دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار (اپیدیوم)

4.6/5 - (8 امتیاز)

[ type=”blue”]گیاه علف بز شاخدار یا گیاه اپیدیوم از گیاهان دارویی ایران می باشد. تقویت قوای جنسی، تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان اضطراب و افسردگی از خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار می باشد.

آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)

آشنایی با گیاه علف بز شاخدار

گیاه علف بز شاخدار horny goat weed یا اپیمدیوم گیاهی است از اعضای خانواده Berberidaceae که اکثرا در چین و دیگر بخش ‌های آسیا و دریای مدیترانه ای یافت می شود. این گیاه گلدار از باستانی ترین گیاهان طب سنتی چین ( نام چینی آن یین یانگ هیو است) می باشد و از آن با عنوان محرک قوای جنسی طبیعی یاد می گردد.

در گیاه‌شناسی نام این گیاه اپیمدیوم می باشد و در زبان عامیانه به آن بز شاخدار گفته می شود و علت نام گذاری آن این است که در گذشته کشاورزان متوجه شدند که بزها و گوسفندانی که گیاهان epimedium را می‌ خوردند، در اطراف حیوانات جنس مخالف به هیجان آمده اند ولی دانشمندان به طور قطعی ثابت نکرده اند که گیاه علف بز شاخدار باعث افزایش عملکرد جنسی در انسان ها و همچنین دارای اثرات مثبت بر تولید هورمون و میل جنسی می باشد.

انواع گونه های گیاه علف بز شاخدار

 • Epimedium sagittatum
 • Epimedium koreanum
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)

خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار

 • تقویت قوای جنسی: یکی از مهم ترین خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار تقویت قوای جنسی می باشد به طوری که این گیاه به نرمال کردن سطح کورتیزول کمک نموده و برخی از اثرات منفی استرس بر روی بدن را کاهش می دهد که می ‌تواند شامل خستگی ذهنی و مشکلات مختلف با تعادل هورمونی یا عملکرد جنسی باشد و همچنین با کمک به تثبیت سطح هورمون تستوسترون و استروژن، ممکن است برای مبارزه با علائم مانند انرژی کم،اختلال انزال و خشکی واژن مفید باشد. برخی از مطالعات نشان دهنده ی تاثیرات این گیاه برای بهبود قوای جنسی و افزایش میل جنسی می باشد، همچنین Icariin همچنین یک وازودیلاتور است که به افزایش جریان خون کمک نموده و دارای توانایی‌ های ضد التهابی است. اثر دیگر این تحقیق نشان می ‌دهد که icariin مانع یک آنزیم به نام استیل ‌کولین ‌استراز (AChE) است که تاثیراتی بر سیناپس‌ های انتقال ‌دهنده عصبی و توابع عصبی عضلانی می گذارد که استفاده از اریکارین با تغییرات مثبت ترکیب بدن مانند افزایش توده عضلانی، قدرت و رشد استخوان همراه است که می تواند باعث افزایش عملکرد، انرژی و حتی اعتماد به نفس گردد.
 • درمان اختلال نعوظ: یکی دیگر از خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار درمان اختلال نعوظ می باشد. مکانیسم عمل علف های هرز بز شاخدار در مورد درمان ED، کمک به افزایش گردش خون در رگ های خون متصل به آلت تناسلی می باشد پس می توان گفت این گیاه به عنوان بهبود عملکرد erectogenic و بهبود نعوظ عمل نموده که پس از تحریک جنسی، نیتریک اکسید (NO) آزاد شده تا رگهای خونی کاورنوزوم (بافتی که آلت تناسلی تشکیل می شود) به منظور ایجاد نعوظ تولید شود. این در حالی اتفاق می افتد که یک ترکیب به نام مونوفسفات گوانوزین سیکل (cGMP) تجمع می یابد و می تواند توسط ماده PDE5 تجزیه گردد. همچنین مطالعات نشان داده که ایکارین یک نوع پروتئین فسفودی استراز ۵ را مهار می کند که با اختلال نعوظ مرتبط بوده و باعث می شود که نعوظ آسان تر شود و توانایی بدن برای حفظ نعوظ افزایش یابد. مطالعات دیگری نشان داده که عصاره گیاه علف شاخ بز مانند سیلد نافیل در بدن عمل می کند.( سیلدنافیل دارویی برای درمان اختلال نعوظ که تحت نام تجاری Viagra فروخته می شود.) علاوه بر این گیاه می توان از خواص درمانی گیاه مشک دانه استفاده نمود.

آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
 • افزایشسطح تستوسترون: ایکارین موجود در این گیاه دارای خواصی جهت افزایش تستوسترونمی باشد که یکی از دلایلی که به بهبود تمایل جنسی، قدرت و حتی عملکرد ورزشی کمک می‌ کند. محققان در یک مطالعه شامل موش ‌های آزمایشگاهی نشان دادند که icariin شرایط کلی ارگان ‌های تولید مثل را بهبود بخشیده و سطح گردش تستوسترون را در مقایسه با موش‌ هایی که این عصاره را دریافت نکرده بودند، افزایش داده‌ است.
 • تعادل هورمون در یائسگی: در پزشکی سنتی چین، نشان داده شده که این گیاه به بازگرداندن انرژی و تعادل هورمون های زنانه در طی و یا بعد از یائسگی مفید می باشد. از آنجایی که پرنیلفلاوونویدها به عنوان فیتواستروژن عمل می کنند، در برخی مطالعات نشان داده شده است که به افزایش سطح استروژن و کاهش علائم یائسگی در زنان کمک می کند. بنابراین، علف بز شاخدار می تواند به عنوان استروژنی محسوب شود که شامل بسیاری از ترکیبات مختلف پرییلیل فلاوونوئید است که با علائم کاهش یائسگی مانند کمبود میل جنسی و کاهش استخوان همراه است و قویترین آن، ایریکار است.همچنین گیاه علف مرغ هم دارای چنین خاصیتی می باشد.
 • درمان سفت شدن شریان ها: عصاره گیاه علف بز شاخدار به بهبود وضعیت شریان ها و جلوگیری از ایجاد پلاک در آن ها کمک می می نماید. این در حالی است که پلاکی در شریان ها شکل می گیرد که باعث تنگ شدن رگ ها می گردد که این عارضه سکته مغزی یا حمله قلبی را در پی دارد. عصاره آیکارین موجود در این گیاه می تواند به سلامت عروق کمک نماید. این عصاره مانند داروهای ضد آترواسکلروتیک عمل می کند.
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
 • تقویت سیستم ایمنی بدن: گیاه علف بز شاخدار به تنظیم میزان تولید گلبول های سفید و کاهش التهاب کمک نموده که این امر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. همچنین مصرف مکمل های حاوی ایکارین می تواند به درمان اختلالات خود ایمنی مختلف مانند آرتریت روماتوئید، آسم، مولتیپل اسکلروز و لوپوس کمک نموده و  عصاره های تهیه شده از این گیاه دارای اثر ضد التهابی بر روی بدن هستند و به حفظ عملکرد سیستم ایمنی کمک می نمایند.

[ type=”red”]گیاهان دارویی موثر دیگر که در تقویت سیستم ایمنی بدن موثرند عبارتند از: گیاه چریش، علف چای، علف مبارک و …

 • بهبود سلامت استخوان ها: گیاه علف بز شاخدار به جلوگیری از شکستگی استخوان و پوکی استخوان نیز کمک نموده و  باعث افزایش سلامت استخوان ها می گردد. مطالعات نشان داده اند که این گیاه دارای فیتواستروژن هایی است که به جلوگیری از کاهش توده استخوانی در زنان یائسه کمک می کند و همچنین در مطالعه ی دیگری که شامل ۱۰۰ زن بالای ۵۰ سال بود، مصرف ۶۰ میلی گرم ایکارین و ۳۰۰ میلی گرم کلسیم در روز به بهبود سلامت استخوان ها کمک کرد. محققان معتقدند که مصرف این عصاره ها می تواند به درمان پوکی استخوان و افزایش تراکم توده استخوانی کمک کند. همچنین برای شکستگی استخوان می توان از ضماد گیاه بیدار استفاده نمود.
 • درمان استئوآرتریت: استئوآرتریت یک بیماری مفصلی می باشد که  باعث درد، تورم و از بین رفتن غضروف ها می شود. مطالعات علمی نشان داده که مصرف عصاره گیاه بز شاخدار می تواند روند پیشرفت استئوآرتریت را کند نماید و همچنین به مهار اثر برخی از آنزیم های التهابی که باعث درد مفاصل می شوند، کمک می کند. طی مطالعات انجام شده محققان کشف کردند که این گیاه علاوه بر اثرات ضد التهابی، ایکارین موجود در این گیاه می تواند به جلوگیری از تخریب غضروف ها کمک نماید.
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
 • از بین بردن برونشیت: برونشیت به معنی التهاب ریه ها است که می تواند موجب سرفه، خستگی، تشکیل خلط و ضعف تنفسی گردد و دلایل برونشیت می توانند از عفونت های تنفسی حاد تا قرار گرفتن در معرض محرک هایی مانند دود سیگار متغیر می باشد که این مکمل گیاهی بز شاخدار به درمان اختلالات تنفسی مانند برونشیت مزمن نیز کمک می کند. همچنین بر اساس گزارش PLoS One، عصاره علف شاخ بز می تواند به کاهش التهاب ریه ناشی از برونشیت مزمن کمک نموده و نتایج حاصل از مطالعات حیوانی نشان دادند که ایکارین موجود در این گیاه در بهبود عملکرد ریه نقش مهمی ایفا می کند. بدین منظور می توان این گیاه را همراه با فاخره استفاده نمود.
 • درمان اضطراب و افسردگی: از دیگر خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار کاهش استرس، کاهش تنش های شدید و درمان افسردگی خفیف می باشد. مطالعات صورت گرفته روی حیوانات نشان داده که مصرف مکمل گیاه علف بز شاخدار ممکن است به درمان بسیاری از علائم مرتبط با استرس کمک نماید. به عنوان مثال، این گیاه با تنظیم اختلالات هورمونی ناشی از استرس مزمن، برای کاهش استرس مفید است. دانشمندان دریافته اند که این گیاه اثر ضد افسردگی دارد. همچنین عصاره ایکارین غلظت کورتیزول را کاهش داده که سطح کورتیزول در بدن اغلب در زمانی که استرس مزمن ایجاد می شود افزایش می یابد. این افزایش منجر به اختلالات هراس، ناراحتی گوارشی، فشار خون بالا و افزایش وزن می گردد که مصرف عصاره گیاه علف بز شاخدار برای افسردگی مفید می باشد.
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)

طریقه تهیه و مصرف چای گیاه علف بز شاخدار

برای تهیه یک فنجان چای علف بز شاخدار ابتدا ۳ قاشق چای خوری از برگ های خرد شده این گیاه را در یک فنجان ریخته و سپس اب جوش به آن اضافه می کنیم و به مدت ۵ دقیقه آن را دم نموده و بعد آن را صاف و در صورت تمایل یک قاشق عسل خام به آن اضافه می کنیم. از این چای می توان ۲ یا ۳ بار در روز به منظور بهره از خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار استفاده نمود.

موارد احتیاطی و منع مصرف

 • مصرف بیش از حد این گیاه باعث بروز علائم موقتی مانند افزایش تشنگی، سرگیجه، تهوع، خونریزی،‌ علائم تب، افزایش ضربان قلب یا پرخاشگری می گردد.
 • مصرف آن برای افرادی که سابقه سرطان، بیماری‌ های قلبی، بیماری کبد، بیماری‌ های کلیوی و یا دیگر مشکلات سلامتی مانند دیابت با دستور پزشک انجام شود.
 • افراد مبتلا به اختلالات خونریزی و یا بیمارانی که از عمل جراحی شفا می ‌یابند نیز نباید از مکمل ‌های غذایی استفاده کنند، زیرا می تواند به لخته شدن خون منجر گردد.
 • مصرف آن برای زنان باردار یا شیرده ممنوع می باشد.
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)

تداخل دارویی

مکمل این گیاه ممکن است با برخی از داروها مانند رقیق کننده های خون، داروهای ضد افسردگی و داروهای کاهش دهنده فشار خون تداخل داشته باشد. لیست داروهایی که این گیاه با ممکن است با ان تداخل دارویی داشته باشد در زیر امده است.

کورتیزون
• پردنیزون
• پردنیزولون
• متیل‌پردنیزولون
• دگزامتازون
• سیتوکروم P450 سوبسترات‌ها
• مهار کننده‌های اروماتاز، مثل اناسترازول، اگزیمستان و لترازول

نکات بیشتر درباره گیاه علف بز شاخدار

 • برخی از مکمل های تهیه شده از این گیاه علف بز شاخدار دارای ۱۰۰۰ میلی گرم ایکارین همراه با سایر گیاهان تحریک کننده هستند. در برخی مطالعات مشخص شده است که مصرف حدود ۶۰۰۰ میلی گرم علف شاخ بز برای بدن قابل تحمل است، اما ممکن است در صورت مصرف طولانی مدت عوارض جانبی داشته باشد.
 • مکمل و چای کیسه ای این گیاه در فروشگاه ها معتبر و داروخانه ها در دسترس می باشد. بعضی از پزشکان مصرف مکمل ایکارین را بیش از ۶ ماه توصیه نمی کنند. با این حال، برخی از گزارش ها نشان می دهد که می توانید مکمل این گیاه را تا ۲ سال بدون عوارض جانبی ناخواسته استفاده کنید.
 • مصرف مکمل علف شاخ بز، یک راه محبوب و آسان برای بهبود سلامت جنسی و درمان اختلال نعوظ است. بسیاری از شرکت های تولید کننده این مکمل ها ادعا می کنند که محصولشان برای افزایش میل جنسی نیز مفید است. این محصولات علاوه بر علف شاخ بز حاوی ریشه ماکا و جینسنگ نیز می باشند.
 • هیچ گونه دوز استانداردی برای مصرف این عصاره وجود ندارد، بنابراین مصرف آن طبق دستور روی بسته بندی باشد.
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)
آشنایی با خواص درمانی گیاه علف بز شاخدار(اپیدیوم)

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه علف بز شاخدار ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا