کار و موفیقت

روش های تمیز کردن سرامیک و کاشی

3/5 - (1 امتیاز)

روش های تمیز کردن سرامیک و کاشی

روش تمیز کردن سرامیک و کاشی
روش تمیز کردن سرامیک و کاشی

قبل از اینکه مشغول خانه تکانی شوید بهتر است که مطالبی راجع به نحوه تمیز کردن جاهای مختلف خانه بدانید تا راحت تر بتوانید خانه تکانی را انجام بدهید. نماگرد تصمیم دارد دراین زمینه به شما کمک کند.
برای تمیز کردن سرامیک نباید از مواد شوینده غلیظ و قوی  استفاده کنید.زیرا ممکن است روی سطح آن‌ها خط بیفتد و آسیب جدی ببیند.برای دوام و حفظ زیبایی کف‌پوش‌های سرامیکی بهتر است آن‌ها را به طور مرتب با اسفنج مرطوب تمیز کنید و بعد با استفاده از پارچه ای نرم یا اسفنجی خشک، رطوبت آن‌ها را بگیرید.

چنانچه به طور مرتب سرامیک‌ها را تمیز کنید از جمع شدن لکه های پایداری که به سختی از بین خواهد رفت، جلوگیری خواهید کرد. ریختن کمی الکل و پودر ماشین لباس شویی در آب برای تمیز کردن سرامیک هم راهکار خوبی است.

در حین تمیز کردن سرامیکها، اگر متوجه شدید خطوط بین سرامیک کدر و بدرنگ شده است، مقدار کمی ماده شوینده به یک لیتر آب اضافه کنید. سپس با اسفنج آغشته به این محلول، با دقت خطوط میان سرامیک‌ها را پاک کنید تا لکه‌ها و مواد زائدی که در این خطوط میان سرامیک‌ها به وجود آمده است با استفاده از همان محلول یا حتی آب خالص پاک شوند.

بهتر است برای تمیز کردن هر نوع کف‌پوش، کار را از قسمت انتهایی سالن یا اتاق جایی که از در و راهرو دور است شروع کنید و تکه تکه کف را تمیز کنید و جلو بیایید تا به در نزدیک شود. به این ترتیب شما پایتان را روی قسمت‌های تمیز شده نمی‌گذارید و از دوباره کاری جلوگیری می‌شود.

نوشته های مشابه

برای تمیز کردن سرامیک اگر از سفید کننده استفاده می‌کنید برای از بین بردن اثر ماده سفید کننده در مرحله بعد از یک ماده شوینده ملایم استفاده و دوباره تمام کف را با دستمال خیس پاک کرده سپس همه بخش ها را با پارچه ای نرم خشک کنید

محلول پیشنهادی برای تمیز کردن سرامیک

مخلوط 1/4 جوش شیرین 1/2 سرکه و 1 پیمانه آمونیاک در یک سطل آب گرم برای پاک کردن و زدودن رسوبات و آلودگی‌ها ی سرامیک فوق‌العاده است.

توجه: توجه داشته باشید هنگام تمیز کردن سرامیک‌ها با محلول‌های پاک کننده، حتماً هواکش را روشن یا حداقل پنجره ای را باز کنید و برای جلوگیری از ایجاد هرگونه حساسیت دستکش بپوشید. محلول پیشنهادی را حدود 20 دقیقه کنار بگذارید. سپس با استفاده از اسفنج به تدریج همه قسمت‌ها را با آن بپوشانید.حدود 10 تا 20 دقیقه بعد تمام قسمت‌ها را به طور کامل با دستمال خیس پاک کنید.

روش های تمیز کردن سرامیک و کاشی
روش های تمیز کردن سرامیک و کاشی

پاک کردن دیوار، کاشی یا سرامیک، کار زیاد راحتی نیست بویژه اگر آلودگی‌های پخش شده روی آنها وسیع باشد.

یک بچه شیطان که مرتب دست‌های کثیفش را به دیوارها می‌مالد، یک بچه کنجکاو دیگر که حاضر نیست مداد رنگی‌هایش را روی دفترچه‌اش امتحان کند و دیوارها را بیشتر می‌پسندد، پدربزرگ که عادت کرده پشه‌ها را روی دیوارها گیر بیندازد، دوده شوفاژ، شومینه و بخاری، لکه‌های چربی بر کاشی‌های آشپزخانه و سرامیک‌های جرم گرفته حمام و دستشویی، اینها همه می‌گویند خانم خانه برای داشتن خانه‌ای پاکیزه و زیبا کلی کار دارد.

البته پاک کردن دیوار، کاشی یا سرامیک، کار زیاد راحتی نیست بویژه اگر آلودگی‌های پخش شده روی آنها وسیع باشد. بعضی وقت‌ها نیز به جای این‌که تمیزکاری‌هایمان به دیوارهای خانه جلا بدهد، بدتر آنها را خراب می‌کند و ما را به جایی می‌رساند تا هزینه یک دست نقاشی رنگ روغن را بپذیریم. پس پاک‌کردن سطوح خانگی نیز مهارت می‌خواهد که اگر آنها را بدرستی یاد بگیریم بسیاری از هزینه‌های اضافه را حذف می‌کنیم.

برای تمیز کردن دیوارهایی که رنگ روغنی دارند از این روش استفاده کنید: یک سطل آب گرم، یک دوم پیمانه بوراکس (یکی از کانی‌های پاک‌کننده خانگی که ضدعفونی‌کننده ملایمی است)، یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک. با مخلوط کردن این مواد با هم پاک‌کننده‌ای مناسب به دست می‌آورید که می‌توانید با آن دیوارهای رنگ روغن را بدون ترس از خراب شدن تمیز کنید اما یادتان باشد هنگام استفاده از محلول دستکش بپوشید.

مخلوط یک پیمانه آمونیاک، یک‌چهارم پیمانه جوش‌شیرین و یک‌دوم پیمانه سرکه در یک سطل آب داغ نیز فرمول دیگری برای تمیز کردن سطح دیوارهای رنگ روغنی یا کاشی و سرامیک است.

اما اگر بچه‌هایی دارید که لوازم‌التحریر خود را روی دیوارها امتحان می‌کنند و لکه‌های آن شما را اذیت می‌کند آنها را به‌وسیله یک مسواک کهنه و کمی خمیردندان پاک کنید. بهترین کار برای پاک کردن لکه‌های مداد شمعی نیز استفاده از شیر پاک کن و مالیدن آن با یک تکه پنبه بر سطح دیوار است.

برای پاک کردن لکه شمع از روی کاغذ دیواری، ابتدا پارافین را با قراردادن یخ روی آن جدا کرده و پس از کندن توسط جسمی تیز، لکه و چربی مانده را با روش اتو و کاغذ مومی یا دستمال حوله‌ای از بین ببرید. به این صورت که کاغذ یا دستمال را روی لکه قرار داده و اتوی گرم را روی آن بگذارید سپس کاغذ یا دستمال را جابه‌جا کرده تا برای دفعات بعدی محل جذب لکه دوباره روی آن قرار نگیرد.

پاک کردن دیوارهای آجری هم روش‌های خودش را دارد و بهترین راه برای این کار ساییدن دیوار با یک تکه سمباده نرم است.

برای پاک کردن شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک نیز می‌توان از این روش استفاده کرد، یعنی مالش دادن یک تکه لیموترش یا دستمال آغشته به سرکه روی سطح مورد نظر. واکس اتومبیل نیز تمیزکننده خوبی برای کاشی است. آن را روی سطح مورد نظر بمالید و پیش از خشک شدن با دستمال نرم مالش دهید.

 

مطالب مرتبط:

خانه داری و مهم ترین دغدغه های آن

طراحی انواع تزیینات سرامیکی دیوار ظرفشویی و اجاق در آشپزخانه+ تصاویر

چگونه فرشهای خودرا تمیزکنیم؟

چگونه لوازم برقی خود را تمیز کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا