نامها و معانی

معنی اسم مهرداد – معنی مهرداد – نام پسرانه فارسی

5/5 - (1 امتیاز)
[ type=”blue”]یکی از نام  های اصیل و زیبای پسرانه فارسی مهرداد است. این نام در زبان فارسی به معنی داده‌ی مهر، نام چند تن از پادشاهان اشکانی بیان شده است. شما عزیزان همراه در ادامه می توانید با دیگر معانی و فراوانی و اسم های مشابه این نام پسرانه فارسی آشنا شوید پس تا پایان همراه ما باشید.

معنی اسم مهرداد
معنی اسم مهرداد

معنی اسم مهرداد

  • یکی از نام های اصیل و زیبای پسرانه فارسی مهرداد است. معنی اسم مهرداد داده‌ی مهر، آفریده شده‌ی مهر، نام چهار تن از شاهان اشکانی. مهرداد اول: شاه و نخستین فرمانروای بزرگ اشکانی، که سلوکیان را یکسره از قلمرو ایران بیرون راند؛ مهرداد دوم  که سکاها را شکست داد و با چین روابط بازرگانی برقرار کرد؛ مهرداد سوم که پدرش را کشت و برادرش به یاری درباریان بر او شوریدند و سلطنت را در دست گرفت؛ مهرداد چهارم ، مهرداد نام یکی از گماشتگان آستیاگ که کوروش را در کودکی به دست او سپرده بودند و نام پسر خسرو پرویز پادشاه سلسله‌ی ساسانی گفته شده است.

معنی اسم مهرداد در دهخدا و فارسی

  •  نام پسر خسروپرویز.
  • مهردار دهی است از شهرستان تبریز

افراد معروف با نام مهرداد

  • مهرداد میناوند  بازیکن فوتبال ایران
  • مهردادشکرابی چهره پرداز ایرانی
  • مهرداد عبدی  بازیکن فوتبال ایران
  • مهرداد افشاریان دوچرخه سوار اهل ایران

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; نامهای  پسرانه  فارسی که با م شروع می شود همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم مهرداد

نوع: پسرانه

ریشه اسم: فارسی،

معنی : داده‌ی مهر، آفریده شده‌ی مهر، نام چهار تن از شاهان اشکانی. مهرداد اول: شاه و نخستین فرمانروای بزرگ اشکانی، که سلوکیان را یکسره از قلمرو ایران بیرون راند؛ مهرداد دوم  که سکاها را شکست داد و با چین روابط بازرگانی برقرار کرد؛ مهرداد سوم که پدرش را کشت و برادرش به یاری درباریان بر او شوریدند و سلطنت را در دست گرفت؛ مهرداد چهارم ، مهرداد نام یکی از گماشتگان آستیاگ که کوروش را در کودکی به دست او سپرده بودند، نام پسر خسرو پرویز پادشاه سلسله‌ی ساسانی.

فراوانی اسم مهرداد

فراوانی برای نام مهردادبرابر 129873 می باشد.

 

اسم های مشابه مهرداد

مهرشاد، مهرزاد، مهریاد، مهداد، مهرسام، مهریار، بهراد، شهراد، مهراب، مهران

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای مهرداد میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این نام فارسی اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا