد سالمند و میانسال شایع است، ولی می تواند در افراد جوان نیز دیده شود. عوامل مختلفی باعث عفونت ناخن می شوند، مثل پابرهنه راه رفتن، ضعف سیستم ایمنی بدن و کاشت ناخن، ناخن مصنوعی یا پدیکور و مانیکور ناخن در آرایشگاه ها و اماکن مربوط به این کار.

 

خشک نگه داشتن ناخن 

برای خلاص شدن از شر قارچ ناخن باید آن را خشک نگه دارید، زیرا این قارچ در محیط گرم و مرطوب رشد می کند.

لذا موقع سروکار داشتن طولانی مدت با آب مثل شستن لباس یا شستن ظرف، باید یک دستکش پلاستیکی و یا دستکش یک بار مصرف بپوشید تا ناخن شما خیس نشود.

البته باید توجه داشته باشید که هوا در دست های شما جریان داشته باشد تا عرق نکنند.

 

قارچ ناخن

درمان قارچ ناخن

 

پاک کردن لاک ناخن یا برداشت کاشت ناخن

برای درمان قارچ ناخن بایستی ناخن در معرض روشنایی و نور قرار بگیرد، زیرا این قارچ در محیط تاریک رشد می کند. لذا به محض مشاهده علائم قارچ ناخن، فورا لاک ناخن خود را پاک کنید.اگر از کاشت ناخن دارید حتما آن را از روی ناخن خود بلند کنید. می توانید از لاک ناخن ضدقارچ که در داروخانه ها می فروشند، استفاده کنید.

 

استفاده از پماد ضد قارچ 

کرم ها یا پمادهای موضعی ضدقارچ معمولا طی شش هفته عفونت ناخن را درمان می کنند. این پمادها برای عفونت های طولانی مدت همراه با درد مفیدند. از این پمادها طبق دستورالعمل آنها استفاده کنید.

 

قارچ ناخن

قارچ ناخن

مراجعه به پزشک 

اگر عفونت قارچی ناخن با پماد ضدقارچ برطرف نشد، به پزشک متخصص پوست یا پزشک عمومی مراجعه کنید تا داروی خوراکی لازم را برای شما تجویز کند. داروهای خوراکی مختلفی برای درمان قارچ ناخن وجود دارند. برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی مضر، وضعیت سلامتی و تمام بیماری های خود را به پزشک بگویید.

 

کوتاه کردن ناخن 

قبل از مصرف دارو برای ناخن خود با استفاده از ناخن گیر آن را کوتاه کنید سپس لکه های ضخیم ناخن را سوهان ناخن بکشید.عفونت ناخن مسری است. لذا برای جلوگیری از سرایت این عفونت به سایر ناخن ها و یا ناخن دیگران، سوهان ناخن و ناخنگیر مورد استفاده برای ناخن عفونی را ضدعفونی کنید و یا دور بیندازید.

 

قارچ ناخن

قارچ ناخن

 

استفاده از سرکه سیب و سرکه سفید 

سرکه سیب و آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) را نصف به نصف با هم مخلوط کنید. سپس برای چند روز و هر روز مدت 45 دقیقه دست های خود را در این محلول قرار دهید.

3 لیوان آب گرم را با یک و نیم لیوان سرکه سفید مقطر در یک کاسه بریزید. 15 تا 20 دقیقه ناخن های خود را در این محلول قرار دهید. سپس دست های خود را با آب بشویید و با حوله تمیز خشک کنید.

 

استفاده از وایتکس 

به اندازه یک درپوش قوطی، وایتکس را در یک لیوان بزرگ پراز آب بریزید. سپس ناخن عفونی خود را مدت یک دقیقه در این محلول قرار دهید. چند روز این کار را انجام دهید تا قارچ ناخن برطرف شود.

 

قارچ ناخن

قارچ ناخن در انگشتان دست

 

روغن درخت چای ضدعفونی کننده ناخن 

سپس یک تکه پنبه را با روغن درخت چای آغشته کنید. این پنبه را روی ناخن عفونی خود قرار دهید. اگر عفونت قارچی شدید و یا گسترده بود، یک چسب زخم روی پنبه بزنید تا برای مدت 2 تا 3 ساعت پنبه آغشته به روغن درخت چای روی ناخن شما بماند.دوبار در روز این کار را انجام دهید. اگر پوست شما دچار حساسیت و ناراحتی شد، یک با در روز این کار را انجام دهید.

 

گروه مد وزیبایی نماگرد 

 

 

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.

کلیه حقوق برای وب سایت نماگرد محفوظ می باشد و کپی فقط با ذکر لینک پست مجاز است.