دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی

4.5/5 - (8 امتیاز)

[ type=”blue”]گیاه جگرواش در لیست گیاهان دارویی ایران قرار دارد. از خواص درمانی گیاه جگرواش می توان به درمان اختلالات کبدی و کلیوی، بیماری های پوستی و … اشاره نمود.

 

آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی
آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی

آشنایی با گیاه جگرواش

گیاه جگرواش گیاه کوچک، چند ساله، ضخیم و کوتاه بوده و از خانواده ی آلالگان است. ارتفاع این گیاه ۱۰ سانتی‌ متر بوده و انواع متنوعی دارد. برگ هایش  پنبه ای، ۳ لوب، چرمی که در سطح بالایی به رنگ سبز تیره می باشد. زمان گلدهی گیاه جگرواش در اوایل بهار بوده که گل‌هایی به رنگ سفید، صورتی یا آبی بسیار شبیه شقایق نعمانی میدهد. این گیاه بومی شرق ایالات متحده و مرکز و شرق کانادا بوده و رویشگاه آن در پارک ها و جنگل ها می باشد. همچنین در آب و هوای سرد زمستانی مقاوم و گلدهی بوده و این گونه فقط از طریق دانه هایش گسترش می یابد که توسط مورچه ها حمل می شود. در طول عمر طولانی خود می تواند تا ده هزار بذر تولید کند و در سال های اخیر در زیستگاه های مورد علاقه خود، به طور چشمگیری کاهش یافته است.

در مبحث کشت، این گیاه جایزه ی انجمن سلطنتی باغبانی را از آن خود نموده است.

نام های دیگر گیاه جگرواش عبارتند از : رگ کبد و هپاتیک

 

آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی
آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی

خواص درمانی گیاه جگرواش

  •  درمان اختلالات کبدی و کلیوی : برگ های گیاه جگرواش سه قطعه ای بوده و همانند یک کبد است و به همین دلیل برای درمان اختلالات کبدی و کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای درمان اختلالات کبدی می توان از دمنوش گیاه خار مقدس و گیاه بید استفاده نمود.
  • متوقف کردن خونریزی مثانه: گیاه جگرواش دارای خواص درمانی برای قطع خونریزی های مثانه می باشد، علاوه بر این گیاه دارویی نیز می توان از خواص درمانی گیاه بارهنگ استفاده نمود.
  • درمان بیماری های پوستی: گیاهان دارویی بسیاری برای بیماری های پوستی موثرند که یکی از آن ها گیاه جگرواش می باشد، همچنین گیاه کبر و بلوط برای پوست بسیار موثر می باشد.
  • درمان سوء هاضمه
آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی
آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی

 

[ type=”red”]گیاه دیگری که در درمان سوء هاضمه موثر بوده گیاه شبدر می باشد.

 

با وجود خواص درمانی گیاه جگرواش امروزه به عنوان یک سم شناسایی می شود.

 

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با احتیاط و تجویز پزشک باشد.

 

سایر گونه های یک خانواده جگرواش

Alpine Meadow-rue، Bneberry، Buttercup Bulbous، Candle Larkspur، Crowfoot، Columbine، Common Meadow-rue، Crowfoot آب نبات معمولی، Buttercup خزنده، Spearwort خزنده، Flower Pasque گل شرقی، Larkspur فورچون، Glacier Buttercup، Globeflower، Goldilocks، Great  چمنزار بزرگ، چمنزارهای کاسوببی، چوبه دار کوچکتر، چمنزارهای کوچک، Monkshood، Mousetail، Buttercup Multiflowered، Wolfsbane شمالی، Flower Pasque، Crowfoot آبجو، Pygmy Buttercup، Ranunculus fallax، گلبرگ قرمز، درخت گل آفتابگردان، گل حباب کوچک، اسطوخودوس، Flower of Spring Pasque، Anemone سه برگ، آونیتی زمستانه، Anemone زیتون، Anemone چوب زرد.

 

آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی
آشنایی با خواص درمانی گیاه جگرواش برای سلامتی

 

  • نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

     

    [ type=”green”] ممکن است در این مطلب تمامی خواص گیاه جگرواش ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا