دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

گیاه گل آتشین | خواص درمانی گل آتشین برای قلب

5/5 - (1 امتیاز)
[ type=”blue”]گیاه گل آتشین در جدول گیاهان دارویی ایران قرار دارد. از خواص درمانی گل آتشین می توان به درمان ناراحتی های قلبی، درمان سنگ کلیه و … اشاره نمود.

آشنایی با گیاه گل آتشین 

گیاه گل آتشین با نام علمی Aethionema qrandiflorum از خانواده ی Cruciferae می باشد. این گیاه دارای برگ هایی با بریدگی های رشته ای بوده و همچنین گل ها آن زیبا و به رنگ صورتی می باشند که بعد از خشک شدن زرد رنگ می شوند. پراکنش گیاه گل آتشین وسیع بوده و می توان آن را در کنار معابر و کنار جاده ها و … مشاهده نمود، این گیاه در بیشتر قسمت های ایران مانند اطراف تهران و کرج، شمال کشور در شمال غرب آذربایجان و در جنوب در نواحی بوشهر، اصفهان، شیراز و حتی بلوچستان رویش وسیعی دارد.

 

گیاه گل آتشین | خواص درمانی گل آتشین برای قلب
گیاه گل آتشین | خواص درمانی گل آتشین برای قلب

خواص درمانی گیاه گل آتشین

  • درمان ورم ماهیچه های قلب ( میو کاردیت )
  • درمان تپش قلب
  • درمان نارسائی های دریچه میترال : بدین منظور می توان از دم کرده ۲ تا ۴ گرم آن در ۲۰۰ گرم آب مقطر که در روز چند بار مصرف می شود استفاده نمود. همچنین می توان عصاره تازه گیاه را مستقیماً مصرف نمود ولی با توجه به مزه بسیار تلخ آن بهتر است عصاره مذکور در کمی آب قند حل شده و مصرف شود.
  • درمان سنگ کلیه : مصرف دم کرده یا عصاره روان آن سنگ کلیه را درمان می کند. به منظور درمان سنگ کلیه می توان از خواص درمانی گیاه جغجغه نیز بهره مند شد.
  • درمان یبوست : دم کرده ی این گیاه یا عصاره آن ملین بوده و به درمان یبوست می پردازد. همچنین می توان از ریشه گیاه پیچک صحرایی و همچنین خواص آنغوزه در طب اسلامی بهره مند شد.
  • درمان بواسیر: گیاه گل آتشین بواسیر را درمان می کند، همچنین می توان برای درمان بواسیر از خواص و فواید درمانی گیاه دیوخار استفاده نمود.
[ type=”red”]گیاهان دارویی دیگر که به درمان و رفع یبوست کمک می کنند عبارتند از: هلیله سیاه  ، ریواس و …

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه گل آتشین

ترکیبات شیمایی موجود در این گیاه گل اتشین ماده ای مشابه با آدونیدین بوده که در گونه Adonis vernalis یافت می شود البته اثر ماده یافت شده به مراتب کمتر از آدونیدین است.

 

گیاه گل آتشین | خواص درمانی گل آتشین برای قلب
گیاه گل آتشین | خواص درمانی گل آتشین برای قلب

نکات بیشتر درباره گیاه گل آتشین

قسمت های مورد استفاده آن سرشاخه های گلدار می باشد.

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] این مطلب ممکن است حاوی تمام خواص گیاه گل آتشین نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا