دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

۲۹ خواص و فواید درمانی کلم قرمز برای سلامتی و زیبایی

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

[ type=”blue”]کلم قرمز از پرخاصیت ترین گیاهان دارویی ایران می باشد. از خواص و فواید درمانی کلم قرمز می توان به درمان بیماری های قلبی، جلوگیری از سرطان، درمان یبوست و … اشاره نمود.

 

29 خواص و فواید درمانی کلم قرمز برای سلامتی و زیبایی
29 خواص و فواید درمانی کلم قرمز برای سلامتی و زیبایی

آشنایی با کلم قرمز

کلم قرمز با نام علمی  Brassica oleracea var. capitata f. rubra از خانواده ی کلم سانان می باشد. این نوع  کلم دارای برگ‌ های به رنگ قرمز تیره یا ارغوانی می باشد.

 

خواص و فواید درمانی کلم قرمز

خواص کلم بنفش چیست؟

خواص کلم قرمز برای پوست صورت

خواص کلم قرمز برای پوست صورت عبارتند از: 

 • درخشان شدن پوست: از مهم ترین خواص کلم قرمز برای پوست صورت ایجاد پوستی درخشان و لطیف می باشد. در واقع کلم قرمز دارای خواص آنتی اکسیدانی است که در سلامت پوست موثر می باشد، همچنین کلم قرمز سرشار از ویتامین C و ویتامین k است. بدین منظور می توان برگ های کلم را بصورت خام و یا در سالد با مقداری روغن زیتون مصرف نمود.
 • درمان اختلالات پوستی: خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی کلم قرمز باعث درمان و رفع اختلالات پوستی مثل اگزما می شود. همچنین وجود سولفور در آن به درمان بیماری های پوستی می پردازد.
 • درخشان شدن مو: سولفور موجود در کلم قرمز باعث تصفیه ی خون جذب مواد مغذی در ریشه مو می گردد. مصرف منظم کلم قرمز باعث درخشان کردن مو ها می شود.

خواص کلم قرمز برای سلامتی

خواص کلم بنفش چیست؟

 • جلوگیری از بیماری های قلبی: از مهم ترین خواص و فواید درمانی کلم قرمز جلوگیری از بیماری های قلبی می باشد. مطالعات صورت گرفته در این خصوص نشان می دهد که وجود ماده ایی به نام آنتوسیانین در کلم قرمز باعث کاهش  خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و انواع خاصی از سرطان می گردد.
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش: کلم قرمز سرشار از فیبر می باشد. این ماده باعث بهبود حرکات مواد غذایی در روده شده و همچنین باعث حجیم شدن مدفوع شده می گردد. از همین رو به داشتن دستگاه گوارش سالم کمک فراوانی می کند.
[ type=”red”] خواص درمانی گیاه خوشاریزه برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش

 • درمان یبوست: وجود مقدار زیادی فیبر رژیمی در کلم قرمز باعث آسان شدن عبور مدفوع از روده شده و از همین طریق یبوست را درمان می کند. همچنین برای درمان یبوست می توان از کنگر فرنگی استفاده نمود.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن: کلم قرمز دارای خواص آنتی اکسیدان به ویژه آنتوسیانین می باشد، همچنین سرشار از ویتامین C بوده که باعث تقویت‌ سیستم ایمنی بدن می گردد.
 • جلوگیری از بیماری اسکوروی: اسکوروی یک بیماری دهانی می باشد که به دلیل فقدان ویتامین C رخ می دهد. با مصرف کلم قرمز می توان به درمان این بیماری پرداخت.
 • رفع ناراحتی معده: از دیگر خواص و فواید درمانی کلم قرمز رفع ناراحتی معده از جمله زخم معده می باشد. کلم قرمز می‌تواند در برابر اسید معده از غشای معده محافظت نموده و از زخم معده جلوگیری نماید. بدین منظور از کلم قرمز در سالاد استفاده شود.
 • سلامت مغز: مغز که از مهم‌ترین اعضاء بدن به حساب می آید، در صورت آسیب یا هر مشکل دیگری می تواند با مصرف کلم قرمز بهبود یابد. در واقع کلم قرمز سرشار از مواد معدنی مانند منیزیم و منگنز بوده که وظیفه ی  محافظت از سلول‌های مغز و حفظ عملکرد سالم عصب را دارد. کلم قرمز از بدن در برابر کمبود منیزیم که مشکلات عصبی را در پی دارد، محافظت ‌می کند.
 • جلوگیری از مشکلات چشمی: کلم قرمز دارای آنتوسیانین و ویتامین است که می تواند از چشم در برابر آسیب محافظت نماید.
 • افزایش متابولیسم: افزایش متابولیسم بدن از دیگر خواص و فواید درمانی کلم قرمز می باشد. وجود ویتامین B کمپلکس در کلم قرمز باعث افزایش متابولیسم یعنی تولید انرژی می گردد.
 • تصفیه خون: وجود ماده ی معدنی مهم به نام سولفور در کلم قرمز باعث تصفیه خون و بهبود عملکرد کبد برای رهایی از مواد سمی را افزایش می‌دهد.
 • کاهش علائم آرتریت: آرتریت یا آرتریت روماتوئید که همان درد مفاصل می باشد، با استفاده از کلم قرمز بهبود می یابد، زیرا این سبزی دارای خواص ضد التهابی می باشد.
 • کاهش وزن: کاهش وزن هم از دیگر خواص و فواید درمانی کلم قرمز بشمار می رود. فیبر موجود در کلم قرمز باعث ایجاد احساس سیری در بدن نموده و همچنین  از جذب چربی در بدن جلوگیری می‌کند.
 • کاهش عفونت ها: همان طور که گفته شد کلم قرمز سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و از همین رو در کاهش عفونت ها هم تاثیر بسزایی دارد. در واقع کلم قرمز دارای گلوکوزینولات است که از بافت‌ها و اندام‌ها در برابر عفونت محافظت می نماید.
 • تسریع درمان زخم: از ان جاییکه کلم قرمز دارای خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی می باشد باعث تسریع درمان زخم ها می گردد.
 • کاهش سطح کلسترول خون: فیبر این ماده ی معدنی مهم در کلم قرمز باعث جلوگیری از ورود کلسترول به رگ‌های خونی و دیواره عروق شده و همچنین از سفت شدن رگ‌ها یا تصلب شرایین جلوگیری می‌کند.
 • کاهش فشار خون: وجود پتاسیم در کلم قرمز باعث کاهش فشار خون می گردد.
 • جلوگیری از کم خونی: کلم قرمز سرشار از آهن می باشد پس می تواند نقش بسیار مهمی در درمان کم خونی داشته باشد.
 • تقویت استخوان‌ها: از دیگر خواص و فواید درمانی کلم قرمز تقویت استخوان‌ها می باشد. در واقع کلسیم تراکم استخوان را حفظ نموده و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.
 • کاهش استرس: در کلم قرمز مقدار زیادی منیزیم وجود دارد که برای درمان افسردگی و استرس بسیار موثر است.
 • درمان سردرد: وجود مواد مغذی و منیزیم در کلم قرمز باعث کاهش و درمان سر درد می شود. بدین منظور مقداری کلم قرمز را با بلوبری، موز یخ زده، شیر یا ماست ترکیب نموده و از آن اسموتی تهیه نمایید.
 • سلامت ناخن‌ها: سلامت ناخن‌ها از دیگر خواص و فواید درمانی کلم قرمز بشمار می رود. سولفور موجود در کلم قرمز باعث حفظ زیبایی ناخن ها می گردد. بدین منظور مصرف منظم کلم قرمز پیشنهاد می شود.
29 خواص و فواید درمانی کلم قرمز برای سلامتی و زیبایی
29 خواص و فواید درمانی کلم قرمز برای سلامتی و زیبایی

نحوه مصرف کلم قرمز

نحوه مصرف کلم قرمز برای سالاد را می توان بصورت زیر انجام داد.

ترد کردن کلم

برای ترد کردن کلم قرمز مقداری آب داخل ظرف ریخته و روی اجاق بگذارید، سپس دو قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه نموده و کلم های خرد شده را داخل آن بریزید. بعد از چند دقیقه، آن ها را داخل آبکش ریخته و پس از خنک شدن مصرف نمایید.

روش دیگر این است که کلم ها را خرد نموده و در ظرف فلزی ریخته و چند دقیقه داخل فریزر قرار داده تا ترد شود.

آب کلم قرمز

آب کلم قرمز نیز دارای خواص و فواید درمانی بسیاری می باشد.

خواص آب کلم قرمز عبارتند از:

 • بهبود زخم: آب کلم قرمز دارای منابع طبیعی از ال-گلوتامین، اس-متیل متیونین، gefarnate و گلوکوزینولاتها می باشد. تحقیقات صورت گرفته در مجله پزشکی Western نشان داده که حدود ۱۳ بیمار مبتلا به زخم پپتیک با استفاده از آب کلم تازه درمان شدند. آب کلم قرمز برای بهبود عملکرد پوشش غشاء مخاطی، محافظت از معده و دستگاه گوارش بسیار موثر است.
 • پیشگیری از سرطان: از دیگر خواص آب کلم قرمز پیشگیری از سرطان می باشد. آب کلم قرمز برای درمان و پیشگیری انواع سرطان مانند سرطان پستان بسیار موثر است.
 • کاهش وزن: آب کلم دارای کالری کمی می باشد. نوشیدن آب کلم می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای نوشابه و آب میوه های بسته بندی شده باشد.
 • داشتن پوستی زیبا: داشتن پوستی زیبا از دیگر خواص آب کلم قرمز می باشد. در واقع آب کلم سرشار از آنتی اکسیدان و مواد گیاهی بوده که در داشتن پوستی شفاف و سالم بسیار تاثیرگذار است. همچنین این گیاه دارای مقدار زیادی ویتامین C می باشد که این ویتامین برای مراقبت از پوست بسیار موثر است.

کلم قرمز در مقابل کلم سفید

ذکر این نکته ضروری است که کلم بنفش  به نسبت کلم سفید دارای میزان بیشتری از ویتامین می باشد. حتی ویتامین کلم قرمز یا  بنفش از پرتقال هم بیشتر است. همچنین کلم قرمز حاوی دارای ویتامین K، گلوکوزینولات و ترکیبات آنتی اکسیدانی به عنوان آنتوسیانین و رنگدانه فلاونوئید می باشد که دارای خواص و فواید درمانی زیادی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، مراقبت از پوست، کاهش سرطان و … می باشد.

به چه دلیل به جای کلم باید از آب کلم استفاده شود؟

توصیه ی طب سنتی و پزشکان به خوردن بیشتر آب میوه جات و سبزیجات نسبت به خوردن خود آن ها می باشد. دلیل این امر این است که خواص و ویتامین های موجود در آب سبزیجات سریع تر وارد جریان خون شده و انرژی بدن را افزایش می دهد. همچنین آب سبزیجات و میوه جات بدون گاز و نفخ می باشد.

 کلم قرمز در سالاد

طرز تهیه ترشی کلم قرمز

ابتدا کلم ها را خوب بشویید و پس از خارج شدن آب آن ها به صورت خلالی و ریز ریز خرد نمایید. کلم های خرد شده را در یک ظرف شیشه ای یا دبه ریخته و مقداری نمک ، فلفل و سرکه به آن اضافه کنید ( طوری که سرکه کاملا روی کلم ها را بگیرد.) سپس در ظرف رابسته و در یخچال یا یک جای خنک قرار دهید. سرکه بعد از چند روز تغییر رنگ پیدا می کند و کلم هم نرمتر می شود.

 

نکات مهم برای درست کردن ترشی کلم قرمز

 1. برای ظروف ترشی از ظرف های شیشه ای استفاده شود و هرگز از ظروف پلاستیکی استفاده نگردد. در صورت تهیه ی سریع تر ترشی قبل از ریختن آن در شیشه آن ها را در آب جوش کمی بجوشانید.
 2. اضافه کردن فلفل و سیر باعث از بین رفتن طعم اصلی کلم خواهد شد. بعد از 5 تا 4 روز که ترشی در محیط بیرون آماده شد. آن را داخل یخچال بگذارید.
 3. استفاده از سرکه سفید باعث خوشرنگ تر شدن ترشی می شود.
 4. رنگ کلم قرمز هر چه بیشتر باشد،ترشی هم خوشرنگ تر می شود.
 5. به منظور خوشرنگ تر شدن ترشی می توان از آب لبو استفاده کرد.

طریقه تهیه و مصرف کلم قرمز

از کلم قرمز می توان شربتی مفید برای سینه تهیه نمود.

لئونس کارلیه نوسینده ی معروف کتاب های میوه های شفابخش معتقد است شربت کلم قرمز برای درمان سینه مفید می باشد. به گفته ی او برگ‌های کلم قرمز را گرفته و با دو برابر آن شکر پخته شود، همچنین اگر این شربت را با دو برابر آب توت قرمز مخلوط و صاف گردد برای رژیم‌های لاغری بسیار موثر می باشد.

29 خواص و فواید درمانی کلم قرمز برای سلامتی و زیبایی
29 خواص و فواید درمانی کلم قرمز برای سلامتی و زیبایی

 

ترکیبات شیمیایی موجود در کلم قرمز

ترکیبات شیمیایی موجود در کلم قرمز عبارتند از: ویتامین K، ویتامین C و ویتامین B کمپلکس، همچنین دارای مواد معدنی مانند منگنز، آهن، منیزیم و پتاسیم می باشد.

نکات قابل توجه برای خرید و مصرف کلم قرمز

 1. از خریدن کلم با برگ‌های پوسیده، شکسته و آسیب دیده پرهیز نموده و کلم قرمز با برگ‌ های تازه بخرید.
 2. کلم قرمز ارگانیک دارای سوراخ یا لکه می باشد و این مانعی برای خرید به حساب نمی آید زیرا برای کاشت گیاهان از هیچ‌گونه آفت‌کشی استفاده نمی‌ گردد.
 3. کلم قرمز را  می توان در ظرف یا کیسه پلاستیکی برای مدت زیادی نگه‌ داری نمود.
 4. از کلم قرمز می‌توان ترشی تهیه کرد.
 5. قبل از استفاده، کلم قرمز را شسته و آبکشی نمایید، سپس برای خرد کردن آن  از تخته آشپزخانه‌ای که برای بریدن گوشت و مرغ استفاده می‌کنید، برای بریدن کلم استفاده نشود زیرا باعث ورود باکتری می گردد.
 6. از کلم قرمز می توان برای تهیه ی سالاد، سوپ، خورشت استفاده نمود.

موارد احتیاطی و منع مصرف

 • اگرچه کلم قرمز مواد مغذی بسیاری را برای ما فراهم می‌کند اما مصرف زیاد آن توصیه نمی‌شود.
 • مصرف بیش از اندازه کلم قرمز باعث بروز مشکلاتی مانند نفخ، کم کاری تیروئید (اختلال غده تیروئید) و اسهال می گردد.

تداخل دارویی

مصرف کلم قرمز برای افرادی که از داروی رقیق‌ کننده خون استفاده می کنند توصیه نمی گردد، زیرا کلم قرمز دارای مقدار زیادی ویتامین K بوده که می‌تواند باعث لخته شدن خون شود.

 

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه کلم قرمز ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا