دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

آشنایی با خواص و فواید درمانی گل فیلی

5/5 - (1 امتیاز)
[ type=”blue”]گل فیلی در جدول گیاهان دارویی ایران قرار دارد. ضد التهاب و ضد میکروب بودن از خواص و فواید درمانی گل فیلی می باشد.

 

آشنایی با خواص و فواید درمانی گل فیلی
آشنایی با خواص و فواید درمانی گل فیلی

آشنایی با گل فیلی 

گل فیلی با نام علمی Rhynchocorys elephas L. Griseb  از خانواده گل میمونی می باشد. این گل زیبا به به شکل خرطوم فیل است و به همین علت نام گل فیلی گرفته است. فصل گل دهی آن اوایل فروردین ماه می باشد. این گل در چمن زارها و حاشیه باغ ها و جاده ها و مناطق جلگه ای شمال ایران انتشار دارد.

این گیاه در برخی مناطق شرق گیلان به عروس گولی معروف است.

خواص درمانی گل فیلی

  • ضد میکروبی: مهم ترین خواص و فواید درمانی گل فیلی خاصیت ضد میکروبی آن است. این خواص با استفاده از آزمون ایمز مشخص گردید. همچنین گیاهان دارویی دیگر مانند گندواش، گل پامچال و ترنجبین ضد میکروب می باشند.
  • ضد التهاب: نتایج حاصل از انواع خاص فیتوکمیکال ها نشان از حضور در عصاره متانولی گل قسمت های هوایی این گیاه داد.
[ type=”red”]گیاهان ضد التهاب دیگر عبارتند از:شوید، قرنفل،دارچین، خولنجان، خوشاریزه، میخک،‌ گیاه علف،‌ گیاه چای کوهی  ، بالنگو ، گل ساعتی و …

ترکیبات شیمیایی موجود در گل فیلی

ترکیبات شیمیایی موجود در گل فیلی عبارتند از: ساپونین ها، فلاونوئیدها و تانن

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گل فیلی ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

 

یک دیدگاه

  1. در کشور جمهوری آذربایجان و مخصوصاً در مناطق جنوبی از این گل فیلی روییده می شود . خواصش را در اینجا مردم ما نیز نمی دانند. اتفاقاً از این مقاله با ارزش و عالی شما بنده نیز مطلع شدم . اتفاقاً بنده نیز سه سال بود بدنبال شناخت این گیاه گل فیلی بودم . الحمدلله توسط شما اطلاع یافتم و بسیار استفاده کردم . و متن تان را فتو سکرین کرده و به اطلاع دوستانم نیز فرستادم . سپاسگزارم . حفظکم الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا