دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

آشنایی با خواص درمانی گیاه بن سرخ برای کبد و سلامتی

4.5/5 - (4 امتیاز)

[ type=”blue”]گیاه بن سرخ یا پیاز یزدی از جمله گیاهان دارویی ایران می باشد. خواص درمانی بن سرخ تسکین دردهای شکمی، روماتیسم و سنگ کلیه می باشد.

آشنایی با گیاه بن سرخ  

گیاه بن سرخ یا پیاز یزدی گیاهی پایا، گلدار و وحشی است که شبیه تره بوده و در واقع دارای 2-3 برگ می باشد. محل رویش آن در کوه ها بوده که البته گونه دیگر آن بنام لیزک در کوههای روستای دشتک ابرج در نزدیکی روستای بیزجان کردستان است. بن سرخ را می توان به صورت تازه و خشک درون پلو استفاده نمود چرا که به غذا مزه خاصی می دهد. همچنین بن سرخ به صورت مجزا و با پیاز یا به صورت آبکی نیز پخته می شود. بن سرخ از گیاهان دارویی و بسیار مفید مناطق کردستان و اورامانات است و به طور اختصاصی در عراق و نواحی غربی ایران می روید.

بن سرخ در زبان کردی و اورامی به سوره بنه نیز مشهور می باشد.

آشنایی با خواص درمانی گیاه بن سرخ برای کبد و سلامتی
آشنایی با خواص درمانی گیاه بن سرخ برای کبد و سلامتی

خواص درمانی گیاه بن سرخ 

  • محافظت از کبد : عصاره بن سرخ بافت کبدی را در برابر سمیت کبدی ناشی از مواد شیمیایی (تتراکلرید کربن) محافطت نموده و این اثر حفاظتی ممکن است با خواص آنتی اکسیدانی آن در ارتباط باشد. عصاره بن سرخ می تواند یک عامل درمانی جایگزین در برابر اسیب اکسیداتیو ناشی از مواد شیمیایی سمی باشد.
  • رفع استفراغ و اسهال: این گیاه باعث رفع اسهال و اسفراغ می گردد، همچنین طرز مصرف مازو و طریقه مصرف بنه برای اسهال موثر می باشد. م
  • تسکین و درمان دردهای شکمی: مصرف گیاه بن سرخ در تسکین و درمان دردهای شکمی بسیار موثر می باشد، همچنین گیاه دارویی موثر دیگر برای این نوع بیماری گیاه برهان می باشد.
  • تسکین درد روماتیسم
  • رفع سنگ کلیه
  • درمان سرماخوردگی: علاوه بر این گیاه می توان از خواص آویشن برای سرما خوردگی استفاده کرد.
[ type=”red”]گیاهان دارویی دیگری که در درمان سرماخوردگی موثر هستند عبارتند از :  گیاه و تخم بالنگو، گیاه کلپوره ، گیاه کاکوتی، گیاه درمنه و …

 

آشنایی با خواص درمانی گیاه بن سرخ برای کبد و سلامتی
آشنایی با خواص درمانی گیاه بن سرخ برای کبد و سلامتی

 درگزارش های اخیر، خواص ضد درد گیاه دارویی بن سرخ با استفاده از آزمونهای فرمالین نشان داده شده است.

نتایج نشان می دهد که تجویز داخل صفاقی عصاره هیدرواتانولی بن سرخ دارای اثرات ضد درد می باشد که این اثرات با نالوکسان معکوس می شود. در دوزهایی که عصاره  بن سرخ دارای اثرات ضد درد بود، اثرات سمیت حرکتی از آن مشاهده نگردید. همچنین آنالیز مواد متشکله نشان داد که موادی نظیر مرفین سیلریت، اتیل سینامیت، ایزوکوینولین، نئومنتول و الکل های با زنجیر طولانی در عصاره وجود دارد.

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد. 

 

آشنایی با خواص درمانی گیاه بن سرخ برای کبد و سلامتی
آشنایی با خواص درمانی گیاه بن سرخ برای کبد و سلامتی

 

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

[ type=”green”] این مطلب ممکن است حاوی تمامی خواص گیاه بن سرخ  نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا