نامها و معانی

معنی اسم اورامان – معنی اورامان – اسم پسرانه ترکی

3.5/5 - (8 امتیاز)
[ type=”blue”]یکی دیگر از اسم های پسرانه ترکی که شاید زیاد شنیده باشید اورامان است. اورامان هم ریشه ترکی و کردی دارد. معنی اسم اورامان در زبان ترکی برازنده. مناسب و در زبان کردی  نام منطقه ای کوهستانی در کردستان است.

معنی اسم اورمان
معنی اسم اورمان

معنی اسم اورامان

معنی اسم اورامان در زبان ترکی برازنده. مناسب است.

معنی اسم اورامان در زبان کردی نام منطقه ای کوهستانی در غرب ایران و شرق عراق است که ساکنان آن به گویش هورامی سخن می گویند.

معنی اورامان در لغت نامه دهخدا

اورامان. [ اَ ] (اِخ ) هَورامان. مشهور بشهر اورامان. ده مرکز قدیمی بخش اورامان فعلاً جزء بخش زرآب شهرستان سنندج دارای 1350 تن سکنه.آب آن از چشمه و محصول آنجا انواع میوجات و مختصر گندم ، جو، ذرت. شغل اهالی باغبانی ، گله داری ، نجاری ، آهنگری ، شال بافی ، جاجیم و گلیم بافی. راه مالرو و صعب العبور دارد. قلعه خرابه ای معروف به پیر رستم در آنجاست و دبستان دارد.

معنی اورامان به فارسی

دهستانی از توابع شهرستان سنندج کردستان در استان پنجم نزدیک خط مزری ایران و عراق واقع است . منطقه ایست کوهستانی و دارای هوای سرد سیری . رود خانه سیروان از وسط این دهستان میگذرد . مذهب مردم تسنن شافعی و لهجه بومی کردی است.

 

کاربرد نام اورامان

مشهور بشهر اورامان . ده مرکز قدیمی بخش اورامان فعلا جزئ بخش زر آب شهرستان سنندج .
اورامان تخت،یکی از دهستانهای بخش زراب شهرستان سنندج .
اورامان لهون،نام یکی از دهستانهای پاوه شهرستان سنندج .
اورامان یا هورامان تخت شهری در بخش اورامان شهرستان سروآباد در استان کردستان ایران است. این شهر در منطقه هورامان واقع شده است.
هه ورامان عراق یا هه ورامانات کردستان عراق نام ناحیه ای از شمال شرقی عراق است که مردم به زبان هه ورامی سخن میگویند. ناحیه هه ورامان کوهستانی و پر برف و باران است. میزان بارندگی سالیانه حدود ۸۰۰-۹۰۰ میلی متر می باشد. بیشتر این بارش به صورت برف و در قلل و دامنه کوه ها می بارد.
بخش اورامان یکی از بخش های شهرستان سروآباد در استان کردستان در غرب ایران است.
بنچاق اورامان از آثار به جای مانده به خط پارتی (پهلوی اشکانی) متشکل از سه سند معامله است. این سه سند معامله مربوط به فروش دو تاکستان و یک زمین دیگر که بر روی پوست آهو نوشته شده، در غاری در اورامان در استان کردستان پیدا شده و اکنون در موزه بریتانیا نگاهداری می شود. دو سند از این سه سند، به خط و زبان یونانی است. هر دو تاریخ سلوکی دارد که یکی معادل ۸۸/۸۷ پیش از میلاد و دیگری معادل ۲۱/۲۲ پیش از میلاد است. در پشت یکی از آنها چند کلمه ای به زبان پارتی نوشته شده که خلاصه متن یونانی است و احتمالا تاریخ نگارش آن نسبت به متن یونانی جدیدتر است. سند سوم فقط به خط و زبان پارتی است و تاریخ اشکانی دارد که برابر سده اول میلادی (احتمالا ۵۲ یا ۵۳ م) است. خط پارتی این متن به خط سفالینه های نسا شباهت دارد.
نام دو نفر طرف معامله در این اسناد «پاتَسپَک، پسر تیرِن» و «آویل، پسر باینین» نگاشته شده است. نوشته های بنچاق توسط الیس مینز باستان شناس و فیلولوژیست بریتانیایی از زبان های باستانی ترجمه و در «ژورنال مطالعات هلنی (یونانی)» منتشر شد.
سنگ نبشته اورامان یا کتیبه تنگی ور، نقش برجسته ای متعلق به تمدن آشور است که به همراه یک کتیبه به خط میخی بین روستاهای تنگی ور و یوزیدر، در شهرستان کامیاران استان کردستان بر فراز کوه زینانه حجاری شده است.کتیبه باستانی تنگی ور این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۱۱۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
قلعه اورامان مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان سروآباد، بخش اورامان تخت، روستای تخت واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۸۰۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف الف شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم اورامان

اسم: پسرانه

ریشه: ترکی، کردی

معنی: برازنده. مناسب. نام منطقه ای کوهستانی در کردستان

فراوانی اسم اورامان

فراوانی نام اورامان در دسترس نمی باشد.

 

اسم های مشابه اورامان

اورام، رامان، آمان، راما، نوروان، روژمان، نوتران، آرتوان، آتامان، ناروان، انارون، اورنینا

 

 

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام اسم اورامان  میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا