اخبار

ad-madar-baste-doorbin

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

سیستم دوربین مداربسته هوشمند چگونه کار می کند؟

یک سیستم دوربین مدار بسته برای ایجاد امنیت بیشتر در اماکنی مانند محل کار و برای نظارت بر مناطق کلیدی نصب می شود. سیستم دوربین مداربسته با اجزای تشکیل‌دهنده ای که دارد مانند دوربین، سیم‌کشی، فضای ذخیره سازی، نمایشگرها و غیره در کنار هم قرار گرفته تا با فیلم برداری از محیط و ارسال هشدار های به موقع از خطرات جلوگیری کند.

اگرچه دوربین مداربسته برای نظارت بر محل کار، خانه و اماکن مهم به کار می رود اما می توان از آن  برای کمک به شناسایی مجرمان تحت تعقیب و همچنین به عنوان یک عامل بازدارنده نیز استفاده کرد. دوربین مداربسته های هوشمند فراتر از یک سیستم امنیتی ساده عمل کرده و مانند یک نگهبان 24 ساعته هشدار های به موقع ارسال می کنند. به عنوان مثال، دوربین مداربسته با داشتن قابلییت تشخیص حرکت در تاریکی شب در حالی که محل کسب و کار بسته است و کارمندان به خانه رفته اند حرکات ایجاد شده در محیط را تشخیص داده و یک اعلان به منزله نفوذ ارسال می کند.

اگر درباره چگونگی عملکرد سیستم دوربین مداربسته کنجکاو هستید این مقاله درباره چگونگی عملکرد سیستم های دوربین مداربسته جدید و هوشمند به شما می گوید. در ادامه همراه باشید تا جدیدترین دوربین های مداربسته از برند داهوا را بررسی کنیم.

سیستم دوربین مداربسته هوشمند
سیستم دوربین مداربسته هوشمند

قابلییت های سیستم هوشمند دوربین مداربسته داهوا

دوربین مداربسته های هوشمند امروزی بر خلاف دوربین های کلاسیک قابلییت های زیادی دارند. دوربین مداربسته های قدیمی با گرفتن سیگنال ویدئویی آنالوگ از طریق لنز و تبدیل آن به فرمت دیجیتال از طریق دستگاه دی وی ار کار می کنند که در نهایت ویدئوی دیجیتال برای بازیابی بر روی هارد دوربین مداربسته ذخیره می شود.

دوربین مداربسته داهوا کلاسیک در مقایسه با سیستم های هوشمند امروزی قابلییت های کمی دارند اما همچنان به دلیل کارایی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. قابلییت های دوربین مداربسته داهوا هوشمند عبارتند از:

 

تشخیص حرکت دوربین داهوا

قابلییت تشخیص حرکت یکی از مزایای اصلی دوربین مداربسته داهوا است چرا که با استفاده ازاین ویژگی به جای ضبط تمام وقت فقط زمانی که تغییری در تصویر اعمال شود دوربین داهوا ضبط می کند؛ این به ویژه در مناطقی که رفت و آمد کمی وجود دارد، مفید است. برای مثال دوربین داهوا به جای ضبط مداوم در طول روز که ده ها ساعت فیلم از یک در و شاید سی ثانیه از آمدن و رفتن افراد را در اختیار شما قرار می دهد فقط موارد مهم را در هارد دوربین مداربسته ذخیره می کند. این باعث صرفه جویی در هزینه ذخیره سازی، پشتیبان گیری و بایگانی می شود و مرور و بازیابی داده ها را آسان تر می کند.

فرستادن هشدارهای به موقع از دیگر ویژگی های این قابلیت دوربین داهوا است. برای مثال در ساختمان های خالی محل کار در شب که کسی رفت و آمد ندارد به محض وجود تشخیص حرکت در شب از وجود افراد دیگر مطلع خواهید شد.

سیستم دوربین مداربسته هوشمند
سیستم دوربین مداربسته هوشمند

تشخیص چهره دوربین داهوا

قابلییت تشخیص چهره دوربین مداربسته داهوا را قادر می‌سازد تا چهره یک فرد را با سابقه پایگاه داده تطبیق دهد و به شما بگوید چه کسی به تازگی توسط دوربین مداربسته داهوا فیلم برداری شده است.

تشخیص چهره دوربین مدار بسته داهوا بسیار قدرتمند است و در تنظیمات امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای شناسایی و ردیابی افرادی که دیگر اجازه حضور در محل کسب‌وکار یا محیط خاصی را ندارند استفاده کرد.

البته تشخیص چهره انسان توسط دوربین مداربسته داهوا کار پیچیده ای است که حتی گاهی اوقات سیستم های بیولوژیکی نیز با شکست مواجه می شوند در نتیجه کمپانی ها در حال توسعه این ویژگی بر روی دوربین های مداربسته می باشند.

ذخیره سازی داده در فضای ابری

افراد می توانند با خرید دوربین داهوا یک سیستم امنیتی کامل را در هر جایی نصب کنند. با استفاده از ذخیره دیتا در فضای ابری بسیاری از تجهیزات سخت افزاری مانند هارد از سیستم امنیتی حذف شده است.

با ذخیره سازی ابری، سیستم های دوربین مدار بسته داهوا از منابع ابری برای ذخیره و بازیابی داده ها استفاده می کنند. این ویژگی با رمزگذاری پیشرفته، در دسترس بودن بالا و امنیت فیزیکی نسبت به نسخه های قبلی طرفدارن بیشتری دارد.

سیستم دوربین مداربسته هوشمند
سیستم دوربین مداربسته هوشمند

اتصالات وایرلس

به طور سنتی، دوربین‌های مداربسته داهوا از اتصالات سیمی استفاده می‌کردند، اما حالا جای خود را به دوربین های مداربسته بی سیم داده اند. دوربین‌ داهوا بی‌سیم از Wi-Fi برای برقراری ارتباط با بقیه سیستم‌های امنیتی استفاده می‌کنند، بنابراین نیازی به کابل ندارند. همچنین می توان  به صورت زنده و لایو تصاویر دوربین مداربسته داهوا را از راه دور مشاهده کرد.

 

عملکرد دی وی ار داهوا

دی وی ار داهوا یک وسیله برای پردازش ویدئو های دریافتی از دوربین مداربسته است که بعد از آنالیز داده ها، ویدئو های دریافتی آن را روی یک هارد دیسک ذخیره می‌کنند. تمامی قابلییت های تشخیص حرکت و تشخیص چهره نتیجه پردازش و آنالیز داده ها توسط دی وی ار داهوا هستند.

برای مثال در قابلییت تشخیص حرکت دی وی ار داهوا با مقایسه فریم به فریم تصاویر و تشخیص تغییر در آن هشدار تشخیص حرکت را اعلام می کند. همینطور دوربین مداربسته داهوا با فیلم برداری چهره جدید تصاویر را به دی وی ار داهوا فرستاده شده و دی وی ار داهوا با سرچ داخل پایگاه داده تشخیص چهره را انجام می دهد.

دی وی ار داهوا جز اجزای اصلی سیستم امنیتی است که علاوه بر ذخیره داده های ویدئوی در هارد آن ها را به داده های معنا دار و قابل استفاده تبدیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا