تعبیر خواب

عوامل موثر بر تعبیر خواب که موجب تغییر خواب و معنای خواب می شود

3.7/5 - (3 امتیاز)

عوامل متعددی وجود دارند که معنای یک خواب واحد را در شرایط مختلف تغییر می دهند. عواملی همچون زمان دیدن خواب یا بیماری و … مواردی هستند که تعبیر خواب را تغییر می دهند. در این مطلب به عوامل موثر بر تعبیر خواب که معنای خواب را دچار تغییر می کنند خواهیم پرداخت.

عوامل موثر بر تعبیر خواب که موجب تغییر معنای خواب می شود
عوامل موثر بر تعبیر خواب که موجب تغییر معنای خواب می شود

حتما تا بحال این جمله را شنیده اید که شخصی که پرخوری میکند دچار کابوس می شود. یک عامل فیزیولوژیکی در بدن که موجب دیدن خوابی ترسناک می شود. در واقع پرخوری موجب می شود تا فردی که یک خواب ناخوشایند دیده با شخصی که در حالت عادی یک خواب ناخوشایند دیده این دوخواب معنای متفاوتی داشته باشند. در منابع معتبر عوامل مختلفی که در تعبیر خواب موثر هستند آورده شده است. از جمله این عوامل می توان به زمان خواب، مکان خوابیدن، شغل بیننده خواب، حالت خوابیدن و شرایط فیزیولوژکی بیننده خواب اشاره کرد که بر خوابهایی که انسان می بیند تاثیر می گذارند.

 

اثر زمان در تعبیر خواب

در منابع مختلف آورده شده است که زمان خواب یا زمان دیدن خواب یکی از مهمترین عوامل موثر در تعبیر خواب است. به طوری که در بعضی از منابع مشاهده شده است که بعضی از شبهای یک ماه، خواب باطل بوده و تعبیر ندارد و یا در بعضی از شبهای خاص خوابها کاملا صحیح اند و صرفا وقوع آنها با تاخیر رخ می دهد و یا حتی بعضی از شب های یک ماه خواب برعکس است یعنی تعبیر آن برعکس حالت های عادی است. همچنین علاوه بر شبی که خواب دیده شده است، حتی زمانهای مختلف دیدن خواب در یک شب در تعبیر خواب موثر است بطوریکه مثلا اول شب خواب باطل است یا نزدیک اذان صبح خواب صحیح است و بعد از اذان صبح نباید به خواب توجه کرد.

نکته‌ی مهم دیگر اینکه تعبیر خواب ، علم پیچیده و خاصی دارد. همانطور که گفته شد در این علم بیان شده که زمان خواب دیدن غالباً در تعبیر خواب تأثیر دارد. معمولاً خواب‌های صادقه نیمه‌های شب می‌باشد و معمولاً خواب‌های بعد از نماز صبح قابل تعبیر نیست، حتی فصل‌های سال هم در تعبیر خواب تأثیر دارد؛ مثلاً فردی در پاییز ببیند که درختان او میوه کرده است، این دلالت بر ضرر وی دارد و اگر هنگام بهار ببیند دلالت بر منفعت او دارد.

 

چرا زمان خواب دیدن در تعبیر خواب مهم است ؟

هنوز به طور دقیق برای ما روشن نیست که چرا زمان دیدن خواب در تعبیر خواب موثر است و ما صرفا بر اساس زمانهایی که در روایان آمده است در تعبیر خواب تکیه می کنیم و صرفا بر اساس باور مذهبی است و هیچ سند علمی تاکنون برای آن مشخص نشده است.

 

جدول زمان تعبیر شدن خواب ها بر حسب ساعت

ساعت 6-10 شب: رؤیا نزدیک مغرب درست نیست و تعبیر ندارد، زیرا از پری شکم است تا یک سوم از شب هم بی تعبیر است.

ساعت 10 شب تا 2 صبح: در نیمه شب اگر خواب بین دچار امتلاء نباشد ، خواب از یک سال تا 50 سال تعبیر می شود.

ساعت 2 صبح تا 5/4 صبح: در یک سوم آخر شب خواب صحیح است و از 15 روز تا دو ماه و تا یک سال تعبیر می شود.

ساعت 5/4 صبح در سپیده دم: از یک هفته تا یک ماه تعبیر می شود.

ساعت 5/4تا 6 صبح پس از سپیده دم: از یک روز تا یک هفته تعبیر می شود.

ساعت 6 صبح: در بر آمدن خورشید همان روز تعبیر شود.

ساعت 10 صبح تا 15 روز و در هنگام اذان ظهر تا یکی 2 روز. تعبیر می شود.

عوامل موثر بر تعبیر خواب که موجب تغییر معنای خواب می شود
عوامل موثر بر تعبیر خواب که موجب تغییر معنای خواب می شود

 

زمان تحقق خواب

از محمّدبن‌سیرین نقل شده است که زمان تحقّق تعبیر خواب بسته به زمان دیدن خواب نیز متفاوت است، به‌طور مثال:
  • خوابی که در زمان ابتدایی شب دیده شود، حداقل بیست سال بعد تعبیر آن ظاهر می‌شود.
  • خوابی که در آخر شب دیده شود، تقریباً تعبیر آن زود ظاهر می‌شود.
  • خوابی که بعد از طلوع فجر دیده شود، تعبیر آن طی یک ماه به وقوع می‌پیوندد.
 نهایت مدت تحقّق خواب بیست سال است،‌ چرا که تعبیر خواب حضرت یوسف، ‌علیه‌السلام، پس از بیست سال به وقوع پیوست. این را نیز باید به‌خاطر سپرد که این محاسبه‌ها بر مبنای قیاس و تخمین است و قطعی نیست؛ زیرا در این باره احکام و توضیحات واضح و روشنی از قرآن و سنّت در دست ما نیست.
باید به این نکته توجه داشت که دیدن خواب در اختیار انسان نیست و بر همین اساس اگر شخصی خود را در بهشت در میان تعداد زیادی از فرشتگان دید، امّا رفتار و کردارش خلاف شریعت بود، با دیدن چنین خوابی در شمار نیکان و صالحان قرار نمی‌گیرد. همچنین اگر شخصی خود را در میان آتش جهنّم دید، این شخص با دیدن این خواب در شمار فاسقان و کافران قرار نمی‌گیرد. البته این‌گونه خواب‌ها می‌تواند یک نشانه و علامت باشد؛ دیدن بهشت نشانه این‌که شخص توفیق می‌یابد عمل شایسته و نیکی انجام دهد، و دیدن جهنّم نشانه این‌که شخص به عمل بدی مبتلاست و باید از آن پرهیز کند.

زمان تحقق خواب ها بر حسب روز های ماه شمسی:

در روایت ازسلمان فارسی:

روز 6 ام ماه: بعد از یک یا دو روز تعبیر می شود.

روز 9 ام ماه : همان روز تعبیر ش ظاهر می شود.

روز 11 ام ماه شمسی : بعد از 20 روز.

روز 13 ام ماه : بعد از 9 روز تعبیر می شود.

در روز 14 ام ماه: بعد از 26 روز.

در روز 15 ام ماه : بعد از 3 روز.

در روزهای 28 ام، 29 ام و 30 ام ماه شمسی ، تعبیر ش در همان روز پیدا می شود.

عوامل موثر بر تعبیر خواب که موجب تغییر معنای خواب می شود
عوامل موثر بر تعبیر خواب که موجب تغییر معنای خواب می شود

خواب خوب و بد در ماه های قمری:

ماه ربیع الاول: برکت وشادی در خواب ها پیدا می شود.

ماه ربیع الثانی: خواب خوب دیر تعبیر می شود و خواب بد زود تعبیر می شود.

جمادی الاول: خریدو فروش نکند.

جمادی دوم: خواب خوب دیر تعبیر می شود.

ماه رجب: گشایش ابواب خیر است- و خواب بد را به خوبی تعبیر کن که خلاف ندارد.

ماه شعبان: رؤیا رشته های بسیار دارد و از آن خیر بسیار بر آید و خواب بد تعبیر نمی شود.

رمضان: در های سختی و هرزگی بسته است و خواب خوب زود تعبیر می شود و خواب بد تعبیر ندارد.

شوال: خواب بد و غم زود تعبیر می شود ، از آن بر حذر باش.

ذیقعده: فقط خواب سفر را سفر نکن .

ذیحجه: خواب سفر را سفر کن.دنبال کار ها را بگیر که ماه مبارکی است.

 

حرفه‌ی افراد در تعبیر خواب مهم است !

مثلاً اگر یک نفر کاسب خواب ببیند شیر می‌نوشد تعبیر آن کسب ثروت است ولی اگر یک دانشجو چنین خوابی ببیند، می تواند دلالت به تحصیل علم باشد. حتی شخصی که خواب می‌بیند فرق دارد مثلاً اگر کاسب خواب ببیند کاسه شیر می‌نوشد دلالت بر کسب مال دارد؛ ولی اگر دانشجو و طالب علم چنین خوابی ببیند، دلالت به تحصیل علم دارد و…

 

همچنین اکثر رویاها (خواب ها) تحت تاثیر تخیلات نفسانی هستند و آن تخیلات شدیداً تحت تاثیر عوامل خارجی مثل گرما و سرما و یا عواملی مثل بیماری و پر بودن معده قرار می گیرند.
همینطور بعضی صفات اخلاقی مانند حسادت ، دشمنی، تکبر، حرص، مهربانی می توانند در خیالات و رویای افراد موثر باشند

هنوز علت دقیق این که چرا زمان در تعبیر خواب نقش دارد، برای ما روشن نیست و تنها می توانیم به زمان‌هایی که در روایات آمده است رجوع کنیم. به عنوان نمونه، در کتاب حلیه المتقین از علامه محمد باقر مجلسی (قم، انتشارات هجرت، ۱۳۷۳ ص ۲۴۶)، آمده است که خواب راست ، در ثلث (یک سوم) آخر شب دیده می شود و خواب های بعد از نماز صبح معمولا قابل تعبیر نیستند.

اما این به این معنی نیست که فقط در این زمانها است که رویا صادق است بلکه بیشتر خواب های صادق در این زمانها دیده می شود. حتی در بعضی متون آمده است که شب‌هایی از ماه خواب باطل ، شب‌هایی خواب کاملاً درست ، شبهایی درست است اما با تأخیر به وقوع می‌پیوندند و بعضی شب‌ها خواب، تعبیر برعکس دارد.

 

6 فاکتور که بر روی خواب اثر می گذارند

وقتی ما میخوابیم، محرک های خارجی بخشی از خواب های ما می شوند. مغز ما توانایی ادغام مداخله گرها در خواب ها را برای باقی ماندن ما در حالت خواب را دارد.
بنابراین، عوامل متعددی وجود دارد که بر روی حوادث و احساسات در رویاهای ما تاثیر می گذارد. آنها چه هستند؟
1: صداها: آیا تا به حال در خواب دیده اید که زنگ ساعت شما زنگ می زند؟ چنین خوابی می تواند از طریق صدای ناشی از زنگ هشدار (در اتاق خواب شما) ایجاد شود و نشان می دهد که چطور صداها می توانند در یک خواب گنجانده شده و بر داستانی کا ما در خواب میبینیم تاثیر بگذارند.
2: عطرها: محققان آلمانی تاثیر عطرهای خارجی را در خواب ها مطالعه کردند.آنها شرکت کنندگان را هنگام خواب تحت تاثیر دو بوی بد (تخم مرغ گندیده) و خوب (گل رز) قرار دادند و بوی خوب تاثیر مثبت بر خواب داشت ولی بوی بد خیر

بیشتر بخوانید: تعبیر خواب عطر ; دیدن ادکلن در خواب چه تعبیری دارد؟

به نظر دانشمندان وقتی ما انسانها در حالت بیداری بوی خوبی به مشاممان بخورد احساس خوبی پیدا میکنیم و این در خواب هم عینا رخ می دهد.
3:حالت: نتایج تحقیقات اخیر در چین نشان می دهد، افرادی که بر روی صورت می خوابند خیلی زود خوابهای شهوت انگیز میبینند و یا شخصی او را اذیت میکند . این تحقیق نشان می دهد که در این حالت، بدلیل برخورد اندام تناسلی ما با تخت خواب، (تشک) تحریک رخ می دهد.و نیز تنفس قطع می شود که حالت اذیت شدن را القا می کند.
4: حالت فیزیولوژیکی: بطور طبیعی حالت فیزیکی ما بر روی خواب های ما تاثیر می گذارد. برای مثلا افسردگی بر روی رنگهایی که ما در خواب میبینیم تاثیر می گذارد. خوابهای سیاه و سفید یا سایه های خاکستری میتواند از نشانه های افسسردگی باشد
علاوه بر رنگها، حالت فیزیولوژیکی ما بر روی شرایط آب و هوایی درون خواب ما موثر است. استرس موجب دیدن خوابهای طوفانی میشود در حالی که آرامش ذهنی روزهای خورشیدی را در خواب موجب می شود.
5: فرار از چیزی: وقتی ما در رژیم هستیم ، گاهی ما در خواب خود ظروف غذاخوری و دسرهای خوشمزه میبینیم. وقتی ما از چیزی پرهیز میکنیم، خواه ان غذا باشد یا سیگار یا هر چیز دیگر، ما در خواب آن را میبینیم
6: داروها و ویتامینها: داروهایی که ما مصرف میکنیم به شکل های مختلف بر روی خواب ما تاثیر میگذارند. به عنوان مثال، نیکوتین موجب دیدن خوابهای آرام و زنده (مشابه زندگی واقعی) میشود. بعلاوه، داروها بر روی توانایی به خاطر سپردن خوابهایی که ما میبینیم تاثیر میگذارد.

 

علل نیاز به دانستن تعبیر خواب خود

تعبیر خواب یکی از مواردی است که بسیاری از ماها در زندگی خود با آن مواجه شده ایم و برایمان سوال پیش آمده است که خوابی که دیده ایم چه معنایی دارد. این روزها با وجود اینترنت همه انسانها از دانستن نکات به صورت دقیق در مورد هر چیزی بی نیاز شده اند و هر لحظه با برخورد با هر موضوعی می توان با یک جست و جوی کوتاه در اینترنت نسبت به آن موضوع اطلاعات کافی بدست آورد. تعبیر خواب نیز یکی از این موارد است. با اینحال همیشه اینترنت در اختیار ما نیست و اینکه در روایات آمده است که بهتر است رویا و خوابهای خود را با دیگران در میان نگذاریم و دانستن بعضی از نشانه ها بخصوص در مورد خوابهای معمول که همه ما در خوابها با آن مواجه می شویم می تواند مفید باشد.

از امیرالمؤمنین علیه‌السّلام نقل شده است که:« چون مؤمنی خواب ببیند، دانستن تعبیر آن مفید است. تا از خواب بهره نیکو و شادی برگیرد و اگر خواب بد دید، با صدقه و دعا و ذکر خدای متعال از خود رفع شر کند.
امّا اگر کسی که تعبیر خواب نمی‌داند. بیان خواب برای هر کس جایز نیست چنانکه پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: رؤیای خود را برای کسی نگو، مگر دوست صمیمی یا برای کسی که علم تعبیر خواب می‌داند. امّا دوست تو اگر علم تعبیر نداند و زبان خواب را نمی‌فهمد لااقل در تعبیر رؤیا خاطره بدی در تو ایجاد نمی‌کند و باعث تیرگی روانت نمی‌گردد. امّا کسی که علم تعبیر می‌داند از خواب تو به ضمیر پنهانت پی می‌برد و افکار درونیت را می‌فهمد، شاید از این راه بتو نصیحت و اندرزی گوید و از گناهی که به آن آلوده هستی برکنارت نماید

 

 با کلیک بر روی حروف الفبا به تعبیر خواب مدنظر خود دسترسی پیدا کنید.


آ ا ب پ ت ث ج چ
ح خ ذ ر ز ژ س ش
ص ض ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن و ه ی

 

تهیه و تنظیم: نماگرد

منابع:

ستاره

بیتوته

تبیان

learning-mind.com/6-factors-that-influence-your-dreams

 

اگه به دنبال تعبیر خواب خود هستید و آن را پیدا نکردید، از ما سوال کنید.
  • نکته مهم: حتما!! تعبیر هر خواب را در صفحه مرتبط با آن سوال کنید.
  • لطفا پیش از پرسیدن سوال، از بخش جستجوی سایت، تعبیر خواب خود را جستجو کنید.
  • اگر تعبیر خواب درخواستی شما در صفحه مربوطه موجود باشد سوال شما پاسخ داده نخواهد شد.
  • حتما خواب خود را با حروف فارسی بنویسید. نظرات انگلیسی یا فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • تعبیر خواب شما به صورت عمومی در بخش دیدگاه اضافه خواهد . لطفا از نوشتن ایمیل، اطلاعات شخصی خودداری کنید.
  • تعبیرهای درخواستی در سریع ترین زمان ممکن نوشته خواهند شد اما ممکن است به دلیل درخواست های زیاد این زمان گاهی طولانی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا