دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

خواص درمانی باورنکردنی اسپند برای سلامتی و لاغری

5/5 - (4 امتیاز)

[ type=”blue”]گیاه هزار اسپند یا اسپند از گیاهان دارویی پر کاربرد در ایران بشمار می رود. درمان تب، رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس، درمان بواسیر و … از جمله خواص درمانی باورنکردنی اسپند می باشند.

 

خواص درمانی باورنکردنی اسپند برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی باورنکردنی اسپند برای سلامتی و لاغری

آشنایی با گیاه اسپند

اسپند با نام علمی Peganum harmala بوته ایی چندساله که دارای ارتفاع 1 متر و برگ های نوک تیز، گلهای سفیدی که( در ماه های اردیبهشت و خرداد به بار می نشینند) می باشد. اسپند سه کپسول را حمل می کند که در حدود 1 تا 1.5 سانتیمتر قطر داشته و شامل بیش از 50 دانه می باشد. این گیاه ومی مناطق نیمه استوایی هند بوده و همچنین در شهرهای دیگر مثل نیو مکزیکو، آریزونا، کالیفرنیا، مونتانا، نوادا، اورگون، تگزاس و واشنگتن گسترده انتشار دارد.

از قسمت های مختلف این گیاه مانند دانه های خشک، برگ ها، پوست و ریشه های آن استفاده دارویی می گردد.

خواص درمانی اسپند

 • درمان تب: یکی از مهم ترین خواص درمانی باورنکردنی اسپند درمان تب می باشد. از این گیاه علاوه بر درمان تب برای درمان مالاریا استفاده می گردد. علاوه بر این گیاه می توان از خواص درمانی گیاه بداغ جنگلی استفاده نمود.
 • دفع هجوم کرم های نواری: از دانه های اسپند به منظور برطرف کردن هجوم کرم های نواری استفاده می گردد. همچنین دانه های پودر برای بیرون راندن کرم ها داده می شود.
 • درمان بی خوابی: گیاه اسپند برای درمان بی خوابی بسیار موثر می باشد.
 • درمان مسائل قاعدگی: یکی دیگر از خواص درمانی باورنکردنی اسپند درمان و کاهش دردهای قاعدگی می باشد. به همین منظور از  عصاره دانه ی آن استفاده گردد. همچنین می توان از خواص درمانی گیاه خیزران استفاده نمود.
 • ازدیاد شیر مادر: دانه های گیاه اسپند دارای خواص گالاکتوگوگو می باشند که برای افزایش ترشح شیر مادر بسیار موثر است.
 • درمان لارنژیت: لارنژیت یا التهاب حنجره با مصرف عصاره این دانه  به عنوان دهانشویه قابل درمان است.
 • رفع شپش سر: رفع شپش سر از دیگر خواص درمانی باورنکردنی اسپند به شمار می رود. به همین منظور از ریشه اسپند و روغن خردل خمیری تهیه نموده و با این خمیر پوست سر مالش داده شود.
 • درمان التهاب: به منظور درمان التهاب دانه های گیاه را جوشانده و به عنوان محلول استفاده می گردد.
 • رفع مشکلات تنفسی: درمان آسم و مشکلات تنفسی مانند نزله ریوی و بلغم ریه با مصرف اسپند قابل درمان می باشد. همچنین می توان از خواص عرق گیاه فراسیون و انجیر خشک در جهت این مشکل استفاده نمود.
 • دفع آفات گیاهی: هرمالین موجود در گیاه اسپند یک آلکالوئید است که رهایی از شر آفات مضر مفید می باشد.
 • خاصیت میکروب کشی: دود سپند اسپند دارای خاصیت میکروب کشی می باشد. به همین علت در مکان هایی که جمعیت زیاد است و احتمال عفونت مسری وجود دارد، اسپند دود می کنند.
 • درمان آبریزش بینی: از دیگر خواص درمانی اسپند درمان آبریزش بینی می باشد. این گیاه به دلیل ضد عفونی کنندگی قوی، در درمان زکام و آبریزش بینی مؤثر است. به همین منظور مقداری اسپند را به تنهایی یا همراه با حبه ای قند دود داده و سر را روی دود ناشی از آن قرار داده و تنفس عمیق انجام شود.
 • درمان فلج، رعشه، سستی و پریدن ناگهانی اعضای بدن: روغن اسپند دارای طبع گرم وخشک است که برای رفع فلج و لقوه ،رعشه ،سستی ، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن موثر می باشد. این روغن را می توان از طریق خوردن و یا از طریق ضماد استفاده نمود.
 • درمان حساسیت و خارش: اسپند در رفع خارش و حساسیت موثر است و افراد نسبت به طبع و مزاج باید آن را استفاده نمایند.
 • رفع و درمان تکرر ادرار: برای تکرر ادرار و سستی آن 1.5 گرم اسپند را صبح ناشتا به همراه خاکشیر با کمی آب بدون اینکه کوبیده شود، میل گردد.

نکته: در هنگام معالجه نباید ماست و کشک و ترشی جات مصرف شود.

 

خواص درمانی باورنکردنی اسپند برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی باورنکردنی اسپند برای سلامتی و لاغری
 • درمان سنگینی گوش: درمان سنگینی گوش از مهم ترین خواص درمانی اسپند به شمار می رود. به منظور رفع سنگینی گوش و کری گوش و صدای گوش اسفند را در آب ترب و روغن زیتون جوشانده و 3 قطره در گوش ریخته شود.
 • تسکین دندان درد: بخور دانه های اسفند برای تسکین دندان درد موثر می باشد.
 • ضد نفخ: قورت دادن دانه اسپند شب ها یک قاشق غذاخوری همراه با آب ضد نفخ می باشد.
 • تصفیه کننده خون: متخصصان طب سنتی اسپند را  برای تصفیه خون و رفع مشکلات گوارشی مفید می دانند.
 • خلط آور و ضد سرفه: 30گرم اسفند را آسیاب نموده و با 120 گرم آب جوشانیده، پس از صاف کردن با 90 گرم عسل و 60 گرم روغن کنجد میل شود. ممکن است خوردن این مواد باعث حالت تهوع شود که این امر باعث می شود سینه از هرچی ماده لزج هست پاک شده و همچنین برای تنگی نفس موثر می باشد.
 • رفع بی حسی: به منظور رفع بی حسی و یا نقصان حس و حرکت اعضا و رعشه ، مقداری اسفند آسیاب شده را آن با آب یا همراه با روغن حیوانی میل شود.
 • درمان شب ادراری: یک قاشق چایخوری اسفند را با یک قاشق چای خوری تخم رازیانه مخلوط نموده و به کودکانی که هرشب دچار شب ادراری هستند، خورانده شود. این روش مناسب شب ادراری کودکانی است که به علت سستی کمر و ضعف مثانه دچار شب ادراری شده اند. همچنین صبحها یک یا دو عدد زرده تخم مرغ و کمی عسل خالص به آن ها داده شود.
 • رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس: مصرف اسفند با تخم کتان به نسبت مساوی و مخلوط آن با عسل برای رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس موثر می باشد.
 • ترک اعتیاد: به منظور ترک اعتیاد دانه اسفند را بو داده و پس از آسیاب کردن با عسل مخلوط گردد و روزی سه حبه میل شود.
 • درمان بواسیر: درمان بواسیر از دیگر خواص درمانی اسپند می باشد. شیاف گرد دانه اسفند با روغن ایرسا دهانه عروق و خون بو اسیر را باز نموده و باعث رفع و درمان بواسیر می گردد.
 • تسکین درد کمر: به منظور درمان و تسکین درد کمر و سیاتیک از تنقیه روغن اسفند استفاده شود. همچنین می توان به مدت 15 شب مقدار 5 گرم اسفند را با آب قورت داد.

[ type=”red”]گیاهان دارویی دیگر که در تسکین درد کمر موثرند عبارتند از: گیاه عنبر سائل،  نیشکر و آب نیشکر، گیاه بابا آدم  و …

خواص اسپند در لاغری

اسپند دارای خاصیت آب کنندگی شکم دارد. به همین منظور 40 شب ، هر شب یک قاشق مرباخوری از آن را با 1/2 لیوان آب میل گردد. پس از گذشت 40 روز سایز دور شکم را اندازه گیری نموده و تاثیر اسپند را ملاحظه کنید.

برای لاغری و کاهش وزن حتما از پزشک و متخصص طب سنتی مشورت گرفته شود.

خواص اسپند در طب اسلامی

درباره رویاندن اسفند و خواص آن روایاتی وجود دارد.

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: از اسفند درخت یا برگ یا میوه‏اى نمی روید، مگر آن که فرشته‏اى بر آن گماشته شده است تا آن را به آن که باید برساند، یا خشک شود، و در ریشه و ساقه‏اش شفا است.

امام على علیه‌السلام: هیچ بوته‌اى از بوته‌هاى هزار اسپند نمى‌روید، مگر این که فرشتگانى با آن هستند و آن را تا هنگامى که بِدان کس که مى‌رسد ، برسد ، حفاظت مى‌کنند . ریشه هزار اسپند ، نشاط‌آور و شاخه آن ، درمان هفتاد و دو درد است .

از محمد بن حکم نقل شده است: پیغمبرى به خداوند از ترسویى امتش شکایت کرد، خداوند به وى وحى فرمود: دستور ده امتت اسفند بخورند که شجاعت را زیاد مى‏کند.

امام صادق(ع) درباره اسپند و کندر فرمود: هیچ ریشه ای از گیاه در زمین نمی جنبد و هیچ شاخه ای در آسمان بالا نمی رود مگر آنکه خدافرشته ای را ماموریت داده تا آن را به قطعات خرد شده تبدیل کند یا به سرنوشتی که دارد برساند و شیطان (میکروب) از هفتاد خانه ای می گریزد که در نزدیکی خانه ای باشد که در آن اسپند است و شفا از هفتاد بیماری در اسپند است که آسان ترین آن خوره است.

ولی کندر منتخب و برگزیده پیامبران سابق است و حضرت مریم(ع) از آن، کم گرفت و هیچ دودی سریع تر از دود کندر به آسمان بالا نمی رود. دود کندر میکروب ها را دفع و آفات و بلاها را طرد می کند.

 

خواص درمانی باورنکردنی اسپند برای سلامتی و لاغری
خواص درمانی باورنکردنی اسپند برای سلامتی و لاغری

 

طریقه تهیه و مصرف اسپند

روش شستن اسفند بسیار ساده می باشد. اسپند را در یک سبد یا پارچه توری ریخته و در حدود 6 الی 7 بار آن را با آب سرد آب کشی نموده و سپس با قرار دادن آن در مقابل نور غیر مستقیم خورشید خشک نموده که این عمل زردی و مضرات اسفند را خارج کرده و می توان به راحتی از اسفند برای لاغری دور شکم استفاده نمود.

ترکیبات شیمیایی موجود در اسپند

ترکیبات شیمیایی موجود در دانه های خشک اسپند عبارتند از: هارمولول، هارمین، هرمالین و پگانین

موارد احتیاطی و منع مصرف

 • مصرف اسفند برای گرم مزاجان مضر می باشد.
 • مصرف اسفند سبب تهوع و استفراغ می گردد که برای رفع آن می توان از میوه های ترش و سکنجبین میل نمود.
 • اگر 5-10 گرم اسفندباعص مسمومیت خواهد شد.
 • از جویدن دانه های اسفند خوداری گردد زیرا حاوی مواد سمی می باشد.
 • منظور از خوردن دانه های اسفند ، دانه های سیاه رنگی است که دود می کنید.

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه اسپند ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا