اخبار

بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس

5/5 - (1 امتیاز)

مقدمه

سیستم صوتی در مراکز آموزشی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که متأسفانه خیلی از مواقع به آن دقت نمی‌شود. این سیستم‌ها تاثیر بسیار زیادی در یادگیری دانش‌آموزان داشته و برای پخش موسیقی، سخنرانی، اطلاع‌رسانی، پیجینگ و… به کار می‌روند. طبق مطالعاتی‌که درباره بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس و آموزشگاه‌ها انجام شد، زمانی‌که صداهای واضح و باکیفیت به گوشه دانشجویان و دانش‌آموزان می‌رسد آن‌ها یادگیری بهتری داشته و با دقت بیشتری به پیام‌ها گوش فرامی‌دهند. استفاده از دستگاه‌هایی که صداهایی بانویز و بدون‌کیفیت پخش می‌کنند.  نه‌‌تنها توجه دانش‌آموزان را به خود جلب نمی‌کند، بلکه باعث دل‌زدگی و خستگی آن‌ها می‌شود.

ما در این مطلب سعی داریم با معرفی لیست تجهیزات صوتی دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و مدارس بپردازیم تا دانشجویان و دانش‌آموزان صداها و اطلاعات بهتری دریافت کرده و برای این کار انتخاب بهتری داشته باشید. تا پایان همراه باشید.

انواع بلندگو برای سیستم صوتی مراکز آموزشی و مدارس

بلندگو سقفی

زمانی‌که از سیستم صوتی دانشگاه‌ها و مدارس صحبت می‌شود، سیستم‌های اطلاع‌رسانی و پیجینگ به‌ذهن شما می‌رسد. برای انتخاب بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس بهتر است از بلندگو و باند سقفی در مدارس و دانشگاه‌ها استفاده کنید. این بلندگوهای سقفی در دومدل توکار یا روکار به فروش می‌رسند. این بلندگوها را می‌توانید درسقف بخش‌هایی مانند کلاس‌های درس، آزمایشگاه، کتابخانه، راهرو ونمازخانه قراردهید. برای استفاده از مدل توکار به کلاف یا سقف کاذب نیاز دارید. این کار باعث می‌شود که بلندگو دیده نشود.

اگر امکان استفاده از مدل توکار نبود می‌توانید از بلندگوهای روکار استفاده کنید که دارای کیفیت بسیارمناسبی نیز هستند. همچنین ازآنجایی‌که سیم وکابل بلندگوها دیده نمی‌شوند دیگر نیازی نیست که نگران از بین رفتن زیبایی بصری و به‌هم‌ریختگی محیط باشید. همچنین در سیستم صوتی آموزشگاه‌های کوچک هم می‌توان از این نوع بلندگو بهره برد. از طرفی این بلندگوها علاوه ‌بر این‌که در پیجینگ کیفیت خوبی دارند، برای پخش موسیقی ملایم و یکنواخت نیز بهترین گزینه هستند.

 بلندگوهای دیواری یا ستونی

اگر امکان استفاده از بلندگوهای سقفی برای مدارس و دانشگاه‌ها وجود نداشته باشد، توصیه می‌کنیم از انواع دیگر بلندگو در سیستم صوتی استفاده کنید. یکی دیگر از انواع بهترین سیستم پیجینگ مدارس بلندگوهای ستونی یا دیواری است. این بلندگوها دارای انواع مختلف فضای باز و سالنی بوده و کاربردهای زیادی نیز دارند.

برای فضاهای بسته از نوع سالنی آن استفاده می‌شود و برای سالن ورزشی، حیاط و به‌طورکلی محیط‌های خارجی می‌توانید از نوع فضای باز این بلندگوها استفاده کنید. این بلندگوها به دلیل داشتن بدنه آلومینیومی در برابر گرد و خاک، رطوبت، باران و برف دارای مقاومت بسیار زیادی هستند. بلندگوهای ستونی یا دیواری را می‌توانید به‌‌صورت ثابت در یک‌جا نصب کرده و یا برروی یک پایه‌ی متغیر قرار دهید. اما هنگامی‌که بلندگو را بر روی دیوار یا پایه قرار می‌دهید باید به چند مورد توجه‌کنید:

اولین نکته این است که کابل‌ها باید به طوری قرار گیرند که باعث کاهش زیبایی و به‌هم‌ریختگی محیط نشوند. همچنین سیم‌ها باید طوری قرار بگیرند که در رفت‌وآمد مزاحمتی ایجاد نکرده و به پای افراد نیز گیر نکنند. از طرفی کودکان و نوجوانان درباره سیستم‌های صوتی، بلندگو و کابل بسیار کنجکاوند و به‌همین دلیل باید این تجهیزات تا حد امکان خارج‌از دسترس آن‌ها باشند.

بلندگوهای دکوراتیو

همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست زیبایی بصری آموزشگاه و مدرسه را چند برابر کرده و ظاهر شیک و مناسبی دارند. این بلندگوها به عنوان یکی از انواع بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس بسیار پرطرفدار هستند و معمولا روی دیوار سالن اجتماعات آموزشگاه‌ها و… قرار می‌گیرند. همچنین علاوه‌ بر صدای واضح و باکیفیتی که دارند بر زیبایی بصری نیز می‌افزایند.

یکی دیگر از مزایای بلندگوهای دکوراتیو بخش تغییر جهت آن‌ها است. بلندگوهای دیواری و ستونی معمولاً به‌ راحتی تغییر جهت نمی‌دهند اما بلندگوهای دکوری با قرار گرفتن بر روی یک پایه‌ مخصوص توانایی چرخیدن در تمام زوایا را داشته و نیازی به جابه‌جا کردنشان نیست.

بلندگوی شیپوری

یکی دیگر از بهترین بلندگوهایی که در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و مدارس استفاده می‌شود هورن یا بلندگوی شیپوری است. از این بلندگوها جهت انتقال صدا در فضاهای بزرگ و پرجمعیتی که منبع صدا فاصله زیادی با افراد دارد، استفاده می‌شود. بنابراین از آن می‌توان در سالن‌های ورزشی بزرگ و حیاط‌های بزرگ استفاده کرد. معمولاً این‌گونه بلندگوها برای فضاهای بسته و کوچک کاربرد زیادی ندارند. این بلندگوها معمولاً آلومینیومی‌اند به‌ همین دلیل در برابر شرایط آب‌وهوایی دوام زیادی دارند.

آمپلی‌فایر برای سیستم صوتی مدارس و مراکز آموزشی

برای این‌ که یک سیگنال صوتی به بلندگوها برسد، ابتدا باید تقویت شود. یکی از وسایل ضروری برای این کار در بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس، آمپلی‌فایر است. صدا پیش‌ از پخش شدن قدرت و کیفیت لازم را ندارد و ممکن است به خاطر نویز زیاد گوش شنوندگان را اذیت کرده و صدا قطع و وصل شود. در این موارد بهتر است از وسیله‌ای به نام تقویت‌کننده یا آمپلی‌فایر استفاده کنیم. در تجهیزات سیستم صوتی مدارس و آموزشگاه‌ها بسته به تعداد و نوع بلندگوها باید از یک آمپلی‌فایر با توان مناسب استفاده کرد.

بلندگوها معمولاً به دودسته پسیو و اکتیو تقسیم می‌شوند. بلندگوهای اکتیو معمولاً به‌‌طور پیش‌فرض آمپلی‌فایرداخلی بر روی خود دارند؛ اما برای بلندگوهای پسیو باید آمپلی‌فایر جداگانه تهیه کنید. میکروفون

با توجه به محل قرارگیری و کاربرد میکروفون‌های مورد نیاز، میکروفون‌های مورد استفاده در مراکز آموزشی و مدارس متفاوت هستند. اما به‌ طورکلی برای مراکز آموزشی به سه مدل میکروفون بی سیم، رومیزی و با سیم نیاز خواهید داشت:

میکروفون با سیم

میکروفون‌های سیمی به عنوان یکی از انواع بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس، طرفداران بسیار زیادی دارند زیرا به شما این اطمینان را می‌دهند که نیازی نیست برای تمام شدن باتری‌ها نگران باشید و تعداد زیادی از آن‌ها بدون این‌که تداخل صوتی ایجاد کنند، به میکسر متصل می‌شوند. از طرفی این میکروفون‌ها قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند و به‌ همین دلیل برای سیستم صوتی مدارس و مراکز آموزشی یک گزینه مناسب‌اند.

 با این‌حال میکروفون‌های با سیم برای حیاط مدرسه یا سالن اجتماعات و هرجایی که سخنران نیاز داشته باشد به ‌طورآزاد حرکت کند، معمولاً مناسب نیستند. همچنین در برخی از مراسمات که ممکن است دانش‌آموزان نیز نیاز به استفاده از میکروفون داشته باشند، به دلیل این‌که میکروفون باید به‌ راحتی جابه‌جا شود نیز گزینه‌های مناسبی نیستند.

میکروفون بی‌سیم

یکی دیگر از بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس میکروفون بیسیم است. برای داشتن حرکت آزادتر و رفع مشکلات گفته‌شده در بالا می‌توانید از میکروفون‌های بی‌سیم استفاده کنید. این میکروفون‌ها برای سخنران‌هایی که نیاز به حرکت دارند گزینه‌های مناسبی هستند. از طرفی در برخی از مراسم‌ها میکروفون باید در نمازخانه، محوطه یا سالن همایش دانشگاه در بین دانش‌آموزان و دانشجویان دست‌به‌دست شود. به‌همین‌دلیل میکروفون بی‌سیم در بین تجهیزات سیستم صوتی مدارس و مراکز آموزشی برای چنین موقعیت‌هایی بسیار ضروری و مناسب است.

میکروفون رومیزی

یکی دیگر از انواع میکروفون‌ها که اکثراً برای جلسات و اطلاع‌رسانی به کار می‌رود، میکروفون رومیزی است. میکروفون رومیزی پیجینگ دارای کلید روشن و خاموش است و برای صحبت‌کردن باید کلید آن را روشن کرده و آن را به هر جهتی که دوست دارید بچرخانید. معمولاً از این نوع میکروفون‌ها در دفتر مدارس  و توسط مدیر یا ناظم برای پیچ کردن دانش‌آموزان یا اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود.

همچنین در مراکز آموزشی بزرگ‌تر مانند آموزشگاه‌های زبان و دانشگاه‌ها، همواره دانشجویان و اساتید برای تبادل اطلاعات و استفاده از ویدئو پروژکتور جلسات خود را در سالن‌هایی مانند سالن‌کنفرانس برگزار می‌کنند. به‌همین دلیل میکروفون‌های رومیزی به افراد این فرصت را می‌دهند که به شکل واضح‌تر و باکیفیت‌تری صدای خود را به گوش دیگران برسانند. 

نکات مهم برای نصب بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس

پس از اینکه یکی از انواع بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس را انتخاب کردید باید به یکی سری نکات توجه داشته باشید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم.

صدای یکنواخت

هنگام نصب یک سیستم صوتی برای مرکز آموزش خود باید به این نکته توجه کنید که بلندگو، صدارا  یکنواخت به گوش همگان برساند و همه کسانی که در راهرو هستند با یک شدت یکسان صدا را بشنوند. نوع نصب بلندگو نباید به‌گونه‌ای باشد که صدا برای کسانی که آخر نمازخانه نشسته‌اند یا کسانی که ته صف ایستاده‌اند، شنیده نشود یا بی‌کیفیت باشد. در مقابل نباید دانش‌آموزانی که به بلندگو نزدیک هستند از شدت بالای صدا اذیت شوند.

زون‌بندی مناسب

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام نصب سیستم صوتی مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها به آن توجه کنید مسئله منطقه‌بندی یا زون‌بندی است. دانشگاهی را تصور کنید که چهار طبقه دارد و می‌خواهید موسیقی در دو طبقه اول دانشگاه پخش شود یا قصد دارید از طریق سیستم پیجینگ اطلاعاتی را به یکی از بخش‌ها بفرستید. همه این موارد با زون‌بندی مناسب قابل‌اجرا هستند. 

خرید بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس

برای تهیه یک سیستم صوتی مدرسه کاربردی باید به عوامل مختلفی مانند نوع طراحی ساختمان، مساحت مرکز آموزشی، ابعاد اتاق‌ها و سالن، مساحت حیاط و ارتفاع سقف توجه داشته باشید تا براساس آن‌ها بفهمید که به چه مدل و چه تعداد تجهیزات سیستم صوتی نیاز دارید. 

سعی کرده‌ایم شما را با انواع سیستم‌های صوتی مدارس آشنا کرده و به شما کمک کنیم تا بهترین سیستم پیجینگ مناسب مدارس انتخاب کنید. توصیه می‌کنیم با مشورت افراد متخصص یک بلندگوی مناسب انتخاب کرده و با یک زون‌بندی مناسب آن را در محیط آموزشی نصب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت آوازک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا