نامها و معانی

راهنمای انتخاب اسم

4.3/5 - (3 امتیاز)
[ type=”blue”]مهمترین نکات که باید در انتخاب یک نام زیبا برای فرزند خود رعایت کنید را در مجموعه 33 نکته مهم برای شما گردآوردی کرده ایم که در ادامه تقدیم شما عزیزان می شود

مقدمه راهنمای انتخاب اسم

تا بحال شده اسم شخصی را بشنوید و از آن اسم بسیار خوشتان بیاید یا برعکس از آن اسم خوشتان نیاید؟ بخشی از حس دوست داشتنی که نسبت به اسمها داریم سلیقه ای است. ممکن است نیمی از یک جامعه واقعی یا جامعه آماری یک اسم را دوست داشته باشند و نیم دیگر خیر. فارغ از سلیقه در بسیاری از مواقع دیده می شود که یک اسم برای اکثریت یک جامعه محبوب است یا برعکس. بی شک در این مواقع عللی وجود دارد که موجب علاقه یا عدم علاقه عموم به یک اسم می شود.

به راستی چه عواملی موجب می شوند که یک نام محبوب باشد یا خیر، و اصلا برای انتخاب یک نام خوب باید چه نکاتی را رعایت کرد تا نهایتا نامی که انتخاب می شود برای زمان حال و آینده زیبا باشد و یا اینکه اصلا چرا این اسم که در قدیم صرفا با باز کردن قرآن بصورت تصادفی انتخاب می شد امروزه اینقدر اهمیت پیدا کرده است و امروزه شاهد تنوع بسیار زیادی در اسمهای انتخاب شده مشاهده می شود.

برای رسیدن به جواب این سوالات و سوالاتی دیگری در زمینه انتخاب یک اسم خوب برای فرزند، در این مطلب مجموعه ای از 33 نکته مهم که در انتخاب اسم باید مد نظر داشت را جمع آوری کرده ایم که با مطالعه آنها و توجه به آنها، در کنار مجموعه های کامل اسامی اقوام ایرانی که در انتهای این مطلب آورده شده است امیدواریم بهترین و زیباترین نامها را بتوانید برای فرزندان خود انتخاب نمایید

 

 1. اهمیت داشتن اسم خوب

تحقیقات روانشناسان مشخص کرده است که اسم دارای معنی و مفهوم در آینده کودکان بسیار مهم است و اگر نامی که برای فرزندان انتخاب می‌شود معنی و مفهوم خاصی نداشته باشد موجب سرخوردگی او می‌شود. طی سالهای اخیر استفاده از نامهای اصیل پسرانه فارسی بسیار رواج پیدا کرده است. انتخاب یک نام زیبا و شایسته برای فرزندان یکی از وظایف پدر و مادر برای فرزندان است و خوشبختانه این تغییر در نگرش مردم تنوع زیادی در انتخاب نام برای نسل های آینده را بوجود آورده است و بسیاری از مردم که تمایل به استفاده از نامهای اصیل ایرانی دارند. انتخاب یک نام زیبا و اصیل، در اعتماد به نفس یک فرد تاثیر زیادی دارد و میتواند تمام دوران کودکی نوجوانی و حتی آینده یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد. پدر و مادرهایی که قصد انتخاب یک نام زیبا برای فرزندان خود دارند، پیش از انتخاب نام نیاز به دیدن لیست کاملی از نامهای اصیل ایرانی دارند که معنای آنها نیز آورده شده است. گروه فرهنگی نماگرد در تلاشی چند ماهه مجموعه کاملی از نامهای دخترانه ایرانی و نامهای پسرانه ایرانی از همه اقوام را جمع آوری، دسته بندی و همراه با معنی منتشر کرده است.

 1. توجه به سنین مختلف در انتخاب اسم

بسیاری از اسامی با وجود داشتن  نکات مثبت فراوان برای سنین خاصی مناسب و برای سنین دیگر نامناسب اند. برای مثال نام اردشیر، رستم یک نام بسیار زیبا و کهن و اصیل فارسی است که بسیاری از نکات مورد نظر در انتخاب یک اسم زیبا را دارا می باشد. این چنین نامها برای یک مرد نیز بسیار زیبا و با وقار است ولی باید توجه کرد نوزاد ما به یکباره تبدیل به یک پسر 25تا 30 ساله نمیشود و این نوزاد تا قبل از رسیدن به دوران جوانی  باید دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی را سپری کند و اسم های این چنین کمی در سنین پایین برای فرزند سنگین می باشد. این موضوع وقتی مهم می شود که اسمی برای سنین بزرگسالی جالب نباشد و بیشتر در سنین کودکی اسم زیبایی باشد. بنابراین در انتخاب اسم توجه کنید که اسم انتخاب شده برای سنین کودکی تا بزرگسالی و پیری بیشترین تناسب را داشته باشد.

توضیح: اسم هایی چون رستم و اردشیر ریشه در فرهنگ غنی و کهن کشور ما دارد و انتخاب این نامها برای فرزندان افتخاریست بس فراوان و هدف تیم فرهنگی نماگرد در گردآوری نامهای اصیل ایرانی نیز ترویج انتخاب نامهای زیبا و اصیل ایرانی بوده است. ذکر این دو نام در این مثال صرفا برای درک بهتر عنوان “توجه به سنین مختلف در انتخاب اسم” بود و بس.

 1. انتخاب اسم نامناسب و حقارت تحمیلی به فرزند

آیا می دانید انتخاب یک اسم نامناسب و بی معنا و مفهوم تا آخر عمر آن فرد تاثیرات بسیار بدی در رفتار، شخصیت و زندگی فرزندان می گذارد و بعضا با خجالت و احساس شرم آن فرد از نام خود یک حقارت تحمیلی به فرزند تا اخر عمر آن فرد را همراهی می کند. انتخاب یک نام مناسب برای فرزند بسیار مهم است و تاثیر انتخاب نادرست بر روی فرزندان بسیار مخرب بوده و می تواند تا آخر عمر آنها آسیب های جبران ناپذیری به او وارد کند.

 1. مهمترین دلایل انتخاب اسم نامناسب توسط والدین

مهمترین دلایلی که موجب می شود پدران و مادران در انتخاب نام برای کودکان خود کوتاهی کرده و با انتخاب یک نام زشت برای فرزندان موجب ضایع شدن حقوق فرزند خود شوند:

 • ناآگاهی و نادانی پدر و مادر
 • حس حقارت ((عقده حقارت ))
 • حس خودباختگی و تجددطلبی
 1. نحوه نوشتن اسم با حروف لاتین

یکی از ریزترین نکات در انتخاب نام (البته برای نام برندها و شرکت ها که قابل تعمیم به اسم فررزند نیز هست)، انتخاب نام به صورتی است که نحوه نگارش آن به لاتین به یک شکل باشد. طی سالهای اخیر با گسترش ارتباطات بین المللی احتمال استفاده از نام به صورت لاتین بسیار بیشتر شده و نامهایی که دارای حالت نوشتاری متفاوتی در لاتین می باشند می تواند احساس ناخوشایندی در فرد صاحب نام بوجود آورد. به همین دلیل تا حد ممکن در انتخاب نام سعی کنید، اسمی را برای فرزندانتان انتخاب کنید که دارای یک حالت نوشتاری با حروف لاتین باشد.

 1. هماهنگی اسم در ترکیب با کلمه آقا یا خانم

همه انسانها بعد از سنین کودکی و نوجوانی با پیشوند یا پسوند آقا/ خانم صدا زده می شوند. این موضوع حتی در فرهنگهای دیگر و انگلیسی نیز صادق است. با این حال تلفظ بعضی از اسم ها در ترکیب با کلمات آقا/خانم کمی مشکل است (این موضوع در مورد اسم های دو بخشی یا دو کلمه ای بیشتر متداول است). با وجود اینکه بسیاری از اسم های زیبا و محبوب در این دسته قرار دارند با این حال در انتخاب اسم بهتر است اسم به گونه ای انتخاب شود که در ترکیب با کلمه آقا/ خانم به راحتی تلفظ شود.

 1. توجه به معنی اسم ها (بخصوص اسمهای عربی)

روزی شخصی به نام احمد بن هیثم از امام رضا (علیه السلام ) سؤ ال کرد: چرا اعراب، فرزندان خود را به نامهای سگ، یوز، پلهنگ و نظایر آن نامگذاری می کردند؟

حضرت در پاسخ فرمود: عربها مردان جنگ و نبرد بودند، این اسمها را روی فرزندان خود می گذاردند تا هنگام صدا زدن فرزندانشان، در دل دشمن ترس و وحشت ایجاد کنند و اینگونه اسمها برای آنان هیبت و شجاعت محسوب شود.

 1. نحوه صدا زدن اسم ها

همواره سعی کنید نامهای دیگران و فرزندان خود را به آن شکلی که هست صدا بزنید و از تغییر بعضی از حروف آن که علاوه بر تغییر معنی می تواند آن نام را به حالت تحقیر آمیز در آورده و آثار مخربی بر روی آن فرد بگذارد. علاوه بر این شایع شدن تغییر تلفظ یک نام می تواند علاوه بر آن فرد موجب گسترش این حس حقارت در همه افراد دارای آن نام شود و در این شرایط با کاهش میل به استفاده از نام کاهش و حتی حذف یا به فراموشی سپردن استفاده از آن نام در یک فرهنگ شود. البته با توجه به اینکه متاسفانه بد صدا زدن برخی از نامها مرسوم شده و باید هنگام انتخاب اسم این موضوع را مد نظر قرار داد. همچنین بعضی از اسمها به صورت شکسته نیز بیان می شوند، گاهی این اسم های شکسته می تواند معنا یا ظاهر بدی داشته باشد که باید به این موضوع هنگام انتخاب اسم توجه کرد.  مثلا آرمیتا در مدرسه به آرمی تبدیل می شود که معنای ارتش دارد. گلنار گلی می شود و پوریا پوری.

 1. نکات مهم در انتخاب نامهای مشابه

در مورد انتخاب نام مشابه برای فرزندان دو دیدگاه متفاوت وجود دارد. دیدگاه اول اینکه برخی علاقه دارند نامهای فرزندانشان مشابه هم باشد و یا حتی مشابه نام پدر یا مادر و یا هر دو باشد. دیدگاه مقابل آن می گوید چون انتخاب نام مشابه ممکن است در صدا کردن نام بچه‌ها مشکل ایجاد کند پس انتخاب اسم مشابه کار صحیحی نیست. بسته به اعتقادی که در این زمینه دارید می‌توانید نظر شخصی خودتان را در رابطه با اسم فرزندتان داشته باشید. در صورتی که با انتخاب نامهای مشابه موافق هستید، در انتخاب نامهای مشابه (مشابه نام پدر یا مادر یا بردار یا خواهر) برای یک فرزند به دو موضوع توجه کنید:

 • انتخاب نام مشابه بر اساس شباهت در آوا، به نحوی که آوای دو اسم مشابه باشد.
 • انتخاب نام مشابه بر اساس شباهت در نوشتار، به نحوی که حروف استفاده شده در دو اسم مشابه باشد.
 1. تاثیرپذری فرد از نامش

آیا می دانید معنای یک نام چقدر در شخصیت یک فرد موثر است؟ انتخاب نامی که دارای معنای زیبا که نمایانگر صفات زیبا و انسانی است می تواند موجب شود که فرد دارای آن نام با توجه به اینکه همواره با آن نام (صفت) صدا زده می شود به آن صفت گرایش داشته باشد و به نحوی آن صفت را الگوی خود قرار دهد و احتمال بروز آن صفت در فرد تقویت شود. همانگونه که اعراب بخاطر جنگ و خونریزی نامهای حیوانات را روی فرزندان خود می گذاشتند تا خوی جنگجویی آنها تقویت شده و موجب ترس دشمنان شود، انتخاب نامهای زیبا نیز در رفتار آن فرد و دیگران با آن فرد بسیار موثر است.

 1. انتخاب نام و الگو برداری

نخستین هدیه پدر و مادر به فرزندان خود و البته اولین حق فرزند نسبت به پدر و مادر خود، انتخاب یک نام زیبا از برای فرزندان است. با انتخاب نامهای زیبا، اصیل که دارای معنا و مفهوم بوده و حتی استفاده از نام بزرگان تاریخ و فرهنگ که موجب الگو برداری فرزند از این اشخاص می شود، برای فرزندانمان این حق فرزند را به بهترین شکل ممکن ادا کنیم.

 1. زیبایی نوشتاری در نام

تا بحال به بعضی از اسم های غیر ایرانی توجه کرده اید، نامهایی چون جک، مت، جو، جان، تِد و … به این نامها، نامهای تک بخشی می گویند که قابل خلاصه سازی نیستند. یکی از واقعیات بدی که در کشور وجود دارد این است که بعضی از اسم هایی که تلفظ آنها سخت است (بیشتر اسم هایی که دارای چند بخش هستند) به صورت خلاصه تلفظ می شوند (مثلا محمد به صورت ممد، یا ابراهیم به صورت ابی و …) که جالب نیست. با وجود اینکه در کشور ما اسم های تک بخشی وجود ندارد با این حال می توانیم در انتخاب نام برای فرزندان خود سعی کنیم از اسامی استفاده کنیم که دو بخشی باشند و دارای تعداد بخش های بیشتری نباشد و تلفظ آن ها نیست راحت باشد تا بقیه در تلفظ آن راحت باشند و آن نام را به شکل راحت و نامناسب تلفظ نکنند.

 1. آینده نگری در انتخاب نام فرزندان

در هر جامعه ای و فرهنگی یک سری از نامها بیشترین محبوبیت و استفاده را دارند. برای مثال در ایران در بخش نامهای مذهبی محمد، علی، فاطمه، زهرا، حسین بیشترین کاربرد را دارند. بسیاری از فرزندانی که از نام خود ناراضی هستند آن بخش از فرزندانی اند که پدر و مادرشان نه بخاطر انتخاب نام نامناسب بلکه بخاطر عدم توجه به زمان در انتخاب نام موجب نارضایتی فرزند خود شده اند. نکته ای که در انتخاب نام فرزندان باید به آن توجه کرد این است که نامهای محبوب و پر استفاده در زمانهای مختلف تغییر می کنند و در انتخاب نام فرزند همواره باید آینده نگر باشیم و صرفا بر اساس شرایط امروز جامعه اسم برای فرزند خود انتخاب نکنیم. چه بسا بسیاری از پدران و مادران در زمان تولد فرزند خود یک نام محبوب و پر استفاده زمان خود را برای فرزند انتخاب کنند ولی در آینده این نام از محبوبیت چندانی برخردار نباشد. توجه به شرایط احتمالی 20-30 سال آینده و نامهای محبوب در دو تا سه دهه آینده یکی از مهمترین نکات در انتخاب نام باشد

 1. عدم توجه به نام دیگران در انتخاب نام فرزند

در برخی از مناطق ایران مرسوم است که در انتخاب نام، تلاش می شود نامی انتخاب شود که آن نام خاص، تک و غیر تکراری در خانواده یا آشنایان باشد. این موضوع علاوه بر این منظر، چنان گستردش یافته که از جهت دیگر حتی در بعضی موارد شخص با یک نام خودش یا والدینش دوست ندارند دیگران و بخصوص آشنایان و اقوام از آن نام برای فرزندان خود استفاده کنند. شاید این اشخاص لازم باشد یکبار به آمارهای ثبت احوال مراجعه کنند و میزان تکرار هر نام در کشور و یا حتی تکرار یک نام در یک سال را مشاهده کنند تا متوجه این موضوع شوند که هیچ نامی (البته نامهای قبول شده در عرف و فرهنگ) اختصاصی نبوده و چه بسیارند افراد دیگری که همزمان با ما نام یکسان با ما برای فرزندان خود انتخاب کرده اند. نتیجه اینکه در صورتی که به یک نام زیبا با رعایت معیارهای انتخاب نام صحیح برای فرزند خود دست یافتید، اصلا به این موضوع که این نام قبلا توسط فلان شخص انتخاب شده است توجه نکنید چون تکراری بودن یک نام در خانواده یا محل یا بین آشنایان نباید مانعی برای انتخاب آن نام مناسب برای فرزندان ما باشد.

 1. نام عمومی و محبوب یا نام خاص و تک؟

همانطور که قبلا گفته شد در هر فرهنگ و دوره زمانی در هر فرهنگی، یک سری از نامها از محبوبیت بیشتر برخوردار بوده و در نتیجه میزان استفاده از آن بیشتر از بقیه نام ها است. بی شک انتخاب چنین نامهایی بدلیل محبوبیت بیشتر آن رواج بیشتر و احتمال بیشتری دارد. از طرفی تعداد زیادی از مردم مایل اند نامی که دارند خاص و تک باشد (بدلیل علاقه غریضی انسانها در داشتن ویژگی های خاص و تک). گاهی والدین در انتخاب نام برای فرزندان خود بین این دو گزینه مردد می شوند که نام محبوب و پرکاربرد برای فرزندان خود انتخاب کنند (که احتمالا آن نام در بین آشنایان تکراری است) یا اینکه یک نام کاملا اختصاصی که تاکنون در بین نزدیکان مورد استفاده قرار نگرفته است را انتخاب کنند. در این شرایط باید به این نکته توجه کرد علاقه به استفاده از نامهای خاص و غیر تکراری یک میل همگانی است که اتفاقا به تنوع نامها منجر شده و تا حدی می تواند به زیبایی ترکیب نامها در یک فرهنگ منجر شود با اینحال باید در انتخاب نام های خاص و غیر تکراری رعایت اعتدال را کرد و در متمایز بودن یک نام از یک حد آستانه فراتر نرویم زیرا میتواند موجب شود که دیگران در تلفظ ان دچار مشکل شوند یا خاص بودن  آن نام موجب تمسخر آن فرد توسط دیگران شود و حتی در موارد خاص دیگران قادر به تشخیص این نباشند که این نام پسرانه است یا دخترانه

 1. در انتخاب اسم فرزند، مشورت بگیرید

در انتخاب اسم برای فرزندان با توجه به اینکه هدف ما انتخاب یک اسم زیبا است و ممکن است بهترین اسم به ذهن ما خطور نکند پس در این مورد مشورت بگیرید. هر چند الزامی ندارد نظرات دیگران را به طور کامل پذیرفت با این حال مشورت تعداد گزینه های ما را جهت انتخاب افزایش می دهد. همچنین در صورتی که تصمیم به مخفی کردن نظر خود ندارید بهتر است نام یا نامهایی که مدنظرتان است را با دیگران در میان بگذارید و واکنش و نظر دیگران را نسبت به نام جویا شوید. بی شک نظرات دیگران و بخصوص افراد غیر فامیل که وابستگی خاصی به کودک ندارند می تواند در انتخاب بهترین گزینه شما را یاری کند، پس در انتخاب اسم از مشورت با دیگران غافل نشوید.

 1. در انتخاب نام فرزند، فرهنگتان را هم در نظر بگیرید

همانطور که می دانید نامها بین نوزادانی که در شهرها و نقاط جغرافیایی مختلف بدنیا آمده اند (مثلا سیستان و بلوچستان، تبریز، تهران، اهواز، گلستان و کردستان) متفاوت است. مهمترین علتی که این تفاوت را حتی در یک کشور ایجاد میکند چیزی نیست جز فرهنگ. در انتخاب اسم برای فرزند به فرهنگ خود، میراث قومیتی خود توجه کنید زیرا یکی از زیبایی های اسامی داشتن ریشه و اصالت آن نام در اقوام است. البته با توجه به ارتباطات کنونی بشر که از مرز اقوام و کشورها فراتر رفته و به یک ارتباط جهانی تبدیل شده است از عواملی است که باید علاوه بر توجه به فرهنگ، به این نکته توجه داشت که اسم انتخاب شده برای غیر همزبانان نامانوس نبوده و تلفظ یا نوشتار آن برای آنها مشکل نباشد زیرا ممکن است آن فرد بخش عمده ای از ارتباطش در آینده با افرادی از فرهنگها و زبانهای دیگر باشد و عدم توجه به این موضوع می تواند مشکل ساز باشد بخصوص وقتی والدین هر دو از یک فرهنگ یا زبان نباشند. بنابراین علاوه بر انتخاب نامی که ریشه در زبان و گویش اجدادی دارد و با شرافت و کرامت انسانی فرزند متناسب است، به تلفظ آن در دیگر فرهنگ ها نیز توجه کنید.

 1. انتخاب نام و تناسب با وضعیت بزرگسالی

با وجود اینکه بر اساس برخی فاکتورها چون ارث، فرزندان دیگر خانواده، رفتارها و اندام پدر و مادر تا حدودی می توان به برخی از ویژگی های فرزند در اینده پی برد (برای مثال در اکثر خانواده هایی که عمو دایی و پدر و مادر جثه بزرگی دارند احتمال فرزند با جثه بزرگ در بزرگسالی بیشتر است). با اینحال بسیاری از ویژگی های فرزند در بزرگسالی غیر قابل تشخیص است. بنابراین باید در انتخاب اسم به گونه ای رفتار کرد که نام در تضاد با ویژگی های احتمالی فرزند نباشد. برای مثال انتخاب نامهایی چون قهرمان، قدرت الله، شیرعلی در صورتی که فرزند در آینده از اندام کوچکی برخوردار باشد با احتمال زیاد مورد تمسخر دیگران قرار می گیرد و اثرات بسیار بد و جبران ناپذیری در روحیه و شخصیت و اعتماد به نفس آن فرد می گذارد. هر چند اگر این تمسخر هم نباشد، آن فرد با دیدن تناقضی آشکار بین نام و ویژگی های خود همواره این موضوع می تواند موجب آزار یا عدم رضایت او از نام خود شود. بنابراین در انتخاب نام برای فرزند دقت کنید تا اسم هایی که تداعی کننده ویژگی بارز و خاصی هستند به صورتی باشند که در آینده احتمالا با ویژگی های واقعی فرزند با در تناقض نباشد.

 1. بهترین و بدترین اسم‌ها از نظر اسلام

 • در تعالیم اخلاقی اسلام معیارها و ضوابطی برای نام نیک افراد انسان بیان شده است از جمله:
 • درست‌ترین نام آن است که بر بندگی دلالت نماید؛ مانند: عبدالله، عبدالرحمن و عبدالرحیم و ….
 • اسامی پیامبران (ع) و ائمه اطهار (ع)، در روایت وارد شده است بهترین نام‌ها، اسامی پیامبران (ص) است.
 • دارای معنای زشت یا از اسامی افراد بد نام نباشد.
 1. پیش دستی در انتخاب اسم

بعد از به دنیا آمدن نوزاد، باید برای او شناسنامه گرفت و البته دوستان و آشنایان اسم او را می پرسند، برای این موضوع ممکن است عجله داشته باشید یا ضرب العجلی از سوی نهادهای مسئول تعیین شده باشد که شما را به عجله بیندازد و عجله مانع از انتخاب بهترین گزینه می شود. برای جلوگیری از عجله در انتخاب اسم، ماهها پیش از تولد فرزند برای انتخاب اسم فرصت دارید، پس این فرصت را از دست ندهید و سعی کنید تا پیش از تولد فرزند یک یا چند گزینه که بهترینهای مورد نظر شما هست را انتخاب کرده باشید تا هنگام تولد از انتخاب خود مطمئن شده باشید تا عجله موجب انتخاب نامناسب نشود.

 1. معنی اسم یا زیبایی اسم؟

سوالی که شاید هر فرد چندین بار در طول عمر خود از دیگران و حتی از خودش بپرسد این است: معنی اسم شما/من چیست؟ بر کسی پوشیده نیست که داشتن یک اسم دارای معنای زیبا چه مقدار احساس رضایت در فرد ایجاد می کند. زیبایی ظاهری (نوشتار، آوا، تلفظ) اسم الزاما به معنای زیبا بودن معنای آن نیست و البته بر عکس آن نیز صادق است. در حالی که زیبایی ظاهری یک اسم از مهمترین فاکتورهای انتخاب اسم است ولی به جرات می توان گفت زیبایی معنای یک اسم اگر مهمتر از زیبایی ظاهری نباشد کم اهمیت تر از آن نیست. بنابراین پیش از انتخاب یک اسم به این نکته توجه داشته باشید که معنای یک نام را فدای زیبایی ظاهری نکنید و به هر دو این فاکتورها به یک اندازه اهمیت دهید تا فرزند شما همواره علاوه بر داشتن یک اسم زیبا، از جواب دادن به این سوال مهم که ” معنای اسم شما چیست؟ ” احساس سرخوردگی نکند و برعکس از توضیح معنای اسم خود احساس خوبی به او دست بدهد.

 1. تنوع نامهای دخترانه و پسرانه

در پایگاه ثبت احوال که اطلاعات جمعیتی کشور را  ثبت و نگه داری می کند، به طور تقریبی تعداد 220 هزار عنوان یا نام دخترانه و 200 هزار عنوان یا نام پسرانه وجود دارد. این آمار نشان می دهد تعداد نامهای دخترانه حدودا ده درصد بیشتر از نامهای پسرانه است. برای نامهای پسرانه و دخترانه یک سری الگوهای توصیفی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از الگوهای توصیفی دینی مذهبی، ملی باستانی، قومی، منطقه‌ای، ترکیبی، نام گل‌ها، طبیعت، حیوانات زیبا، پرندگان، کوه‌ها و رودها و نام موجودات خیالی و تاریخی.

از دیگر تفاوت های آماری تنوع نامهای دخترانه و پسرانه در ایران مربوط به الگوهای توصیفی است که در این مورد، نامهای دخترانه از 20 الگوی توصیفی و نامهای پسرانه از 14 الگوی توصیفی برگرفته شده اند. این نشان دهنده تنوع بیشتر نامهای دخترانه نسبت به نامهای پسرانه است و بنابراین پدر و مادرها در انتخاب اسم برای فرزندان دختر انتخاب های بیشتر و بخصوص تنوع بیشتری از نامها را پیش روی خود دارند.

ضمنا باید توجه کرد برخی از نامها بین دختران و پسران مشترک است که حتی الامکان باید از انتخاب این نامها برای فرزندان دوری کرد، زیرا هیچ فردی دوست ندارد بعد از اینکه از او نام فرزندش را پرسیدند، جنسیت فرزندش را نیز بپرسند. این موضوع حتی می تواند در شکل گیری هویت جنسی کودکان نیز نقش مخربی داشته باشد.

 1. چه کسی نام فرزندان را انتخاب می کند

در گذشته انتخاب نام فرزندان با باز کردن کتاب قرآن و انتخاب یکی از نامهایی که در قرآن بود انجام میشد و یا توسط بزرگان فامیل نامگذاری ها انجام می شد. ولی امروزه جواب به این سوال که چه کسی نام فرزند را انتخاب می کند شاید در این زمان دیگر اهمیتی نداشته باشد، زیرا جواب آن بسیار ساده است: پدر یا مادر

در گذشته نه چندان دور و حتی هنوز در برخی شهرهای کوچک و روستاها نام فرزندان را نه پدر و مادر بلکه بزرگان فامیل بخصوص پدربزرگ و مادربزرگ انتخاب می کنند. امروزه اکثر پدران و مادران با وجود احترام به نظر والدین خود، با این استدلال که ما نقشی در انتخاب نام خود نداشتیم و والدینشان یکبار نام برای آنها انتخاب کرده اند پس حق داریم و نوبت ماست که نام فرزند خود را انتخاب کنیم. این موضوع توسط بزرگان فامیل هم پذیرفته شده است و کمتر پدربزرگ یا مادربزرگی وجود دارد که انتظار جدی برای نام گذاری نوه اش توسط خود داشته باشد. در بعضی موارد نیز بزرگترهای فامیل بدلیل تفاوت معیارهایشان در انتخاب اسم با معیارهای امروزی، با انتخاب نامهایی که در زمان خودشان محبوب بوده است ولی نه تنها در آینده، بلکه امروزه نیز از محبوبیت خاصی برخوردار نیست دچار اشتباه می شوند و این اشتباه تا آخر عمر آن فرد را آزار می دهد. بنابراین با وجود اینکه باید برای رسیدن به بهترین انتخاب بهتر است با  دیگران و بخصوص اقوام و بزرگان خانواده مشورت کرد، با اینحال انتخاب نام برای فرزندان بیش از همه حق/وظیفه پدر یا مادر آن نوزاد است.

چه کسی نام فرزندان را انتخاب می کند
چه کسی نام فرزندان را انتخاب می کند
 1. بچه دو اسمه خوب یا بد؟

اینکه توجیه بعضی از والدین در انتخاب دو اسم برای فرزندانشان چیست واقعا قابل توضیح دادن نیست. در واقع اگر یک تصمیم اشتباه باشد و اشتباه بودن آن یک امر بدیهی باشد انتظار میرود فرد یا افرادی که آن اشتباه را انجام می دهند توجیهی منطقی برای اشتباه خود نداشته باشند. یکی از اشتباهات غیر قابل توجیه در انتخاب اسم برای فرزند، انتخاب دو اسم برای نوزاد است که در آینده آن فرد را دچار مشکل می کند. دکتر سیما راغبیان، مدرس دانشگاه و کارشناس کودک و نوجوان در این باره می‌گوید: دو اسمه بودن فرد جز ایجاد تضاد برای او هیچ ثمری ندارد و به طور معمول نام شناسنامه‌ای این افراد برای آنها بیگانه است حال آن که در مدرسه و دانشگاه که فقط با اسم شناسنامه‌ای سر و کار دارند بسیار دچار مشکل می‌شوند.

عوامل موثر در انتخاب دو نام برای فرزندان

 • عدم تفاهم زن و مرد در انتخاب یک نام و صدا زدن نوزاد خود با آن نام
 • عدم تفاهم پدر و مادر با بزرگان فامیل در انتخاب یک نام برای نوزاد . در بعضی از خانواده ها بزرگان فامیل به خصوص پدربزرگ مادربزرگ ها انتظار دارند نام مورد علاقه آنها (با وجود عدم علاقه پدر و مادر به آن نام) بر روی نوزاد (نوه) گذاشته شود و در صورتی که پدر و مادر نامی دیگر انتخاب کنند، آن بزرگتر نوزاد را با نام مورد علاقه خود صدا می زند
 • علاقه پدر و مادر برای گذاشتن دو نام بر روی فرزند خود
 • اختلاف خانواده مادری و پدری در انتخاب یک نام مشترک برای فرزند. در این شرایط هر کدام از خانواده های پدری و مادری با نام دلخواه خود فرزند را صدا می زنند
 • تاثیر عواملی چون مسائل مذهبی، یا احترام برای یادبود یکی از درگذشتگان فامیل که موجب می شود نام دیگری در شناسنامه برای فرزند انتخاب شود
 • تلاش پدر و مادر برای جلب نظر همه (بزرگان خانواده) در مواردی که اختلاف نظر برای انتخاب یک نام وجود دارد
 1. زنده نگه داشتن نام عزیزان متوفی

برای هر خانواده ای وقتی عزیزی از دست میرود زنده نگه داشتن نام او امریست طبیعی. بسیاری از افراد برای انتخاب نام فرزند خود از نامهای عزیزان فوت شده خود استفاده می کنند تا بدین سان نام آن عزیز را زنده نگه دارند. این موضوع به ذات خود مشکلی ندارد ولی با توجه به تغییر نامهای محبوب در گذر زمان، در بعضی از موارد والدین بدون توجه به نکات مهم در انتخاب اسم، تنها هدفشان زنده نگه داشتن یاد و خاطره عزیزانشان است و بدینسان نامی برای فرزند خود انتخاب می کنند که مناسب زمان حال و آینده نیست و مسئولیت حفظ نام و یاد عزیزانشان را بر دوش نوزادشان می اندازند و چه مسئولیت سنگینی میشود این نام اگر به اشتباه انتخاب شود.

 1. اثر عوامل موقت در اسم های محبوب

با گسترش و نفوذ تقریبا صد درصدی رسانه در بین خانواده ها، تجربه چند سال اخیر نشان داده که نه تنها رفتار مردم تحت تاثیر رسانه است، بلکه رسانه ها تاثیر زیادی در انتخاب اسم فرزندان دارند که یکی از مهمترین و اولین انتخاب های والدین برای فرزندانشان است. برای مثال، حین و مدتی پس از پخش سریال ستایش نام شخصیت اصلی فیلم که ستایش نام داشت و در سریال پنج کیلومتر تا بهشت اسم آیدا به دلیل شخصیت خوبی که در فیلم داشت مورد پسند مردم قرار گرفت و در مقطعی بیشترین اسامی فرزندان دختر از بین این اسم‌ها بود. همچنین بعد از سریال مذهبی مختار، اسم کیان (سردار ایرانی حامی مختار در سریال مذکور) برای پسرها و بعد از سریال میوه ممنوعه، اسم هستی برای دخترها بسیار متداول شد.  این موارد نشان می دهد بسیاری از مردم در انتخاب نام فرزند خود بسیار تحت تاثیر رساناها و فیلم و سریالها قرار دارند. این موضوع باعث شده است که فراوانی بعضی از اسمها در یک یا دو سال متوالی بشدت افزایش یابد و شاهد تکرار زیاد یک اسم در یک محل، خانواده، کلاس درس و … باشیم. این رفتار مردم، تاثیر روانی رسانه روی افکار مردم را نشان می دهد، این موضوع در شرایطی که رسانه نسبت به مسئولیت سنگین خود در قبال این موضوع آگاه باشد (که هست) و مردم نیز نسبت به آینده نگری و مورد توجه قرار دادن دیگر نکات مربوط به انتخاب اسم هوشیار باشند مسئله نگران کننده ای نیست. البته باید توجه داشت این محبوبیت ها بسیار موقتی است و سریعا محبوبیت این اسمها فروکش می کند پس صرفا  بر اساس محبوبیت موقت آن اسم اقدام به انتخاب نام نکنند.

اثر عوامل موقت در اسم های محبوب
اثر عوامل موقت در اسم های محبوب
 1. تغییر اسم

در نظرسنجی بین مردم مشخص شده است که درصد قابل توجهی از مردم از نام خود راضی نیستند، با این وجود درصد بسیار کمی از مردم مایل به تغییر نام خود هستند. در واقع با وجود نارضایتی از نام خود، علاقه ای به تغییر آن نشان نمی دهند. با وجود این آمار برخی از افراد مایل به تغییر نام خود هستند و برای این موضوع به ثبت احوال مراجعه می کنند. در این مورد ثبت احوال به دو صورت عمل می کند.

 • نام هایی که سریعا قابل تغییر اند
 • نامهایی که روند تغییر آنها سخت است.

برخی از نامها با وجود اینکه ظاهر مناسبی دارند معنی خوبی ندارند. برای مثال نام شیما که یکی از نامهای متداول است به معنای زن خالدار است. برخی دیگر از اسم ها که ظاهر عجیب دارند و یا خارجی هستند و موجب تمسخر توسط دیگران می شوند. یکسری از نام‌ها قابل توجه‌اند؛ نام‌های عجیبی که توسط سازمان ثبت احوال در طول این سال‌ها تغییر کرده‌اند. نام‌هایی که یا دارای معنای بدی بوده‌اند یا آنقدر انتخاب آنها به عنوان اسم عجیب بوده است که صاحبانشان را دچار مشکل می‌کرده است در این موارد سازمان ثبت احوال لیستی از 3737 نام پسرانه و 3812 نام دخترانه ارائه داده است که هر شخصی نامش در آن باشد بلافاصله به اسم مناسب، قابل تغییر است.

چند مورد از نامهای عجیب که طی چند سال اخیر در سازمان ثبت احوال برای تغییر آنها مراجعه شده است. یاسمین خان که نام مردی در میانه است و معلوم نیست نام زنانه است یا مردانه؛ یا خانمی در آبادان که نامش آمریکاست! ساس، نام مردی در شیراز است و گیلاس نام زنی در اردبیل، قاچاق نام مردی در الشتر است و قیمتی نام زنی در سنقر و…آخرت، بخاره، بطری، بسته، تماشا، ترکه، چرت، چرمی، حرف ناز، خیال، دده، سبیله، سماور، شناور، طوطی، قصر، قنداب، گلدان، مسکو، مریخ، مخصوص، نتیجه، نخواسته، ویلا، هکتار و هزار تومانی اسمهایی بوده که شهروندان تهرانی با مراجعه به ثبت احوال خواستار تغییر آن شده اند.

نکته: در صورتی که نام در لیست ارائه شده ثبت احوال نباشد تغییر آن مسیر دشوارتری را می طلبد، بخصوص اگر آن نام مذهبی باشد.

 1. آشنایی با نام های پرطرفدار

سازمان ثبت احوال کشور که آمار جمعیتی مردم را ثبت و ذخیره می کند. با توجه به تغییر ترکیب نامهای پرطرفدار در هر سال (که یکی از دلایل آن عوامل موقت تغییر نامهای محبوب است) هر سال یک لیست از  نام محبوب (پرطرفدار) دخترانه و پسرانه ارائه می دهد. با توجه به اینکه این آمار نشان دهنده سلیقه اکثریت مردم است، می تواند لیستی از بهترین نامهایی باشد که با اطمینان خاطر بسیاری از نکات لازم جهت انتخاب یک نام خوب در آنها رعایت شده است. ضمنا از سایت ثبت احوال با آدرس https://www.sabteahval.ir می توان تعداد تکرار هر نام را نیز به دست آورد.

 1. پیشینه تاریخی افراد مشهور

برخی از افراد در تاریخ کشور نقش منفی داشتند و چون این اشخاص با نامشان در ذهن ما و تاریخ ثبت شده اند، زشتی شخصیت آنها ناخواسته به نام آنها نیز سرایت کرده است. مشاهده شده است که برخی از مردم اسم فرزندانشان را اسکندر و چنگیز می‌گذارند در حالی که این افراد در تاریخ دشمنان این مردم و کشور بودند بنابراین این اسمها تاثیر بدی بر روی رفتار و شخصیت افراد دارای آن نام می گذارند. اسم از نظر رفتاری دارای بار روانی و عاطفی برای اشخاص است. همانطور که نامهای مذهبی می‌توانند در سرنوشت افراد نیز دخالت کنند، یا نامهایی که تداعی کننده بزرگان تاریخ کشور هستند تاثیر مثبتی در زندگی افراد دارای آن نام دارند، اسم های نامناسب نیز تاثیر منفی بر روی فرد می گذارند. اسم نامناسب در زمان کودکی باعث می‌شود فرد مورد تمسخر قرار گیرد و به انزوا برود. در حقیقت اسم نامناسب می‌تواند باعث سرخوردگی، گوشه‌گیری و انزوای فرد شود.

پیشینه تاریخی افراد مشهور
پیشینه تاریخی افراد مشهور
 1. تأثیر اسم در روابط اجتماعی

افرادی که اسم زیبا و شایسته دارند علاوه بر اینکه خود از اعتماد به نفس بیشتری برخوردارند، زودتر در جمع دوستان پذیرفته می‌شوند و در روابط اجتماعی خود موفق‌ترند، ولا افرادی که نام‌های زشت و ناپسند دارند، علاوه بر اینکه مورد تمسخر دیگران قرار می گیرند، در ارتباط با دیگران هم مشکل دارند و از طرفی بقیه مردم نیز کمتر با چنین افرادی ارتباط برقرار می کنند. البته این موضوع یک اصل کلی است و مطمئنا نام یکی از چندین موردی باشد که در ارتباط موثر است. ولی مشخص شده است که نام نامناسب باعث می‌شود که فرد در خانواده، مدرسه و حتی در دوران بزرگ‌سالی، کم‌تر مورد پذیرش دیگران واقع شوند.

 1. نام فرزندان و فرهنگ یک ملت

انتخاب نام یک موضوع شخصی است که هر کس حق انتخاب نامی از بین هزاران نام برای فرزند خود را دارد. با وجود این حق، دایره نامهایی که میتوان از بین آنها نامی برای نوزاد خود برگزید با وجود وسیع بودن دارای مرزهای مشخصی است. درست است که اسم یک مسئله شخصی است ولی نام هر فرد فقط بیانگر هویت و شخصیت او در نزد دیگران نیست بلکه نشان دهنده‌ی فرهنگ یک خانواده و به تبع آن فرهنگ یک ملت است. وقتی یک ملتی از مجموعه ای از نامها برای نامیدن نسلهای کنونی و بعد خود استفاده می کند، در حقیقت بر مفاهیمی تکیه کرده است که به واسطه‌ی آنها موضع خود را در برابر عدالت، زیبایی، آزادی و صدها مولفه‌ی اخلاقی، اعتقادی و اجتماعی دیگر نشان می‌دهد. بنابراین با وجود تاثیر اندک نام یک نفر بر جامعه، وقتی این مسئله در بعد جمعی و اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد فرهنگ یک ملت را به نمایش می گذارد. پس علاوه بر یک حق و وظیفه والدینی برای انتخاب نام مناسب برای فرزند، هنگام انتخاب نام باید مسئولیت اجتماعی و فرهنگی خود را نیز در برابر تصمیمی که میگیریم به یاد داشته باشیم و درجهت حفظ ارزشهای زیبای فرهنگی تلاش کنیم.

 1. قوانین بین المللی برای نام

نام یکی از اصلی‌ترین مشخصات هر فردی است که از زمان تولد تا مرگ همراه ‏فرد است. بدلیل اهمیت بالای نام برای انسانها، برای این موضوع در دو ماده 7 و 8 کنوانسیون حقوق کودک به مسئله اشاره شده است. ماده ٧‎ کنوانسیون حقوق کودک، ثبت تولد و داشتن نام را جزو حقوق کودکان می‌داند. همچنین طبق ماده ٨ ‏کنوانسیون مذکور، کشورهای‌ طرف‌ کنوانسیون‌ حق‌ کودک‌ برای‌ حفظ‌ هویت‌ خود ازجمله ملیت‌، نام‌ و روابط‌ ‏خانوادگی‌ را طبق‌ قانون‌ و بدون‌ مداخله‌ تضمین‌ خواهند کرد. اگر چه بعضی نام‌های انتخابی خانواده‌ها در آینده باعث ‏خجالت فرد می‌شود که در این موارد در سازمان ثبت احوال فرآیندی سریع الاجرا ایجاد شده است که به افراد دارای چنین نامی اجازه تغییر نام سریع داده شده است.

 1. هماهنگی نام با نام خانوادگی

هماهنگی نام و نام خانوادگی به تلفظ آن و آهنگی که به آن می دهد توجه کنید. در انتخاب نام فرزند سعی کنید با هماهنگ کردن نام فرزند با نام خانوادگی از نظر تلفظ / نوشتار و آوا احساس خوش آیندی را در فرزند خود هنگام خواندن نام همراه با نام خانوادگی ایجاد کنید. برای مثال: وجود یک حرف مشترک در اسم و نام نام خانوادگی: جمشید مشایخی دارای حرف ش مشترک است. یا در نامهای زیر که با حرف ر شروع می شوند، انتخاب این نامها برای خانواده هایی که در نام خانوادگی آنها حرف ر وجود دارد و بخصوص اگر این حرف در ابتدای نام خانوادگی باشد انتخاب مناسبی است. البته بی شک در بسیاری از موارد امکان انتخاب نام هماهنگ با نام خانوادگی وجود ندارد که اجبار به این هماهنگی الزامی نمی باشد.

 

فهرست نامهای دخترانه و پسرانه ایرانی اصیل و خارجی

پس از مطالعه موارد بالا، همانگونه که در ابتدای این مطلب اشاره شد برای انتخاب یک نام خوب نیاز به فهرستی از نامهای موجد داشت تا بتوان با درنظر گرفتن نکات مهم ذکر شده یکی از این نامهای زیبا را به عنوان نام فرزند خود انتخاب نمایید.

[rayfa_table type=”j3″]
اسم های پسرانه اسم های دخترانه
اسم های پسرانه فارسی اسم های دخترانه فارسی
اسم های پسرانه ترکی اسم های دخترانه ترکی
اسم های پسرانه کردی اسم های دخترانه کردی
اسم های پسرانه لری اسم های دخترانه لری
اسم های پسرانه عربی اسم های دخترانه عربی
اسم های پسرانه بلوچی اسم های دخترانه بلوچی
اسم های پسرانه ترکمنی اسم های دخترانه ترکمنی
اسم های پسرانه گیلکی اسم های دخترانه گیلکی
اسم های پسرانه مازنی اسم های دخترانه مازنی
اسم های پسرانه سیستانی اسم های دخترانه سیستانی
اسم های پسرانه یونانی اسم های دخترانه یونانی
اسم های پسرانه عبری اسم های دخترانه عبری
[/rayfa_table] [ type=”green”]علاوه بر نکات ذکر شده ممکن است نکات دیگری در انتخاب نام مهم باشد و در این مطلب از قلم افتاده باشد. لطفا تجربه و نظر خود را در این مورد از طریق نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا