دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

4.7/5 - (21 امتیاز)

[ type=”blue”]جو دو سر یا یولاف در لیست گیاهان دارویی ایران طبقه بندی شده است. کاهش فشار خون بالا، حفظ سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به سرطان از خواص درمانی بی نظیر جو دو سر می باشد.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

آشنایی با گیاه جو دو سر 

جو دو سر یا یولاف با نام علمی Avena sativa گیاهی است از خانواده گندمیان که بیشتر به صورت پرک یا بلغور عرضه می گردد و دارای گل‌ های بسیار ریز و نامشخص است. می توان گفت جو دو سر از محبوب ترین و کامل ترین غلات در سراسر جهان است که 12000 سال پیش از میلاد به عنوان یک علف هرز در زمین های گندم می رویید. اما 2000 پیش از میلاد در اسکاندیناوی و لهستان مردم متوجه شدند که می توانند از جو به عنوان یک ماده ی غذایی مغذی استفاده کنند و مورخان شکل های مختلف استفاده از جو را به عنوان فرهنگ اسکاتلندی ثبت کرده اند. جو با آب و هوای متعادل سازگار است و نسبت به تابستان های گرم تحمل کمتری دارد و اما در مقابل باران و سرما مقاوم می باشد. به همین دلیل در اروپا و آمریکای شمالی به طور گسترده رشد می کند.

انواع جو دو سر

جو دو سر پرک (Rolled oats) 

جوهای دو سر پرک ظاهری بزرگ، گرد، و تخت دارند که این ظاهر در حین پردازش آن شکل می‌گیرد، زمانی که جوهای دو سر را بخار می‌دهند و پرس می‌کنند. جو دو سر پرک را اغلب جو دو سر ساده هم می‌نامند. زمان پخت این نوع جو ها سریع تر از جو دو سر خرد شده است و به خاطر شکل و تراکمی که جو دو سر پرک دارد و باعث جذب سریع‌تر مایعات می‌گردد. جو دو سر پرک بیشتر در محصولات پخته شده و فرنی‌های صبحانه استفاده می‌ شود.

جو دوسر پرک فوری (Instant Oats)  

گیاه جو دو سر پرک در اوایل بهار کاشت می شود و همچنین تحمل بالایی در مقایل باران و احتیاج کمی به گرما دارد . جوی فوری یا همان پرک، که گاهی به آن «جو دو سر فی‌الفور» هم می‌گویند نوعی است که بیشترین فرآوری روی آن انجام شده که به کوتاه‌ترین زمان برای پخته شدن نیاز دارد اما بافت آن حریره‌ مانند می‌شود. فقط کافی است به جو دو سر پرک فوری آب داغ اضافه کنید، آن وقت ظرف یک یا دو دقیقه پخته خواهد شد. این نوع از جو دو سر قبلا بخار داده شده و به تکه‌های ریز خرد شده است. بنابراین، اغلب بافتی خمیر مانند و طعمی ساده دارند.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

جو دوسر خرد شده یا بلغور (Steel-Cut Oats) 

بلغور جو که سالم‌ترین و کامل‌ترین شکل جو است، به زمان زیادی برای طبخ نیاز دارد. بیشتر افراد، جو دوسر نیمه‌ کوبیده (پَرک)، آردشده یا خُردشده را ترجیح می‌دهند. وقتی بلغورهای جو دو سر به قطعه‌های ریز مختلف تبدیل می‌شود (به جای آن که به حالت پرک درآید)، به آن جو دو سر خرد شده می‌گویند. این جوها (که گاهی به آن‌ها جو دو سر اسکاتلندی هم گفته می شود)، تقریبا شبیه دانه‌های برنج شکسته است که پختن این نوع جو دو سر زمان بیشتری لازم دارد تا پخته شود. بافت جو دو سر خرد شده به نحوی است که اغلب نیاز به جویدن زیاد دارد، و حتی بعد از پخته شدن نیز شکل خود را حفظ می کند.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

تاریخچه ی جو دو سر 

مطالعات باستان شناختی در رابطه با جو دو سر حکایت از تاریخچه ایی ۲.۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح دارد که بعد از ۲.۰۰۰ سال از کشت آن، جو دو سر پرک نهایتا به اروپا برده شد. رومیان و یونانیان جو دو سر را یک نوع نا مطبوع از گندم به حساب می‌ آوردند، که به همین دلیل بسیاری از کشورها جو دو سر پرک را بیشتر مناسب خوراک حیوانات می‌دانستند و البته، این جو دو سر به شیوه‌ ای که ما امروزه مصرف می گردد استفاده نمی‌ شده است. همچنین در عصر مفرغ ارپا، جو دو سر یک محصول درجه‌ی دوم به حساب می‌آمد، و بیشتر به عنوان هرزه‌گیاه شناخته می‌شد و در نهایت اسکاتلندی‌ها جو دو سر را در قرن ۱۷ام به آمریکای شمالی بردند. در ۱۸۵۰، فردیناند شوماخر شرکت غلات آمریکایی جرمن میلز را در اوهایو تاسیس کرد. و تا ۱۸۷۷، جو دو سر پرکQuaker به اولین غلات صبحانه‌ی رسما ثبت شده تبدیل گردید.  سازمان غذا و داروی آمریکا تا سال ۱۹۹۵جو دو سر پرک را به عنوان خوراکی مفید برای سلامت قلب و کاهش کلسترول به رسمیت شناخته بود.

خواص درمانی گیاه جو دو سر 

طبع گیاه جو دو سر معتدل است.

خواص درمانی جو دوسر برای سلامتی 

 • کاهش فشار خون : جو دوسر به دلیل مقادیر بالای فیبر به درمان فشار خون بالا کمک می کند و همچنین می تواند فشار خون سیستولیک را به میزان 7.5 و فشار خون دیاستولیک را به میزان 5.5 درجه کاهش دهد. از طرفی جو دوسر سطح هورمون استرس را کاهش داده و سروتونین را افزایش می دهد که این امر باعث ایجاد آرامش و کاهش فشار خون بالا می شود. همچنین برای کاهش فشار خون می توان از خواص بیلهر در طب سنتی استفاده نمود.
 • قلب : فیبر موجود در جو دوسر به کاهش کلسترول خون بالا کمک کرده و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عرقی می گردد و همچنین ویتامین E موجود در سبوس جو دوسر به کاهش جذب کلسترول از روده کمک کرده و باعث حفظ سلامت قلب می گردد.
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 • کاهش خطر ابتلا به سرطان : ترکیبات فنولی موجود در جو دوسر به دلیل خواص ضد التهابی که دارند، خطر ابتلا به سرطان را کاهش داده و از متاستاز سلول های سرطانی جلوگیری می کنند و آنتی اکسیدان های موجود در جو دوسر به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و خطر ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان رکتوم و کولون را کاهش می دهد.
 • درمان ضعف عمومی : جوشانده دانه های بدون سبوس یولاف در شیر که به آن یک زرده تخم مرغ اضافه شده باشد داروی بسیار مناسبی برای درمان ضعف مفرط ناشی از بیماری ها و همچنین تقویت کودکان و افراد مسن می باشد. همچنین برای تقویت بدن می توان از خواص درمانی گاورس بهره مند گردید.
 • درمان آسم نوزادان و کودکان : جو دوسر پرک به دلیل داشتن خواص ضد التهابی اگر به نوزاد پس از 5 ماهگی خورانده شود خطر ابتلا به آسم را کاهش می دهد.
 • درمان علائم یائسگی : جو دوسر حاوی مقادیر بالای ترکیبی پلی فنلی به نام لیگنان می باشد که در واقع نوعی فیتو استروژن بوده و با بهبود هورمون ها در دوران یائسگی به درمان علائم آن از جمله گر گرفتگی کمک می کند.
 • کاهش کلسترول خون : تحقیقات  دانشگاه هاروارد نشان می دهد که مقادیر بالای بتاگلوکان که در واقع همان فیبر موجود در جودوسر و همچنین آنتی اکسیدان های موجود در آن به کاهش کلسترول خون بالا کمک می کنند.
[ type=”red”]گیاهان دیگری که در کاهش کلسترول خون نقش موثری دارند عبارتند از : به دانه، کنکر فرنگی،،  شنبلیله، رازیانه 

 • یبوست : وجود مقادیر بالای فیبر در جو دوسر و همچنین بلغور جو دوسر به بهبود حرکات روده کمک نموده و به درمان یبوست می پردازد. برای رفع یبوست جوی دوسر را بو داده آرد کرده و مانند قهوه جوشانده روزی 2 الی 3 استکان به مدت 3 روز صبح ناشتا میل گردد.
 • کاهش وزن و لاغری : جو دوسر سرشار از فیبر است که باعث کاهش اشتها شده و با جلوگیری از پرخوری، شاخص توده بدنی را کاهش داده و به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.
 • بهتر است افراد چاق، جو دوسر پرک را روزانه به عنوان صبحانه به رژیم غذایی خود اضافه کنند و همچنین می توان جو دوسر پرک را برای تهیه غلات صبحانه، پنکیک صبحانه با انواع میوه های تازه مانند بلوبری، انبه، آناناس، انگور، موز، میوه های خشک شده و مغزیجات استفاده نمود.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 • درمان نقرس : 20 گرم جو را در 5 لیوان آب جوشانده روزی 4 لیوان میل گردد.
 • درمان آب آوردن انساج
 • درمان سرفه، ورم حلق و حنجره و اخلاط خونی
 • درمان کمردرد، درد پهلو و قولنج‎ ها : جوی دوسر را با سرکه پخته به صورت ضماد در محل درد بگذارید.
 • رفع خستگی پاها، سرمازدگی و تاول زخم‎ها : بدین منظور با جوشانده غلیظ کاه جو پاشویه شود.
 • تنظیم قند خون و دیابت : جو دوسر شاخص گلیسمی پایینی دارد، همچنین مقادیر بالای فیبر موجود در آن به تنظیم سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.
 • افزایش توده‌ی عضلانی : جو دوسر حاوی مقادیر بالای پروتئین و کربوهیدرات است که کربوهیدرات های موجود در جو دوسر به افزایش انرژی برای تمرینات ورزشی و بدنسازی کمک می کند. متخصصان توصیه کرده اند که ورزشکاران 30 تا 60 دقیقه قبل از شروع تمرینات ورزشی یک وعده حاوی جو دو پرک مصرف کنند.
 • تعادل استروژن : علائم عدم تعادل هورمونی یا کاهش آن شامل حواس پرتی، قوای جنسی پایین، گیجی، اضطراب، افسردگی، گرگرفتگی، کاهش وزن، و خستگی مفرط می‌شوند. جو دو سر حاوی فیبر بسیار بالایی است. فیبر خودش را به استروژن می‌چسباند و هورمون‌ها اضافی یا غیر ضروری را از بین می‌برد.
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 • تقویت سیستم ایمنی بدن : بتاگلوکان یا فیبر موجود در بلغور جو دوسر به تقویت سیستم ایمنی بدن کمکمی کند و اکثر سلول های ایمنی بدن دارای گیرنده های خاصی هستند که برای جذب بتا گلوکان طراحی شده اند. این موجب فعالیت گلبول های سفید خون شده و خطر ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش می دهد.
 • تولید هموگلوبین : هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون است. این مولکول‌ها اکسیژن را به سرتاسر بدن منتقل خواهند کرد و دی اکسید کربن را از بافت‌ها به ریه باز می‌گردانند. تعداد پایین هموگلوبین ممکن است به مشکلات جدی برای سلامتی منجر شود. هر وعده‌ی مصرفی جو دو سر حاوی دوز مناسبی از آهن است که برای تشکیل هموگلوبین ضروری می باشد.
 • افزایش قدرت بینایی : ویتامین A از قرنیه‌ی چشم محافظت می‌کند. این ویتامین در برابر ویروس‌ها و باکتری‌هایی که می‌توانند باعث عفونت چشم شوند سدی ایجاد می‌کند. ویتامین A همچنین می‌تواند برای درمان خشکی چشم موثر باشد. به علاوه، بعضی از مطالعات نشان می‌دهند این ویتامین در کاهش خطر دژنراسیون ماکولار که باعث کاهش بینایی می‌شود نقش ایفا می‌کند. ویتامین A از ترکیب‌های آنتی اکسیدانی تشکیل شده است. این ترکیب‌ها برای شکل گیری استخوان‌ها، سیستم ایمنی بدن، و قدرت بینایی ضروری است.
 • درمان افسردگی : جو دو سر حاوی کربوهیدرات‌ های سالم است که به تحریک تولید سروتونین کمک می‌کند و با افسردگی مبارزه می نماید.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 • جلوگیری از آسیب اختلالات عضلانی : جو دو سر دارای پتاسیم می باشد که به حفظ انقباضات سالم عضلانی می پردازد و  همچنین به عملکرد مغز و سیستم عصبی مربوط به عضلات کمک می‌کند.
 •  پیشگیری از میگرن : مطالعات نشان می‌دهند کسانی که از میگرن‌های مزمن رنج می‌برند اغلب نسبت به سایرین از سطح منیزیم پایین‌تری برخوردارند. بنابراین، تعادل مناسب منیزیم ممکن است به پیشگیری از میگرن کمک کند. منیزیم یکی از ۵ برترین مواد معدنی فراوان موجود در بدن است، و برای عملکرد عصبی درست ضروری است. یک فنجان جو دو سر پخته شده حاوی ۱۵٪ نیاز روزانه‌ی توصیه‌ شده‌ی منیزیم بدن است.
 • حفظ سلامت نیروی جنسی : کمبود ویتامین A ممکن است باعث تحلیل رفتن و ضعف تخمدان‌ها شود، و در تولید هورمون‌های جنسی مردان و زنان کاهش ایجاد کند. همچنین  ویتامین A به ویژه برای قدرت تولید مثل مردان بسیار حیاتی است. کمبود این ویتامین می‌تواند بر تفاوت اسپرماتوگونیال و تحلیل رفتن بیضه‌ها تاثیر بگذارد. خوردن روزانه‌ی جو دو سر می‌تواند به اندام‌های جنسی و غدد تولید مثل کمک کند.
 • درمان کم خونی : جو دو سر سرشار از آهن است و به همین علت به مبارزه با کم خونی می پردازد. کم‌خونی وقتی اتفاق می‌افتد که بدن با کمبود گلبول‌های قرمز خون مواجه باشد. علائم کم خونی شامل خستگی مفرط، رنگ باختگی چهره، ورم زبان، احساس مور مور شدن پاها، تنگی نفس، سرگیجه و سردرد می‌شوند.
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ : جو دو سر پرک در مبارزه با سرطان یک ستیزنده‌ی قهار است. جو دو سر حاوی سلنیوم است، که آنتی اکسیدانی است که از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت و آن‌ها را ترمیم می‌کند. بنابراین آنتی اکسیدان‌ها به ترمیم DNA و مبارزه با سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند. در نتیجه، جو دو سر ممکن است خطر ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان روده‌ی بزرگ را کاهش دهد.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 • کمک به عملکرد مغز : وجود آهن در جو دو سر به عملکرد مغز کمک می نماید چون اکسیژن لازم برای جریان خون را فراهم می‌آورد. این اکسیژن در سرتاسر بدن منتقل می‌شود (از سلولی به سلول دیگر) تا قادر به انجام عملکردهای اصلی بدن باشیم. مغز ۲۰٪ از این اکسیژن را در حین عملکرد خود مصرف می‌کند. بنابراین، به مغز کمک می‌کند هوشیاری خود را حفظ کند و عملکرد فیزیکی بدن را افزایش می‌دهد. آهن همچنین به سلامت مغز اطفال در حال رشد کمک می‌کند.
 • بهبود حساسیت به انسولین : جو دو سر حساسیت بدن به انسولین را بهبود می‌بخشد که هورمونی تولید شده توسط لوزالمعده است که نقش‌های بسیاری در بدن ایفا می‌کند. یکی از این نقش‌ها تبدیل کربوهیدرات‌ها به انرژی است. انسولین همچنین در سوخت و ساز بدن عملکردی حیاتی دارد. داشتن حساسیت به انسولین یعنی مقاومت بدن شما نسبت به انسولین پایین است.
 • درمان و تسکین اگزما : جو دو سر فقط مصرف خوراکی ندارد. بلکه می‌توان از آن به صورت موضعی بر روی پوست استفاده نمود. اگزما که یک ناراحتی پوستی به حساب می آید با مصرف جو دو سر تا حدودی برطرف می گردد.
 • درمان سندرم پیش از قاعدگی : جو دو سر حاوی ویتامین B6 است که در تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی موثر است. این ویتامین می‌تواند به مبارزه با اختلالات خلقی مربوط به سندرم پیش از قاعدگی کمک کند چون ویتامین B6 به تولید انتقال دهنده‌های آمینو اسیدی (مانند دوپامین و ملاتونین) کمک می‌کند. این اجزاء اصلی رفتار و خلق و خو را تعیین می‌کنند. یک وعده مصرف روزانه‌ی ویتامین B6 می‌تواند به کاهش بداخلاقی و افسردگی که معمولا به سندرم پیش از قاعدگی مربوط می‌شود کمک کند. همچنین می توان از خواص دارویی گیاه انجبار استفاده نمود.
 • درمان سنگ کلیه : جوشانده 20 گرم دانه جو دو سر سبوس دار اثر مدر داشته و در درمان سنگ کلیه، انواع ناراحتی های کلیه، عدم دفع ادرار، آب آوردن انساج و … به کار می رود.
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 •  التیام زخمی : برای التیام زخم های کهنه و شدید می توان از خمیر آرد جو دو سر مخلوط با مخمر آب جو استفاده نمود.
 • پوکی استخوان : جو دو سر دارای مقادیر بالای سیلیکون است که به تشکیل و تقویت استخوان ها کمک نموده و خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد.
 • درمان بی خوابی : جو دو سر تولید انسولین را افزایش داده و به مسیر های عصبی کمک می کند تا تریپتوفان را دریافت کنند. تریپتوفان، اسید آمینه ای است که به عنوان یک آرام بخش برای مغز عمل کرده و بی خوابی را درمان می کند و همچنین اسید های آمینه و سایر مواد مغذی موجود در جودوسر به تولید ملانین در بدن کمک نموده و بی خوابی شبانه را درمان می کند. برای درمان بی خوابی، مصرف شبانه یک لیوان از ترکیب جو دوسر پرک با شیر تازه و عسل یا موز توصیه می گردد.
 •  درمان افسردگی : جو دوسر مقادیر بالای ویتامین های B دارد که به کاهش هورمون استرس و افزایش سروتونین کمک نموده و با کاهش استرس و اضطراب به درمان افسردگی کمک می کنند.
 • درمان بیماری سلیاک : جو دوسر گلوتن نداشته و به همین دلیل از بهترین منابع غذایی برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک و افرادی است که به گلوتن حساسیت دارند.

نکته ی مهمی که باید بدانید این است که برخی افراد مبتلا به سلیاک به برخی پروتئین های موجود در جو دوسر حساسیت نشان داده اند.

خواص جو دو سر برای پوست و مو

 •  درمان آکنه و جوش صورت : جو دوسر برای افرادی که پوست چرب داشته و بیشتر دچار آکنه و جوش می شوند مناسب بوده و همچنین از بهترین مواد طبیعی برای کاهش چربی پوست می باشد. جو دوسر دارای خواص ضد التهابی قوی است که می تواند به درمان آکنه و جوش صورت کمک کند.

ماسک جو دوسر پرک برای جوش : نصف فنجان جو دو سر پرک را در یک سوم فنجان آب گرم ریخته و بگذارید تا خنک شود، سپس آن را بر روی پوست صورت مالیده و پس از گذشت 20 دقیقه با آب گرم بشویید.

اسکراب بلغور جو دوسر همچنین هم می تواند به درمان آکنه و جوش صورت و همچنین جای جوش کمک کند.

اسکراب جو دوسر و عسل : یک قاشق غذا خوری جو دوسر پرک را با یک قاشق غذا خوری شکر قهوه ای، یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی و یک قاشق غذا خوری روغن جوجوبا ترکیب نموده و بر روی صورت بمالید و به مدت 10 دقیقه به صورت حرکات دایره ای ماساژ داده، سپس با آب گرم شست و شو دهید.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 •  روشن کننده و سفید کننده پوست : جو دوسر به عنوان یک روشن کننده و سفید کننده طبیعی پوست عمل می کند. استفاده ی روزانه از ماسک جو دوسر و شیر به روشن و سفید شدن پوست کمک می کند.
 • درمان خارش و خشکی پوست : بلغور جو دوسر به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی که دارد، برای درمان خشکی پوست و خارش پوست مفید است.

ماسک خانگی برای رفع خشکی پوست : نصف فنجان پودر جو دوسر یا آرد جو دوسر را با نصف پیمانه آب ترکیب نموده و بر روی پوست بمالید، پس از گذشت 15 دقیقه با آب ولرم خوب بشویید.

 • مرطوب کننده طبیعی پوست : جو دوسر یک مرطوب کننده طبیعی پوست محسوب می شود که به داخل پوست نفوذ کرده و رطوبت مورد نیاز پوست را فراهم می کند.

ماسک جو دو سر و شیر : 2 فنجان جو دو سر پرک را با 1 فنجان شیر و 1 قاشق غذا خوری عسل طبیعی ترکیب کنید و بر روی پوست بمالید، بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

 • پاک سازی پوست صورت : جو دو سر حاوی ترکیباتی به نام ساپونین است که به عنوان پاک کننده های طبیعی عمل می کنند و به پاک سازی پوست صورت کمک می نماید.

ماسک جو دو سر و شیر سویا : یک فنجان جو دوسر پرک را با نصف فنجان شیر سویا ترکیب نموده و بر روی پوست صورت بمالید، پس از 15 دقیقه با آب سرد بشویید.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 • ضد آفتاب طبیعی :  اسید های چرب و پروتئین های موجود در بلغور جو دوسر به عنوان ضد آفتاب طبیعی پوست را در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت نموده و خطر آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.

توجه : پیش از مصرف هرگونه ماسک بر روی صورت و نواحی حساس بدن، با مالیدن مقداری کمی از آن بر روی پوست دست خود به مدت حداقل 20 دقیقه، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید.

 •  تقویت و افزایش رشد مو : مقادیر بالای ویتامین ها و مواد معدنی موجود در جو دوسر به تقویت فولیکول های مو کمک نموده و باعث افزایش رشد موی سر می گردد.
 •  درمان شوره سر : جو دوسر دارای خواص ضد التهابی بوده که خارش پوست سر را کاهش داده و به درمان شوره سر کمک می کند.

ماسک جو دو سر و آب لیمو ترش : 1نصف فنجان بلغور جو دوسر را با 1 قاشق غذا خوری آب لیمو ترش تازه و 1 قاشق چای خوری سرکه سیب ترکیب نموده و بر روی مو ها و پوست سر بمالید، پس از 2 دقیقه با آب گرم و شامپو شست و شو دهید.

ویدیو ماسک جو دو سر و آب لیمو

 

 • درمان ریزش مو : جو دوسر حاوی مقادیر بالای مواد مغذی است که به تقویت فولیکول های مو کمک کرده و ریزش مو را درمان می کند و  اسید های چرب امگا 6 موجود در جو دوسر هم به درمان مو های آسیب دیده کمک کرده و ریزش مو را کاهش می دهد.
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

ماسک جو دو سر برای ریزش مو : یک قاشق غذا خوری بلغور جو دوسر را با یک قاشق غذا خوری شیر تازه و یک قاشق غذا خوری شیر بادام ترکیب نموده تا خمیری به دست آید. این خمیر را بر روی موها مالیده و پس از گذشت 20 دقیقه با آب گرم و شامپو شست و شو دهید.

 • براق کننده و درخشان کننده مو : جو دوسر به عنوان یکی مرطوب کننده عالی برای مو ها عمل کرده و به براق تر شدن و درخشان تر شدن موی سر کمک می کند.

ماسک بلغور جو دو سر و شیر و عسل : 3 قاشق سوپ خوری بلغور جو دوسر را با 1/2 فنجان شیر، 1 قاشق غذا خوری روغن نارگیل و 1 قاشق غذا خوری عسل طبیعی ترکیب نموده و بر روی مو ها بمالید، پس از گذشت 30 دقیقه با آب گرم و شامپو شست و شو دهید.

طریقه استفاده و مصرف گیاه جو دو سر 

 • آرد جو دوسر را می توان به عنوان قوام دهنده برای تهیه انواع سس و سوپ جود دوسر و همچنین تهیه نان جو دوسر، خمیر پاستا و ماکارونی، کلوچه و کیک استفاده نمود.
 • جو دوسر پرک را برای تهیه غلات صبحانه، انواع کیک، کوکی و کلوچه، انواع سوپ و آش استفاده می کنند.
 • جو پرک را با شکر ترکیب می کنند و از آن برای تهیه یک اسنک خوشمزه مانند گندمک استفاده می کنند.
 • بلغور جو دوسر را برای تهیه فرنی، پنکیک و حلیم گیاهی بدون گوشت استفاده می کنند.
 • سبوس جو دوسر را می توان به انواع کیک، نان و غذا های خود اضافه نمود.

 

خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه جو دو سر 

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه جو دو سر عبارتند از : آنتی اکسیدان ها، فلاونوئید ها، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6، فولات، کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیم، فسفر، روی، مس، منگنز، سلنیوم، مولیبدن و فیبر

تفاوت جو با جو دو سر

 1. جو دوسر بیشتر به صورت جو دو سر پرک استفاده می شود اما جو در اشکال مختلف به عنوان یکی از پرکاربرد ترین غلات در کشور های مختلف استفاده می گردد.
 2. جو دوسر مقادیر بالاتری چربی نسبت به جو دارد. (در 100 گرم جو دوسر 6.9 گرم چربی و در 100 گرم جو تنها 1.2 گرم چربی موجود دارد.)
 3. جو دوسر در آب و هوای سرد و مرطوب رشد می کند، در حالی که جو در همه ی شرایط آب و هوایی پرورش داده می شود.
 4. بلغور از دانه ی جو دو سر درست می شود و سرشار از کالری و گلوسیدها بوده و فیبر کمی دارد. سبوس از پوشش فیبردار جو دوسر حاصل می شود که سرشار از بتا گلوکان است و این فیبر اصلی ترین و مهم ترین فیبر موجود در آن است.
[rayfa_table type=”j3″]
ارزش غذایی  جو دو سر پرک (100 گرم)
کالری  68گرم
پروتئین  2.4گرم
چربی 1.4گرم
کربوهیدرات ها 12گرم
فیبر  1.7گرم
قند  0.5گرم
[/rayfa_table]

 

 

[rayfa_table type=”j3″]
ارزش غذایی  جو دو سر (100 گرم)
کالری 389
پروتئین  16.9گرم
چربی   6.9گرم
کربوهیدرات ها 66.3گرم
فیبر  11.6گرم
[/rayfa_table]

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی گردد زیرا باعث نفخ و احتباس گاز در روده ها شود به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف جو دوسر و ترکیبات آن اجتناب کنند.

جالب ترین نکات خواندنی درباره گیاه جو دو سر

 • یونانی‌ها اولین کسانی بودند که از جو دو سر به عنوان غلات صبحانه استفاده نمودند.
 •  در ایالات متحده، بلغور جو دو سر ۱۵ درصد هر وعده‌ی مصرفی می باشد.
 • سه کشور برتر در حوزه‌ی تولید جو دو سر روسیه، کانادا و لهستان هستند. اما، شرکتی که بیشترین فعالیت در تولید جو دو سر پرک را دارد Cedar Rapids در آیوا است که خانه‌ی محبوب‌ترین برند جو دو سر یعنی، Quaker Oats، می باشد.
 • روز ملی جو دو سر ۲۹ اکتبر است.
 • اما، ماه ملی جو دو سر ژانویه است، که در آن فروش جو دو سر پرک بیشترین مقدار را دارد.
 • گیاه جو دو سر قرمز بومی کشور چین است.
 • کوهنوردان و دوندگان استقامت ترجیح می‌دهند از بلغور جو دو سر به عنوان منبع سالم کربوهیدرات‌ها استفاده کنند – تا در طول روز انرژی خود را حفظ نمایند.
 • ۵۱۰ گرم بلغور جو دو سر حاوی بیش از ۲۶.۰۰۰ دانه جو است.
 • طبق گزارش‌ها، فقط ۵٪ از بلغور جو دو سر را انسان‌ها مصرف می‌کنند، و سایر مقدار باقیمانده را حیوانات مصرف می‌کنند.
 • هر ساله World Porridge Making Championship میزبان رقابت‌های درست کردن فرنی بلغور جو دو سر است.
 • علاوه بر غلات، کلوچه‌های جو دو سر نیز جزو دستورهای پخت غذایی هستند که از جو دو سر استفاده می‌کنند.
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی بی نظیر جو دو سر برای سلامتی و لاغری

 

 • نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

  [ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه جو دو سر ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا