دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

خواص درمانی معجزه آسا گیاه مشک دانه برای سلامتی

5/5 - (1 امتیاز)

[ type=”blue”]گیاه مشک دانه از گیاهان دارویی ایران به حساب می آید. از خواص درمانی معجزه آسا گیاه مشک دانه می توان به درمان روماتیسم، درمان واریس، مقوی معده و … اشاره نمود.

خواص درمانی معجزه آسا گیاه مشک دانه برای سلامتی
خواص درمانی معجزه آسا گیاه مشک دانه برای سلامتی

آشنایی با گیاه مشک دانه

گیاه مشک دانه با نام علمی Abelmoschus moschatus از تیره ی خطمی ها و از خانواده Malvaceae می باشد. این گیاه دارای گل های منفرد کرک دار به رنگ های صورتی سیر تا سفید و دانه های قهوه ای مایل به خاکستری و کلیوی شکل می باشد. در اثر فشار از دانه های این گیاه روغن معطری حاصل می گردد که جانشین مشک است. مکان اصلی این گیاه مناطق گرم هند است ولی در سایر مناطق آسیا نیز کاشته می شود.

گیاه مشک دانه در کتب طب سنتی و به عربی حب المسک و به فارسی مشک دانه خوانده می شود.

خواص درمانی گیاه مشک دانه

  • درمان روماتیسم: از مهم ترین خواص درمانی معجزه آسا گیاه مشک دانه درمان روماتیسم می باشد. به همین منظور از آب جوشانده برگ و ریشه آن استفاده گردد. همچنین می توان آن را با مقداری عناب میل نمود.
  • درمان جوش و کورک و تحلیل ورم: در کشور چین از گرد ریشه آن ضماد تهیه نموده و از آن برای درمان جوش و کورک و تحلیل ورم استفاده می گردد.
  • معالجه عرق سوزی: عرق سوز شدن که به ورم اطراف غدد عرق که با خارش پوست همرا بوده با مصرف این گیاه درمان می یابد. در اندونزی از گرد تخم کوبیده ی گیاه مشک دانه برای درمان و معالجه عرق سوزی استفاده می شود.
  • درمان واریس: از دیگر خواص درمانی معجزه آسا گیاه مشک دانه درمان واریس است. برای درمان واریس برگ و ریشه آن را کوبیده و بعنوان ضماد استفاده نمایید.
  • تونیک، مدر، محرک: از تخم گیاه مشک دانه بعنوان داروی تونیک، مدر و محرک استفاده می شود.
  • درمان زود انزالی: به منظور درمان زود انزالی از آب دمکرده ی این گیاه استفاده شود. خواص نعناع برای مردان را از اینجا بخوانید.
  • ضد هیستری و ضداسپاسم
  • درمان سردرد
  • مقوی معده
  • رفع التهاب مثانه

[ type=”red”]دیگر گیاهان دارویی که باعث درمان روماتیسم هستند عبارتند از: بلوط، گل پامچال، مهر گیاه،  گیاه پرتورو (کانگو) ، گیاه فاخره  و …

خواص درمانی معجزه آسا گیاه مشک دانه برای سلامتی
خواص درمانی معجزه آسا گیاه مشک دانه برای سلامتی

 

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مشک دانه

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مشک دانه عبارتند از: آمبرتولید، آمبرتون، پالمی تیک اسید، فارنزول و فورفورال 

موارد منع مصرف

مصرف بیش از اندازه از گیاه مشک دانه باعث علایم مسمومیت و احتمال بروز تهوع و استفراغ می گردد.

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه مشک دانه ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا