دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

گیاه آزاد یا آقچه | خواص درمانی گیاه آزاد چیست ؟

4.3/5 - (7 امتیاز)
[ type=”blue”]گیاه آزاد یا آقچه در جدول گیاهان دارویی ایران قرار گرفته است. از خواص درمانی گیاه آزاد، رفع تشنجات عصبی، درمان کننده‌ی عرق النساء و … می باشد.

آشنایی با گیاه آزاد

آزاد درختی است از خانواده‌ ی نارونیان که ارتفاعی برابر ۲۵-۲۰ متر دارد. این درخت تنومند و بلند دارای برگ‌‌ های سبز تیره و دندانه دار می باشد و گل‌ های آن ناشکوفا و دارای سطحی صاف و خشن و متمایل به رنگ سبز که در قاعده شکم دار و در انتها شکل و گرده افشانی آن به وسیله باد صورت می‌پذیرد همچنین میوه فندقه ی آن کوچک و ۵ تا ۶ میلیمتر قطر داشته که بدون واسطه به کنار برگ متصل می‌شود. درخت آزاد به عنوان درخت زینتی در اروپا کاشته می‌شود و چوب آن قابل ارتجاع و خمیده است که برای ساختن شانه و پوشاندن پل و سقف بنا به‌ کار می‌برند. درخت آزاد در تمام جنگل‌های شمال ایران از آستارا تا گلی داغی، جنگل‌‌های بجنورد و همچنین در جنگل‌‌های کردستان، سنندج و مریوان و فارس دیده می شود و همچنین در آمریکا، اروپا و آسیا انشار دارد.

 

نام های دیگر گیاه آزاد : درخت آزار، آزار، ازدار، نیل، سیاه دار، سیاه دور، آقچه، آغاج، بر، بوز، رفق و سلک وا

 

گیاه آزاد یا آقچه | خواص درمانی گیاه آزاد چیست ؟
گیاه آزاد یا آقچه | خواص درمانی گیاه آزاد چیست ؟

خواص درمانی گیاه آزاد

  • رفع تشنجات عصبی : بیست تا چهل گرم از میوه ی درخت آزاد را در نیم لیتر آب یا شیر ده دقیقه جوشانده و بعد از ده دقیقه درب ظرف را بسته و دم نمایید سپس آب آن را صاف کرده و هر صبح و ظهر و شب در فاصله‌ ی بین دو غذا یک فنجان میل گردد. علاوه بر این گیاه می توان از خواص درمانی گیاه کاسنی استفاده نمود.
  • درمان کننده‌ ی عرق النساء
  • تحلیل ورم‌ها و انسداد‌های خنازیری : ضماد گیاه آزاد برای تحلیل ورم‌ها و انسداد‌های خنازیری مفید می باشد. بدین منظور برگ این گیاه را له نموده و از آن ضماد تهیه کنید.
  • دفع حشرات کثیف : آب جوشانده‌ی این گیاه و همچنین مالش برگ‌‌ های تازه‌ ی آن حشرات کثیف را از بین می‌برد.
  • مدر بول و حیض : آشامیدن عصاره‌ ی تازه‌ ی مدر بول و حیض است. علاوه بر این گیاه می توان از خواص دارویی گیاه اناریجه استفاده نمود.
  • محلل خون منجمد در مثانه
  • دافع سموم: گیاه آزاد دافع سموم می باشد، همچنین برای دفع سموم از بدن می توان از ریشه گیاه اقاقیا استفاده نمود.
  • رفع قولنج: استفاده گیاه آزاد برای رفغ قولنج بسیار موثر می باشد، همچنین استفاده از خواص درمانی گیاه فوفل هم تاثیر زیادی در رفع قولنج دارد.
[ type=”red”]گیاهان دارویی که مدر هستند عبارتند از: کاسنی، مرزه ، مریم گلی و …  

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف گیاه آزاد باید با تجویز پزشک باشد.

 

گیاه آزاد یا آقچه | خواص درمانی گیاه آزاد چیست ؟
گیاه آزاد یا آقچه | خواص درمانی گیاه آزاد چیست ؟

 

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] این مطلب ممکن است حاوی تمام خواص گیاه آزاد نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا